Вуду одна з найцікавіших афро-карибських релігій. Реферат

Вуду - таємна магія негрів-рабів, вивезених до Америки з Африки, сьогодні відома в усьому світі. Є її прихильники і в Україні. Вуду - єдиний язичницький культ, який зумів вижити з приходом цивілізації

Вуду - одна з найцікавіших афро-карибских релігій. Тут я дам вам скорочений огляд її основних елементів і понять. Як релігійна система вуду характеризується злиттям африканських і індіанських релігій з деяким домішком католицизму.

Як духовна система вуду безперервно розвивається, щоб забезпечити служіння широкому діапазону духів loa. Немає ніякої централізації. Кожен храм функціонує самостійно і незалежно, що забезпечує можливість широкого варіювання в теорії і практиці, що робить раціональний аналіз цієї релігії дуже важким.

У вуду один бог, Bondye. Він віддалений від людини і досить жорстокий. Нижче стоять три категорії духовних істот:

 • loa. Це різні духи членів сімейства, духи головних сил Всесвіту - добра, зла, відтворення, здоров'я, всіх аспектів повсякденного життя. Вони взаємодіють з людьми, входять в них (одержимість), допомагають.
 • Божественні близнята Marassa. Таємниче поєднання протилежних початків - добра і зла, щастя і смутку і т. д. Якщо їх почитати, вони допомагають досягти успіху.
 • Духи мертвих. Це душі предків, які померли, але ще не були "покликані" родичами. Ігнорувати мертвих небезпечно.

Людська душа складається з двох частин:

 • gros bon angre - енергія, яка дає людині життя, вселяючись в нього при народженні і покидаючи його після смерті.
 • ti bon angre - має відношення до індівудуальності і специфічна у кожного.

Жерцями можуть бути як чоловіки houngan так і жінки mambo. Релігійні обряди проводяться в храмі або біля нього. Жерці завжди направляють їх. Під час церемонії обов'язково використовується барабан і танець. Майже всі учасники стають одержимими loa, які займають тіло людини на якийсь час.

Майже на кожній церемонії має місце жертва тварини. Убита тварина випускає життєву енергію, яку одержують loa. Крім того, в жертву приносять овочі, фрукти, мінерали, рідини і ін. Африка визнана Святою землею, яка стала батьківщиною людства, і де з'явилося одкровення про loa.

Жерці - лідери общини і духовні лідери. У їх функції входять:

 • зцілення;
 • виконання релігійних церемоній викликання або заспокоєння духів;
 • проведення присвячення;
 • прогноз майбутнього;
 • заклинання і створення захисту;
 • створення зілля для різних цілей (від чар любові до чар смерті);
 • сповідь.

Повноваження houngan або mambo абсолютні в межах храму, тому що тільки вони навчені взаємодії з loa і інтерпретації складного навчання вуду.

     

Багато хто дивується, взнавши, що за послуги жерців необхідно платити гроші. houngan або mambo - це професіонали, які згаяли багато часу, щоб досягти вищої точки свого присвячення, за що вони теж платили гроші. Їх діяльність є непростою і небезпечною роботою, по-цьому немає нічого гідного осуду у тому, що вони вимагають оплати своїх послуг.

Ціни на послуги різні (розглядаються ціни на Гаїті), і в значній мірі залежать від того, скільки клієнт може заплатити. Наприклад, за прогноз беруть приблизно 20 долларів США. Амулети коштують від 20 до декількох сотень дол., залежно від складності задачі, ними виконуваної. Жерці своїм першим правилом вважають вираз "hougan pa travay pou granmesi", тобто чаклун не працює за велике спасибі.

Присвячення у вищий жрецький розряд asogwe, стоїть близько 1000 долларів США, в sur point стоїть 250-750 дол., в hounsi canzo - менше 200. Посвящение у вуду може бути проведено тільки на Гаїті, оскільки необхідні трави, ритуальні предмети і т. п. можуть бути знайдені тільки там.

Ритуали складаються в основному з наступних компонентів:

 • Ухвалення їжі перед головною церемонією;
 • Створення veve, символу з муки або зерна, символізуючого loa, якому присвячується ритуал;
 • Гра на тріскачці і бій барабанів;
 • Спів;
 • Танець hougan або mambo і hounsi (вивчаючі вуду). Танець продовжується до тих пір, поки один з танцюристів (звично це hounsi) не стає одержимим loa. Одержимий поводитиметься як loa, присутні відноситимуться до нього з повагою;
 • Тваринна жертва (козел, вівця, курча і т. п.). Звичайно їм перерізують горло і збирають кров в судину. Одержимий може випити частину крові, задовольняючи голод знаходиться в ньому loa. Убита тварина готується і з'їдається учасниками церемонії.

У вуду істинне спілкування з божествами здійснюється через одержимість, або "руку божественної благодаті". Таким чином, кожен прихильник не тільки має прямий контакт з світом духів, але і фактично приймає його в своє тіло. Коли loa входить в людину, це схоже на удар по потилиці або ногам.

Людина спочатку намагається чинити опір, бігаючи по кругу і розмахуючи руками. Іноді спостерігаються судоми в хребті.

Люди, що знаходяться поряд, піклуються про нього, вживаючи заходи по запобіганню травмам. Раптово опір припиняється і loa бере тіло під свій контроль.

Hougan або mambo можуть визначити, який саме loa володіє людиною. Вони діють як посередники, щоб викликати loa і допомогти loa піти, коли його місія закінчена. loa, який оволодів прихильником, також повинен попрощатися з hougan, перш ніж піти.

Немало чуток ходить про використовування мертвих в своїх обрядах чаклунами вуду, і про зомбування. Для здійснення злих справ може використовуватися ti bon ange - індивідуальна частина людської душі.

Протягом періоду, під час якого ti bon ange парить навколо тіла після смерті, злий чаклун bokor може захопити її і перетворити на астрального zombi. Цей дух блукає в світі живих людей і виконує доручення чаклуна, який не дозволяє їй знайти спокій.

Існує технологія зомбування живих людей. Zombi cadaver створюються чорними чаклунами. Bokor виконує ритуал, який приводить людину до смерті і, через деякий час, повертає до життя його мертве тіло. Деякі дослідники вважають, що цей ефект досягається через сильні наркотики.

Ці наркотики роблять людину зовні схожою на мертвого шляхом сильного уповільнення всіх функцій організму. Коли функції відновлюються, мозок виявляється пошкодженим настільки, що людина не пам'ятає, хто він і у такому вигляді стає маріонеткою чаклуна.

Дійсно, bokor дає людині отруту, щоб почати процес зомбування. Отрута містить компоненти, здобуті з отруйних тварин і рослин, наприклад із залоз жаби bouga, отрута якої в 50-100 разів отруйніша, ніж отрута наперстянки, а також містить галлюциногени. Крім того в склад входять отрути чотирьох типів риб, які містять тетрадотоксин - одна з найотруйніших речовин на планеті.

Після отруєння жертва повністю впадає в кому. Іноді жертва зберігає свідомість і є свідком власних похоронів. Bokor дістає жертву з могили через пару днів і дає їй галлюциногенну суміш, звану "огірок зомбі", яка відновлює жертву. Як тільки zombi cadaver опам'ятовується, він не може говорити, а його відчуття притупляються. Людська пам'ять і індивідуальність зникають. Він легко управляємо і звичайно використовується як робоча сила на фермах і в будівництві або в будь-якій іншій потрібній його господарю-чаклуну іпостасі.

До речі, у вуду, як і в інших магічних системах і традиціях, багато шарлатанів. Будь-який шахрай може оголосити себе "священиком вуду", "королем вуду", houngan, mambo і т. п.

Щоб перевірити його, можна запитати: хто присвятив вас, де і коли і в який розряд. Згідно традиції, людина повинна відповісти негайно і повністю. Якщо він заїкається, то...

Титули типу "король", "верховний жрець", "присвячений п'ятого рівня" і т. п. теж указують на шахрайство. Нагадаю, що є тільки три ступені присвячення. Крім того, будь-який, хто заявляє, що він "єдиний в цій країні справжній присвячений" також за визначенням аферист.

Є і інші види тестів - таємні паролі, знаки і так далі, але це вже для присвячених.

Вуду може займатися будь-яка людина. Немає ніяких расових, вікових обмежень, немає національних обмежень. Ця магічна техніка відкрита і демократична, що не заважає їй бути однієї з найдієвіших.

Лялька Вуду - лялька, використовувана в чаклунстві Вуду, яка в результаті спеціального обряду зв'язується з певною людиною. Після чого, завдяки закону подібності, з'являється можливість впливати на людину через цю ляльку. Звичайно деструктивно. Для приготування ляльки обов'язково використовується частина тіла жертви або річ, їй що належить, наприклад, локон волосся або жмут одягу.

Вуду - таємна магія негрів-рабів, вивезених до Америки з Африки, сьогодні відома в усьому світі. Є її прихильники і в Україні. Вуду - єдиний язичницький культ, який зумів вижити з приходом цивілізації. Любовна магія вуду є однією з найсильніших. Але передставники її частіше використовують свої здібності з іншою метою. Для помсти. Адже помститися тому, хто вас покинувши, буває набагато приємніше, ніж повернути об'єкт втраченого кохання.

"Вуду" в перекладі з давньоафриканської мови означає "дух". Спілкування з вуду-лоа (чи як їх називали негри з племені йоруба, духами-оріша) було релігією західноафриканських негрів, яких згодом іспанці завезли на Карибські острови.

Духам приносили криваві жертви, під супровід барабанного бою, музики та ритуальних танців віруючі впадали у транс (вважаючи, що в цей годину всередину людини входять духи). Цікаво, що багато духів за своїм характером і діями нагадували християнських святих та давньогрецьких богів.

Але іспанці нічого не хотіли про це знать і прагнули навернути своїх рабів у класичній католицизм. За зберігання фігурки духу можна було позбутися життя. Тоді негри змінили вівтарі, але продовжували поклонятися своїм богам. Ні рабовласники, ні духи не мали нічого проти таких обрядів.

Зазначимо, що з самого качану і донині вуду було і залишається таємним культом. Будь-хто може виявитися чаклуном вуду. Ті, хто дотримується обрядів вуду не розголошують про це навіть сьогодні.


01.07.2011

Загрузка...