Психоактивні речовини: загальна характеристика. Реферат
Під психоактивною речовиною розуміється будь-яка хімічна речовина, здатна при однократному прийомі змінювати настрій, фізичний стан, самовідчуття й сприйняття навколишнього, поводження або інші, бажані з погляду споживача, психофізичні ефекти, а при систематичному прийомі - психічну й фізичну залежність
Серед психоактивних речовин виділяють наркотики й токсичні засоби. Сюди не ставляться лікарські засоби із психотропним ефектом (так звані психотропні речовини), дозволені до медичного застосування фармакологічним комітетом.
Під наркотиком розуміють речовину, що відповідає наступним критеріям:
- ця речовина робить специфічну дію (седативну, стимулюючу, галюциногенну й т. д.) на центральну нервову систему, що є причиною її немедичного споживання (медичний критерій);
- немедичне споживання речовини має більші масштаби й наслідки цього здобувають соціальну значимість (соціальний критерій);
- речовину у встановленому законом порядку визнано наркотичною і включено Міністерством охорони здоров'я РФ у список наркотичних засобів (юридичний критерій).
Отже, до наркотичних засобів відносять речовини, які внесені в Список наркотичних засобів, обумовлений ВІЗ. Якщо вживана речовина в цей список не внесено, то воно називається не наркотичним, а токсичним. Поділ токсичних і наркотичних засобів має не стільки медичне, скільки правове значення, оскільки виготовлення, придбання, зберігання й інші незаконні дії з наркотичними засобами карають законом (ст. 228-231 КК РФ), а токсичних засобів - немає.
Подібне розуміння терміна наркотик прийняте не у всіх країнах. У США до наркотичних речовин відносять звичайно тільки опій і його природні й синтетичні препарати. Кокаїн, галюциноген, амфетаміни не ставляться до наркотиків, однак зловживання ними переслідується законом так само строго, як і зловживання опіатами.
Психоактивні засоби, не віднесені до списку наркотиків, звичайно називаються токсичними. Вони мають всі психотропні властивості наркотиків, мають загальні з наркотиками закономірності формування залежності. Більше того, розлади внаслідок залежності, що формується, від деяких токсичних речовин бувають навіть більше важкими, чим при вживанні наркотиків. Однак соціальна небезпека зловживання ними поки не настільки висока, і внаслідок цього вони наркотиками не визнані.
Цілий ряд токсичних речовин, незважаючи на більші масштаби зловживання ними, і психотропні засоби не можуть бути внесені в список наркотичних засобів. Це пов'язане з тим, що карне законодавство РФ (втім як і карні законодавства більшості інших країн) передбачає карну караність за незаконне придбання, зберігання, виготовлення, переробку, перевіз, пересилання або збут наркотичних засобів. Подібні обмежувальні міри неможливі відносно алкоголю, тютюну, деяких психотропних засобів, практично всіх засобів побутової хімії, що містять різні токсичні речовини.
Медичні класифікації психоактивних речовин традиційно ґрунтуються на особливостях дії різних засобів на центральну нервову систему (стимулятори, галюциноген, ейфоризатори, транквілізатори, седативні засоби й т. д.) або на способах введення (інгалянти). Та сама речовина залежно від дози й способу введення може робити неоднакову дію.
Найпоширеніші прагматичні класифікації, що відбивають практичні потреби наркології
Відповідно до міжнародної класифікації хвороб (МКБ-10) до психоактивних засобів ставляться:
- алкоголь,
- опіоїди,
- каннабиоїди,
- седативні або снотворні речовини,
- кокаїн,
- стимулятори, включаючи кофеїн, галюциноген, тютюн, летучі розчинники.
Американська психіатрична класифікація (DSM-IV) виділяє 11 класів психоактивних речовин по виду діючої речовини:
- алкоголь,
- амфетамін і подібні з ним симпатомиметики,
- кофеїн,
- каннабис,
- кокаїн,
- галюциноген,
- інгалянти,
- нікотин,
- опіоїди,
- фенциклидин і подібні з ним арилциклогексаміни (у нашій країні зловживання подібними речовинами, застосовуваними при відгодівлі худоби, не зустрічалося),
- снотворні або седативні засоби.
25.02.2012