Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история США як найбільша мілітаристична держава. Реферат
Загрузка...

США як найбільша мілітаристична держава. Реферат

Після другої світової війни США перетворилися в найбільшу мілітаристичну державу. Процес мілітаризації глибоко проникнув в економічне, політичне і громадське життя країни

У минулому США вели багато малих воєн і брали участь у великих агресивних війнах. І щораз мілітаристичний дух, войовничі пристрасті розпалювалися й охоплювали визначені кола населення. Але після закінчення воєнних дій завжди відбувалася повна демобілізація: військова, політична і навіть психологічна.

За старих часів професійні військові і військова кар'єра котирувалися в США невисоко. У царстві долара вище за все ставили бізнесмена, промисловця, банкіра. Військових людей, що не мали відносини до економічної діяльності і податок, що годувалися за рахунок, практичні янкі не цінували.

А американські історики часто посилалися на відсутність мілітаризму, що, на їхню думку, більше за все відрізняло Америку від Європи. Мілітаризм, що викликає великі виробничі витрати і відривається від навчання і корисної праці молодих людей, говорили вони, являє загрозу для "американського способу життя". Відсутність у минулому мілітаризму, відсутність у мирний час загальної обов'язкової військової повинності вважали священною традицією США, що відповідає наказу творців заокеанської республіки, батьків американської революції.

Після другої світової війни витрати США на утримку збройних сил складають не 10-15 млрд., а перевищують 110 млрд. дол. у рік. На таких колосальних асигнуваннях, набагато перевищуючих максимальні річні витрати другої світової війни, вигодуваний найбільший у світі мілітаризм, що проникає в усі пори економічного, політичного і громадського життя США.

До 1940 р. у США в мирний час не було обов'язкової військової повинності. Наймана сухопутна армія мирного часу завжди була нечисленною. До 1940 р. її вважали чи ледве не на 20-м місці серед армій інших країн. У червні 1940 р. командуючий національною гвардією штату Нью-Йорк генерал У. Хакскел затверджував, що, не вважаючи 44 тис. чоловік гарнізонів колоній, на континенті навряд чи вся регулярна армія США збере 75 тис. навчених солдатів. Територіальні війська окремих штатів, так називана національна гвардія номінально нараховувала 235 тис. чоловік, що, за словами Хаскела, не були збройні і навчені. До середини 1940 р. у всій американській армії числилося близько 400 танків. Важких танків не було артиллерия застаріла.

Зовсім інша картина спостерігалася після другої світової війни. США зберігали в мирний час близько 1 млн. чоловік тільки в регулярній сухопутній армії, а всього в їхніх збройних силах нараховувалося близько 3 млн. чоловік. У 1968 р. це число дійшло до 3500 тис., в одній лише сухопутній армії містилося 1522 тис. чоловік. Якщо до цього додати 1300 тис. цивільних облич, що служили в міністерстві оборони, і 3800 тис. робітників воєнної промисловості, то вийде, що в 1968 р. на військові цілі працювало не менш 8500 тис. чоловік.

Після війни збройні сили США озброєні новітньою технікою. І армія, і флот, і авіація США займають перше і головне місце в збройних силах капіталістичного світу. За перші 15 післявоєнних років США витратили більш 15 млрд. дол. на збройні сили, приблизно в 40 разів більше, ніж за 15 років попередніх цій війні. За наступні 15 років (1961-1975) вони витратили на збройні сили біля трильйона доларів.

Переключення країни на рейки мілітаризму і військових союзів, повний відхід від вікової традиції вимагали відомого пояснення, тим більше що США довго затверджували, що високим рівнем життя країна в багато чому зобов'язана відсутності мілітаризму. Шукане пояснення знайшли в жупелі небезпеки, що нібито загрожує США з боку Радянського Союзу.

     

Влітку 1945 р., що командував американськими повітряними силами під час війни генерал Арнольд, називав СРСР "наступним ворогів Америки", затверджував:

"Щоб використовувати нашу стратегічну міць успішно, ми повинні мати бази, розташовані навколо світу таким чином, щоб ми могли досягти будь-яку ціль, по якій ми знайдемо потрібним ударити".

Через кілька років колишній американський посол у Токіо і заступник державного секретаря Дж. Грю писав: "Війна з Радянським Союзом у майбутньому так само визначена, як усе, що в цьому світі може бути визначене".

У той же час у друкованому органі конгресу США публікувалися виступи про неминучість третьої світової сили, про те, що Америка повинна бути войовничою і непримиренною, "готовою вдарити першою".

Американський мілітаризм асоціюється з Пентагоном - будинком міністерства оборони США. Це колосальне спорудження з коридорами загальною довжиною 28 км, що вважається найбільшим будинком і найбільшим приміщенням казенної установи у світі, це сама грандіозна в США бюрократична машина, що символізує американський мілітаризм.

До кінця 50-х років цивільні службовці, зайняті в міністерстві оборони, складали більше половини всіх державних федеральних службовців США. Власність цього міністерства оцінювалася більш ніж у 150 млрд. дол. у 1959 р. і 210 млрд. дол. - 1960 р. Його активи перевищували більш ніж у 3 рази загальні активи п'яти найбільших корпорацій того часу.

До середини 60-х років близько 25 тис. приватних промислових підприємств, розкиданих по всій країні, працювали на Пентагон, знаходячись під його контролем і дотримуючи встановлені їм правила.

Пентагону належало 32 млн. акрів землі в США і 2,6 млн. акрів за кордоном.

Верховне командування армії, флоту й авіації підкорило собі найважливіші ключові галузі науки.

Мілітаризація науки прийняла такі розміри, що ряд університетів і наукових інститутів виявилися в матеріальному відношенні цілком залежними від штабів збройних сил.

Створена після другої світової війни нова військова каста США - пентагон не тільки офіційно втручається, але і фактично превалює у вирішальних питаннях політичного життя держави.

Пентагон відіграє велику роль не тільки в політиці, але й в економіці. Левину частку колосальних військових витрат поглинають військові замовлення промисловості. Ці замовлення переважно розподілялися, як правило, без торгів, переважно між великими корпораціями, між монополістичними компаніями, що в остаточному підсумку визначають поводження Пентагона, і Білого дому, і Капітолію.

В післявоєнні роки в конгресі США й у печатці багато говорилося про закордонні бази, про їхню ефективність, про витрати на їхній зміст, про їхнє значення як знаряддя втручання в політичне й економічне життя інших держав, як джерела посилення міжнародної напруженості і т. д.

Багато хто в США визнають наступальний, агресивний характер військових баз США, розташованих удалині від Американського континенту, на території й у границь інших країн. Але разом з тим в офіційних колах Вашингтона й у печатці США, де всіляко намагаються довести необхідність збереження, розширення і зміцнення закордонних баз, затверджують, що ці бази мають велике значення для оборони США.

Створення і розвиток всесвітньої системи військових баз США спростовує теорію про оборонне призначення цієї системи. Не говорячи вже про те, що ні у Вашингтоні, ні в столицях інших країн ніхто не вважає серйозним розмови про раптовий напад, що готується, на Америку, варто мати через, що всесвітня система військових баз був задуманий і будувалася в той період, коли США мали абсолютну монополію на атомну зброю і коли вони були упевнені, що ця монополія збережеться в них надовго.

Як би то не було, після другої світової війни під прикриттям нібито нестатків оборони, США усупереч віковій традиції перетворилися в найбільшу мілітаристичну державу з впливовою військовою кастою, що проникає в усі області економічного, політичного, суспільного і наукового життя країни, з військовими пактами, з численними військовими союзниками й іноземними базами, призначеними для наступальних операцій, для агресивних воєнних дій.


06.07.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!