Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история ООН: основні напрямки діяльності та головні органи. Реферат
Загрузка...

ООН: основні напрямки діяльності та головні органи. Реферат

Головні органи ООН. Напрямки діяльності ООН та її органів

Головні органи ООН

На сьогодні сформувалася незмінна система ООН, що включає в себе головні органи:

 • Генеральну Асамблею ООН;
 • Раду Безпеки ООН;
 • Економічну й Соціальну Раду ООН;
 • Раду з Опіки ООН;
 • Міжнародний Суд ООН;
 • Секретаріат ООН.

До системи також належать і спеціалізовані установи:

 • Міжнародний валютний фонд;.
 • Міжнародний банк реконструкції й розвитку;
 • Міжнародна фінансова корпорація;
 • Міжнародна асоціація розвитку;
 • Міжнародна морська організація;
 • Міжнародна організація цивільної авіації;
 • Міжнародна організація праці;
 • Міжнародний союз електрозв'язку;
 • Всесвітній поштовий союз;
 • Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки й культури;
 • Всесвітня організація охорони здоров'я;
 • Всесвітня організація інтелектуальної власності;
 • Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку;
 • Продовольча й сільськогосподарська Організація Об'єднаних Націй;
 • Всесвітня метеорологічна організація;
 • Міжнародний фонд сільськогосподарського розвитку;
 • Міжнародне агентство з атомної енергії.

Напрямки діяльності ООН та її органів

Щоб визначити напрямки діяльності ООН, необхідно розглянути профілі різних органів і установ системи. Розглядати діяльність кожного органу потрібно окремо, інакше неможливо буде до кінця зрозуміти спрямованість цієї організації.

Генеральна Асамблея ООН має дуже великі повноваження. Відповідно до Статуту, до її повноважень належить обговорення будь-якого питання або справи, навіть тих із них, що належать до функцій різних органів ООН. Вона має право, за винятком статті 12, радити членам ООН і Ради Безпеки щодо кожного з розглянутих питань. її обов'язок - розглядати загальні принципи співробітництва в справі підтримки міжнародного миру й безпеки. Особливий наголос робиться на принципах, що регулюють озброєння й роззброювання. Генеральна Асамблея повинна рекомендувати в цьому випадку свої рішення. Вона зобов'язана виносити на обговорення питання, що стосуються підтримки міжнародного миру й безпеки незалежно від країни, що запропонувала їй таке питання для винесення рішення. Навіть якщо це буде країна - не член ООН. Однак Генеральна Асамблея повинна радитися з Радою Безпеки з усіх цих питань, передаючи їй на розгляд до й після обговорення всі справи.

Генеральна Асамблея не має права давати рекомендації з приводу виниклих ситуацій у тому випадку, якщо Рада Безпеки, що веде цю справу, не вимагає втручання цієї організації. Генеральна Асамблея проводить дослідження й дає рекомендації, допомагаючи співробітництву в різних галузях: економічній, соціальній, освіти, охорони здоров'я й культури. Вона також допомагає забезпечувати права людини й основні свободи для всіх без винятку людей, незалежно від раси, статі, мови й релігії.

До обов'язків Генеральної Асамблеї входить перегляд щорічних і спеціальних доповідей Ради Безпеки, а також доповідей інших органів ООН. Організація вповноважена розглядати й затверджувати бюджет ООН. Вона може тільки рекомендувати, але не наполягати на прийнятті рішень членами ООН; це не стосується питань бюджету й проведення процедур. Відповідно до рекомендацій Ради Безпеки, Генеральна Асамблея може призначити Генерального секретаря ООН, приймати нових членів, вирішувати питання призупинення або здійснення прав і привілеїв держав-членів, виключати з ООН. Генеральна Асамблея має право обирати непостійних членів Ради Безпеки, членів ЕКОСОР, Ради з Опіки, Міжнародного Суду ООН.

     

Рада Безпеки ООН - це головний невпинно діючий політичний орган ООН. На нього за Статутом ООН лягає основна відповідальність за підтримку міжнародного миру й безпеки. Рада має великі повноваження в справі мирного врегулювання міжнародних суперечок. Вона зобов'язана не допустити військових зіткнень між державами, припиняти акти агресії й інші порушення миру; покликана відновлювати мирні відносини.

За Статутом ООН тільки Рада Безпеки має повноваження проводити операції з використанням Збройних сил ООН, а також вирішувати питання, що прямо пов'язані зі створенням і використанням Збройних сил ООН. Це - визначення завдань і функцій збройних сил, їхньої чисельності й складу, структури командування, термінів перебування в районах операцій, а також питання фінансування. Щоб натиснути на державу, яка намагається своїми діями створити загрозу міжнародному миру,

Рада має право вживати заходів (без залучення збройних сил). Це може бути повне або часткове переривання зв'язків, як економічних, так і залізничних, морських, повітряних, поштових, а також повний розрив дипломатичних відносин. Якщо такі заходи не будуть ефективними, то Раді дозволено використовувати у своїх цілях повітряні, морські й сухопутні збройні сили. Рада може проводити демонстрації, блокаду та воєнні операції.

Рада може рекомендувати, кого слід уключити до членів ООН або, навпаки, виключити через систематичне порушення принципів Статуту ООН. Рада має право давати рекомендації Генеральній Асамблеї ООН із приводу призначення Генерального секретаря ООН, може вибирати членів Міжнародного Суду ООН, уживати заходів для виконання рішень Суду, які держави відмовилися виконати.

За Статутом Рада може примусити виконувати юридично обов'язкові рішення.. Економічна й Соціальна Рада ООН (ЕКОСОР) - один із головних органів ООН. До її функції входить координація економічної й соціальної діяльності ООН, спеціалізованих установ ООН, а також її численних органів. Усе це проводиться під керівництвом Генеральної Асамблеї.

До функцій ЕКОСОР входить координування й розвиток співробітництва держав із різним соціальним устроєм, налагодження економічного розвитку, світової торгівлі, індустріалізації, а також допомога в освоєнні природних ресурсів, забезпеченні міжнародного захисту прав і свобод людини, положення жінок, народонаселення, соціального забезпечення, запобігання злочинності тощо. Відповідно до Статуту ООН ЕКОСОР зобов'язана складати доповіді, виносити рекомендації з усіх питань. Це стосується міжнародного, економічного, соціального, культурного співробітництва держав. ЕКОСОР повинна всіляко сприяти дотриманню прав людини. До її обов'язків входить скликання міжнародних конференцій і симпозіумів, укладання угод зі спеціалізованими установами ООН.

ЕКОСОР - це своєрідний центральний форум для обговорення міжнародних економічних і соціальних проблем глобального й міжгалузевого характеру. Він виробляє рекомендації щодо політики із цих проблем, контролює й оцінює здійснення загальної стратегії й виконання першочергових завдань. До обов'язків ЕКОСОР входить забезпечення загальної координації діяльності організацій і системи ООН.

Рада з Опіки ООН працює під керівництвом Генеральної Асамблеї ООН. До її обов'язків входить перегляд звітів, наданих владою, які керують відповідними територіями. Також Рада з Опіки ООН зобов'язана приймати петиції та розглядати їх., однак повинна консультуватися з керівною владою. Рада з Опіки влаштовує періодичні відвідування відповідних територій, що знаходяться під опікою, попередньо погодивши терміни з керівною владою; починає всі перелічені дії відповідно до умов угод про опіку.

Раді доручено розробляти анкети щодо політичного, економічного й соціального прогресу, а також прогресу в області освіти. Керівна влада кожної території, яка знаходиться під опікою та входить до компетенції Генеральної Асамблеї, представляє останні й щорічні доповіді на основі цієї анкети. У результаті визвольних воєн здебільшого території під опікою стали незалежними. Це означає, що з 11 таких територій, у яких Рада була опікуном, на сьогодні залишилася одна - Тихоокеанські острови (під опікою США). Членами Ради є Росія, США, Великобританія, Франція й Китай, що фактично не бере участі в роботі Ради.

Міжнародний Суд ООН - основний судовий орган ООН, де його головне призначення. Орган має безліч особливостей. Міжнародний Суд ООН розглядає справи сторін, якими с винятково держави, а не великі фірми чи приватні особи. Звертання до цього Суду є суто номінальним: держави передають на вирішення Суду угоди, які вже укладені між ними - угоди-компроміси. Існує ряд держав, які натомість вважають юрисдикцію Суду обов'язковою. Суд повинен приймати рішення відповідно до діючого міжнародного права, керуючись міжнародними конвенціями, міжнародними порядками, загальними принципами закону, що визнані цивілізованими країнами. Як допоміжні засоби Суд може використовувати судові рішення й доктрини найбільш кваліфікованих фахівців із публічного права всіх існуючих держав.

Секретаріат ООН - це орган, що зобов'язаний обслуговувати роботу інших органів ООН і допомагати в реалізації їхніх планів, рекомендацій і рішень. Секретаріат виконує адміністративно-технічні функції ООН. До його обов'язків входить підготовка деяких матеріалів, переклади, друк документів, поширення доповідей,, резюме й інших документів.


11.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!