Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Наполеон Бонапарт: економічна політика й війни; значення особистості. Реферат

Наполеон Бонапарт: економічна політика й війни; значення особистості. Реферат

Економічна політика й війни Наполеона. Значення особистості Наполеона

Економічна політика й війни

Франція вела свою економічну політику, що полягала в спробах уряду забезпечити французький пріоритет на міжнародному ринку. Англія дуже сильно заважала французам заволодіти ринком, тому що мала більший економічний потенціал у зв'язку з індустріальною революцією, яка відбулася у Великобританії. Протистояння двох держав призводить до того, що Англія постійно нацьковує на Францію високорозвинені європейські держави, серед яких були Австрія й Росія. Англійський уряд навіть намагався фінансувати воєнні дії на континенті.

Щоб не відчувати постійного тиску з боку Англії, Наполеон вирішує провести висадження своїх військ на британських островах, хоча йому відомо, що Англію дуже важко буде перемогти на морі. Невдало завершується бій при Трафальгарі в 1805 р„ у результаті якого англійський флот знищує французький. Французами командував адмірал Нельсон. Але Наполеон не здається. Уже через місяць французька армія на чолі з Наполеоном розбиває об'єднані російські й австрійські війська. Битва відбувається під Аустерліцем, нині це місто Славков, Чехія. У війну вступає Пруссія, яка не хоче потрапити під вплив Франції. Однак дуже швидко в битві під Єною в 1806 р. армія Наполеона розбиває прусські війська. Французи захопили Берлін.

Тим часом російська армія намагається зупинити Наполеона й завдає йому нищівного удару в битві від Ейлау в 1807 р. і відразу зазнає поразки під Фридландом. Франція на чолі зі своїм головнокомандуючим Наполеоном тріумфально прямує по всій Європі. Під її владу потрапляють Бельгія, Голландія, північна Німеччина й частина Італії. В іншій частині Італії, а також в Іспанії й у центрі Європи створюються залежні від Франції королівства, керовані членами родини все того ж Наполеона. Європа злякалася навали французьких військ, і тому, залишившись без більшості своїх земель, Пруссія й Австрія укладають союз із Францією. За їхнім прикладом діє й Росія, що уклала в 1807 р. Тїльзітський мир.

У 1806 р. після переможного руху по Європі Наполеон підписує декрет про Континентальну блокаду. Відповідно до цього декрету, французька сторона, а також усі її союзники, були змушені припинити всі торговельні відносини з Англією. Хоча, на перший погляд. Наполеон домігся того, чого хотів, однак уже швидко нестача товарів сильно позначилася на французькій економіці. Англія була першим постачальником колоніальних товарів: цукру, чаю, кави і ін. Країна сильно постраждала від торговельної блокади, переживаючи кризу в текстильній промисловості, виробництві вовни.

Франція не розрахувала свої сили. її промисловість не змогла задовольнити європейський ринок. До того ж порушилися торговельні зв'язки з англійськими колоніями, що викликало занепад французьких портових міст: Ла-Рошелі, Марселя й ін.

У перші роки правління Наполеона всі його реформи були тепло сприйняті й підтримані всіма прошарками населення, від власників до незаможних. Відбулося бурхливе зростання економіки, у результаті чого піднялася й зарплата. Цьому також сприяли й безперестанні призови чоловіків на Військову службу. Бонапарт видався французам рятівником батьківщини. Війни протягом певного часу здавалися зайвим підтвердженням геніальності французьких полководців і доблесті рядових французів, а перемоги ще більше викликали почуття гордості за свій народ.

Французам було відомо, що Наполеон став імператором не за розпорядженням вищого керівництва або указом попереднього імператора, а завдяки успішному просуванню по військовій службі й талановитості. Усі військові чини, які оточували його, теж не були високого походження, а деякі були навіть із самих низів. Народу це подобалося. Але минуло 20 років безперестанної війни, і люди почали виявляти ознаки невдоволення. Не втішали й не викликали гордості постійні набори в армію.

     

До того ж у 1810 р. у країні сталася економічна криза. Тепер французька буржуазія чимраз чіткіше починає усвідомлювати безуспішність ведення невпинних воєн на території Європи. Нескінченні витрати на обмундирування й снаряди виснажували навіть найстійкіших прихильників Наполеона. Ставало зрозуміло, що безпеці Франції вже давно ніхто й ніщо не загрожує. Але влада зіпсувала особистість Наполеона: тепер він мало піклувався про своїх підданих, прагнучи забезпечити лише власну персону та своїх близьких.

Щоб продовжити свій рід, Наполеон розлучається зі своєю першою дружиною Жозефіною, яка не подарувала йому спадкоємців, і в 1810 р. укладає шлюб із дочкою австрійського імператора Марією-Луїзою. У 1811 р. у Бонапарта народився спадкоємець, однак це одруження не викликало симпатій з боку французьких підданих.

У той час відбуваються зміни серед союзників Франції. Вони зовсім не прагнуть дотримуватися умов континентальної блокади, чимраз більше загострюються відносини між ними та Францією. Особливо це стає помітним у відносинах між Росією й Францією. Одночасно розгортаються сильні патріотичні рухи в Німеччині й Іспанії.

Наполеону нічого не залишається, як розірвати дипломатичні відносини з Росією та вдертися на її територію. Він не врахував патріотичного духу російського народу та змінних погодних умов. Війна 1812 р. стала для Наполеона крахом усієї його Імперії. У рядах французької армії було багато солдатів із поневолених країн, які не сильно прагнули воювати за чужий народ. Зник патріотичний дух, що раніше додавав сили для боїв на різних фронтах. Тепер армія Наполеона була схожа на збіговисько втомлених від воєнних дій бурлак. Вона дуже швидко просто перестала існувати завдяки активним діям російської армії, партизанського руху, що почався в усій країні.

Російська армія рухалася на захід, а разом із нею зростав й анти-наполеонівський союз. 16-19 жовтня 1813 р. під Лейпцигом зустрілися французька армія та її супротивники: російські, прусські, австрійські й шведські війська. Наполеон був змушений відступати. Коли армія союзників вступила до Парижа, йому довелося зректися престолу, потім Наполеона в 1814 р. було відправлено на острів Ельба в Середземному морі.

Відразу до Франції повернулися Бурбони, а разом із ними й емігранти. Вони мріяли про повернення своїх володінь і привілеїв. Французький народ і буржуазія злякалися появи колишніх власників. Наполеон скористався цим і втік з Ельби. Він повернувся до Парижа, де його радісно зустрів народ. Війна відновилася, однак Франції вже було не під силу нести її важкий тягар. Протягом ста днів Наполеону вдалося правити Францією. Ці дні ввійшли в історію під назвою «сто днів». Однак уже 18 червня 1815 р. війська Наполеона були розбиті біля бельгійського села Ватерлоо. Англійці захопили Бонапарта в полон і відправили його на острів Святої Єлени в Атлантичному океані Там 5 травня 1821 р. і закінчилося життя великого й талановитого французького полководця Наполеона Бонапарта.

Значення особистості Наполеона

Наполеон за правом вважається видатною особистістю. Він був геніальним полководцем, організатором, тому що мав усі необхідні для цього здібності. У нього була надзвичайна працездатність, феноменальна пам'ять. Сучасники часто звертали увагу на його неперевершений дар дипломата й одночасно прекрасного артиста. Наполеону була властива дивна чарівність, що дозволяла йому швидко входити в довіру до людей.

Бонапарта часто уявляють у незмінному трикутному капелюсі й сірому сюртуку. Саме в такому вигляді він назавжди залишився в історії. І хоча його імперія припинила своє існування, доля Наполеона не залишила байдужими його сучасників. Художники, музиканти, поети продовжили життя великого полководця у своїх творах, а про його бої стало відомо всьому світові. І навіть через століття геній Наполеона продовжує хвилювати людей.

Західні демократії дотепер користуються «наполеонівським правом», тому що навіть відновлена свого часу монархія Бурбонів не в змозі була знищити те, що зробив Наполеон, щоб закріпити результати революції.


06.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!