Osvita.ua Высшее образование Рефераты Психология Порушення психосексуальних орієнтацій
Загрузка...

Порушення психосексуальних орієнтацій

Порушення психосексуальних орієнтації за віком об'єкта. Порушення психосексуальних орієнтації по статі об'єкта

До порушень психосексуальної орієнтації за віком об’єкту відносять педофілію, ефебофілію та геронтофілію.

Педофілія - статевий потяг до дітей. Основою для формування педофілії служать ретардації психосексуального розвитку, порушення комунікації з особами іншої статі і нерідко сексуальні розлади, що заважають нормальному статевому життю. Явища педофілії частіше спостерігаються в підлітків, у 30-літніх і літніх чоловіків.

Серед підлітків основну частину складають особи, що у зв'язку з ретардацією психосексуального й емоційного розвитку не вміють налагоджувати контакт із ровесницями і доглядати за ними. У групі 30-літніх переважають одружені, але не зумівши улаштувати свої сексуальні і соціальні відносини і фрустріровані чоловіки, що одержують статеве задоволення в грі з дівчатками і не ризикують піти на близькість з дорослими жінками. Серед літніх найчастіше зустрічаються особи самотні і страждаючі статевими розладами. Самотні шукають у спілкуванні з дівчатками виходу зі свого сиротливого положення, більшість з них також випробує труднощі в контактах з жінками, а літні чоловіки з статевими розладами використовують це спілкування для стимуляції своєї гаснучої сексуальності.

Аналогічні причини потяга до малолітнього і при гомосексуалізмі як у чоловіків, так і в жінок. Звичайно педофільні парафилії спрямовані на дітей родичів, друзів і знайомих виявляються в тих випадках, коли дитина і його звідник знайомі по прогулянках. Нерідко педофілія формується на фоні передчасного психосексуального розвитку, і тоді вона буває стійкою. При раннім становленні сексуальності дитячі ігри міцно фіксуються в статевому потязі і визначають його.

У випадках педофілії винятково рідко зустрічаються статеві акти, так само як і зґвалтування. Звичайно усе ґрунтується на "добровільних" початках. Лише підлітки використовують залякування і погрози. Дії, що розтлівають, звичайно містять у собі розповіді про інтимні відносини, демонстрацію порнографічних зображень, огляд і показ статевих органів, ласки, поверхневий і глибокий петтінг, іноді орально-генітальні контакти,значно рідше справа доходить до генітального контакту, вестибулярного коітуса. У будь-якому випадку спокушання приводить до передчасного психосексуальному розвитку дитини, перекрученні її сексуальності і психіки, а нерідко і до парафілій, нав'язаних звідниками. Педофільні тенденції, виникаючі в літньому віці на фоні зниження статевого потяга, можуть довго не реалізовуватися; формуються вони звичайно на фоні атеросклерозу в сполученні з енцефалопатією. У деяких випадках педофілія може сполучатися з садизмом, що являє собою велику небезпеку. [ 1, 427 ]

Ефебофілія - статевий потяг до облич підліткового і юнацького віку.

У формуванні цього потяга, так само як і педофілії, труднощі контактів з однолітками грають не останню роль, хоча вони виражені значно менше. Нерідко ефебофілія розвивається в осіб з статевими розладами, при цьому до сексуальних контактів з підлітками їх спонукують недосвідченість юнаків, незнання ними техніки статевого акта і витікаюча звідси менша ймовірність почути осуд своїх сексуальних дій. Крім того, юнацька гіперсексуальність осіб чоловічої статі забезпечує їм не тільки високу статеву активність, але і деяку індиферентність в способах реалізації статевого потяга. Визначну частину ефебофілів приваблює недосвідченість підлітків, і вони охоче займаються їх "навчанням".

Джерела ефебофілії можуть виходити із підліткового віку, особливо на фоні затримки психосексуального розвитку і при контактах, що залишили яскравий слід.

     

У літньому віці виникнення ефебофілії зв'язане з гаснучою сексуальністю і статевими розладами, коли контакти з підлітками служать як би стимуляторами.

Сексуальна поведінка при ефебофілії мало відрізняється від звичайної, однак можна відзначити і деякі особливості:бесіди під видом статевої освіти, демонстрація порнографічних зображень, фільмів,"випадкове" залишення на видному місці порнографічних рукописів і т.д.Особи з ефебофілією прагнуть знайти роботу в колективах підлітків. В багатьох випадках контакти з підлітками внаслідок їхньої скритності проходять непоміченими. Особливо просто, навіть з почуттям подяки сприймаються юнаками-підлітками прояву ефебофілії в жінок. Жінки добровільно беруть на себе наставництво над підлітком при перших його кроках у сексуальне життя. Найбільшу насолоду ефебофіли одержують від недосвідченості своїх підопічних, тому що навчання стимулює статеве збудження. Іноді ефебофілія приймає виражені патологічні риси.

У більш скрутному стані знаходяться чоловіки-ефебофіли, тому що дівчата менш легко вступають у статеві відносини, чим юнаки, і для досягнення мети потрібно більше часу. При гарній адаптації і дотриманні соціальних і морально-етичних норм ефебофільні тенденції реалізуються у виборі зовні інфантильних партнерів. При втраті з часом чи в результаті лікування ознак вираженого інфантилізму партнер утрачає сексуальну привабливість для ефебофіла. [ 1, 428-429 ]

Геронтофілія - статевий потяг до осіб літнього і старечого віку.

У основі геронтофілії лежить відношення дитини до дорослої людини як до ідеалу, кумира, зразку для наслідування. Недолік уваги до себе, порушення зв'язку з батьками, відсутність турботи з боку дорослих діти нерідко намагаються компенсувати самостійно. У 26% випадків вони з ніжністю відносяться до вихователів дитячих дошкільних установ, притискаються до них, говорять їм ласкаві слова. В шкільні роки перша закоханість, особливо в дівчат, нерідко спрямована на вчителя, артиста і т.д. У генезі геронтофілії може відігравати роль прагнення знайти старшого друга, причому не стільки сексуального партнера, скільки чоловіка, що оточив би турботою. Це іноді особливо чітко виступає в інфантильних осіб, у першу чергу в дівчаток зі слабким статевим потягом.

Можливе формування геронтофілії в результаті спокушання дітей і підлітків людьми похилого віку. Перші сексуальні переживання, по тим чи іншим причинам зв'язані з дорослими людьми, можуть фіксуватися й у наступному визначати спрямованість статевого потяга. Потяг до літніх чоловікам іноді виникає в молодих жінок у процесі пошуку адекватного партнера, що зв'язано з невдачами сексуальних контактів з однолітками. На фоні психопатологічної обтяженості геронтофілія формується при розладах комунікації і нерідко сполучається із садистичними тенденціями, оскільки люди похилого віку слабкі і беззахисні, чи мазохистичними нахилами - потребою в безвладному підпорядкуванні, у принизливому зв'язку зі старим.

Геронтофіли вибирають партнерів якщо не з літніх осіб, те хоча б з людей значно старше себе. Геронтофіли або не випробують сексуального задоволення в контактах з однолітками, або воно буває менш яскравим. У чоловіків нерідко спроби вступити в близькість з жінкою свого віку не супроводжуються статевим потягом і внаслідок недостатності ерекцій закінчуються невдачею, а в жінок не настає збудження й оргазм. Якщо геронтофілія виникає на основі садистичних тенденцій, то сексуальна активність зв'язується зі зґвалтуваннями, катуваннями і приниженням літніх людей. Подібні випадки звичайно вимагають судово-психіатричної експертизи. По причині геронтофілії до лікаря звертаються винятково рідко. Звичайно геронтофілія виявляється при обстеженні з приводу відсутності потяга і незадоволеності в шлюбі як жінок, так і чоловіків. [ 1,428-429 ]

Порушення психосексуальних орієнтації по статі об'єкта

Гомосексуалізм (в обох статей - інверсія; у чоловіків - уранізм, у жінок - лесбіанство, лесбійська любов, сафізм, точніше сапфізм, трібадія) - статевий потяг до осіб своєї статі. При транссексуалізмі гомосексуальним вважається потяг до осіб з тотожною статтю самосвідомістю, тобто усвідомлюючим себе у тій же статі, що притаманно і транссексуалу. Поширеність гомосексуалізму, за даними різних авторів, варіює серед чоловіків від 1 до 4%, у жінок - від 1 до 3%. [ 1, 429 ]

Термін «гомосексуалізм» вперше запропонований в 1869 г. венгерским лікарем Бенкертом для позначення направленності статевого потягу на осіб одної статі. [ 11, 80]

Явище гомосексуализму відомо давно. Перші спогади про нього знаходять в папірусах Давнього Єгипту (2500 рр до н. е.), згідно яких боги Фет і Гарус були в гомосексуальних стосунках. Гомосексуалізм ,як чоловічий так і жіночий, зустрічався у первобитних народів Африки, Азії і Америки. Можливо,що він зустрічався і у неандертальців. Гомосексуальні відносини були досить поширені в древньій Індії, Вавілоні, Єгипті, Греції і Римі і відкрито заохочувалися в такзваних вищих класах суспільства. В Древній Греції чоловічий гомосексуалізм отримав назву уранізма (по імені богині Ураніі, що народилась не від жінки ,а від чоловіка, - бога Урана. Жіночий гомосексуалізм називається лесбійською любовю (amor lesbicus), або сафізмом (sapphismus) по імені давньогрецької поетеси,що жила на острові, Лесбос і начебто одержимою цим захопленням.

Причини гомосексуалізму докінця не вияснеі до цього часу.Різні точки зору на походження цього явища можна звести до таких теорій:

  • генетичнїй,
  • неврогенної,
  • ендокринної,
  • нейроендокринної,
  • внутриутробної,
  • психоаналітичної,
  • кондиціональної.

Етилогічні фактори і патогенетичний механізми гомосексуалізму цілком невідомі. Згідно нейроендокринної теорії гомосексуалізм визначається порушеннями процесу статевої диференціації мозку в пренатальному періоді. у фемінізованих чоловіків-гомосексуалів виявили реакції жіночого типу на введення естрогенного препарату, а в деяких жінок-гомосексуалок - чоловічого типу. Подібні явища не спостерігалися в контрольній групі. Це вказує на неповноцінну маскулінізацію мозку в гомосексуальних чоловіків і його часткову маскулінізацію у гомосексуальних жінок. Порушення статевої диференціації мозку обумовлюють перекрученням чутливості гіпоталамуса до гормональних впливів. Їхня виразність різна і пояснює поліморфізм наступних клінічних проявів. У той же час патологія пренатального періоду тягне за собою і порушення ендокринного забезпечення сексуальних функцій.

Дослідження дозволили виявити в осіб з гомосексуальним потягом підвищення рівня естрадіола і єднальних тестостерон глобулінів, а також зниження концентрації вільного тестостерону в крові в порівнянні з контрольною групою, при цьому відзначають в основному зміну балансу між тестостероном і естрогенами й у меншій степені зміну концентрації гормонів. Таким чином, нейроендокрина й ендокринна теорії взаємно доповнюють один одного. Нерозривно зв'язана з ними і генетична теорією гомосексуалізму. Висока конкордантність по гомосексуалізму близнюків може бути обумовлена як загальним для них екзогенним фактором у критичному пренатальному періоді, так і генетично фіксованою схильністю до порушенню диференціації мозку.

Однак порушення диференціації мозку і гормональні зрушення не визначають формування гомосексуального потяга, а стають ґрунтом для перекручень статевої самосвідомості і статеворолевої поведінки, що підвищують ризик виникнення гомосексуалізму. Нейроендокрине забезпечення є лише енергетичним компонентом лібідо. Становленню гомосексуалізму сприяють також етиологічні фактори і патогенетичні механізми,властиві перверсіям у цілому.

Гомосексуальні ігри нерідко зустрічаються в дітей, хоча звичайно вони ще не мають сексуального зафарбування. Так, серед хлопчиків 5 років вони спостерігаються в 7,18%, 10 років - у 30,54%, але максимальний підйом приходиться на вік 15 років - 53,14%. За даними А. Кінзі, препубертатні гомосексуальні ігри були відзначені в 52% юнаків і 35% дівчин. Хоча б один контакт протягом життя з обличчям однойменної статі мали 48% чоловіків (у 37% випадків завершився оргазмом) і 28% жінок (13% з них випробували при цьому оргазм). Максимальна гомосексуальна активність приходиться на етап формування психосексуальних орієнтації, коли ще виражений поділ колективів на одностатеві групи.

У чоловіків і жінок з гомосексуальним потягом у 5% випадків патологічний потяг спрямований на дітей (педофілія), у 45% - на підлітків (ефебофілія), у 45% - на дорослих (андрофілія) і в 5% - на літніх осіб (геронтофілія). Звертає на себе увага перевага в контактах гомосексуалів (незалежно від їхньої статі) еротичних форм статевої активності:взаємна мастурбація - 40%: орально-генітальні контакти (в обох статей взаємні; у чоловіків іррумація, минет, пенілінкція, феллація; у жінок куннілінгус, ламбітус) - 40%; інтрафеморальний коітус - 12%; мужеложество (coitus per anum, те ж із хлопчиками - педерастія) у чоловіків і імітація коітуса за допомогою рук, чи різних пристосувань зі спробою введення клітора в піхву (tribadia interna) у жінок - сумарно 8%. Крім того, зустрічаються й інші варіанти: анілінгус (анілінкція) - подразнення язиком області заднього проходу, петтінг і один з його різновидів - фроттаж (у обох статей фроттеризм, у жінок tribadia externa) - тертя статевими органами об різні частини тіла, у тому числі об статеві органи. [ 1, 430 ]

Гомосексуалізм, сформований на фоні трансформації статевої ролі в сполученні з передчасним психосексуальним розвитком, торкається ядра особистості, рано звертає на себе увага порушеннями статеворолевої поведінки, зберігається протягом всього життя і не піддається терапевтичній корекції.

Подібні пацієнти звичайно до сексопатологів не звертаються. Вони в основному соціально адаптовані, не намагаються боротися з перверсією. При сполученні гомосексуального потяга і трансформації статевої ролі частіше зустрічаються гомосексуальні статеві акти. У відношенні свого партнера такі гомосексуали відіграють роль представників протилежної статі. Чоловіки охоче беруть на себе всі турботи про будинок, із задоволенням займаються готуванням їжі і іншими чисто "жіночими" обов'язками, тобто відіграють роль дружини в гомосексуальній парі. Часом їхнє поведінка стає перебільшеною,гиперфемінною, вони застосовують косметику і переодягаються в одяг іншої статі (гомосексуальний трансвестизм), що відбиває трансформацію статевої ролі. У партнери вони вибирають осіб з вираженою маскулинною чи навіть гипермаскуліною поведінкою. Відносини невідрізнити від щирої любові з усіма її атрибутами (самовіддача, ревнощі і т.д.). У випадках трансформації статевої ролі в жінок у їхньому гомосексуальному поводженні виявляються маскуліні риси.

Випадки формування гомосексуалізму на фоні передчасного психосексуального розвитку без трансформації статевої ролі менш помітні, так як статеворолева поведінка таких осіб відповідає загальноприйнятим нормам мікросоціального середовища, а відхилення статевого потягу звичайно ретельно ховаються ними. В цих випадках нерідко зустрічається гіперрольова поведінка.

По-іншому формуються варіанти гомосексуалізму на фоні затримки психосексуального розвитку. Серед них також зустрічається трансформація статевої ролі, хоча вона значно м'якше і менш виражена. Гомосексуальний статевий потяг, що з'явився у результаті постійної і важкої боротьби довго не реалізується. Компенсацією служать робота, спорт і різні захоплення. Іноді як часткове вирішення конфлікту між статевим потягом і негативним відношенням до нього практикуються замісні форми сексуальної активності. Чоловіки-гомосексуали часто відвідують громадські лазні, де вони можуть знайти об'єкт як для щирих сексуальних контактів, так і для сурогатних форм статевих відносин (скопофілія, взаємний масаж і т д.).Поверхневий петтінг також відноситься до замісних форм гомосексуальної активності.

При гомосексуалізмі, сформованому на фоні ретардації психосексуального розвитку в сполученні з трансформацією статевої ролі, картина менш контрастна, чим при передчасному становленні сексуальності . Нерідко спостерігаються випадки гомосексуальних контактів поряд з гетеросексуальним статевим життям. З часом один з потягів починає переважати, а інше сходить на ноль.

При психопатологічній обтяженості трансформація статеворолевої поведінки нерідко обумовлена неправильним вихованням статі дитини. Гомосексуалізм, що формується на фоні затримки становлення сексуальності, поверхневий, не торкається ядра особистості, піддається терапевтичній корекції. Він часто виявляється тільки перверсними тенденціями, а сексуальна активність обмежується сурогатними формами. При формуванні гомосексуалізму на фоні ретардації психосексуального розвитку без трансформації статевої ролі велике значення мають порушення комунікації з особами протилежної статі, вплив мікросоціального середовища, а в деяких випадках психопатологічна обтяженість.

Виникненню гомосексуальної спрямованості статевого потяга сприяють і несприятливі впливи мікросоціального середовища. У зв'язку з цим уже відзначався вплив виховання в протилежному полі. Однак не менш сильним патогенним фактором, що сприяє формуванню гомосексуального потяга, може стати вселяння батьками і вихователями неприязного відношення до протилежної статі. Таке виховання особливо позначається на жінках. Спроби матері запобігти ранньому спокушанню і переконати дочку в тім, що усі чоловіка негідники, часто формують негативне відношення до чоловіків, що може заважати становленню гетеросексуального потяга і спілкуванню з однолітками. У подібних випадках потрібно тривала психотерапевтична робота з пацієнткою з поступовим введенням у коло її спілкування м'яких, добрих і ласкавих юнаків чи чоловіків і повною ізоляцією від жінок. Молодий вік і легкість досягнення оргазму уможливлюють переключення статевого потяга на гетеросексуальний.

При гомосексуалізмі, сформованому на фоні ретардації психосексуального розвитку, пацієнти можуть одружуватися, але найчастіше перші ж спроби почати гетеросексуальне статеве життя закінчуються невдачею. У чоловіків відсутні чи різко ослаблені адекватні ерекції і інтроітус звичайно неможливий, у жінок не настає достатнього статевого збудження і оргазму. Навіть при сильному бажанні налагодити сімейне життя, чоловіків, задовго до перших спроб, мучать сумніви у своїй повноцінності, що нерідко стає єдиною причиною невдач.

Транзиторні замісні форми гомосексуалізму зустрічаються при неможливості адекватно реалізувати гетеросексуальний статевий потяг (наприклад, ізоляція в одностатевих колективах і т.д.) і при явищах гіперсексуальності в результаті патологічного розширення діапазону потягу. Звичайно вони минучі і при можливості гетеросексуальне статеве життя відновляється. Прослідковується формування гомосексуалізму в підлітків з розумовою недостатністю при спокушаючих діях дорослих. Гомосексуалізм, як і інші перверсії, може сполучатися с іншими статевими відхиленнями, що обумовлює поліморфізм клінічних проявів.

Список літератури

1. Васильченко. Г.С. Сексопатология: Справочник - М.: Медицина, 1990. - 576 с.: ил.

2. Вейнингер О. Пол и характер СПб.: Посев, 1989.

3. Возианова А.Ф., Горпинченко И.И. Сексология и андрология. Абрис, 1997.

4. Здравомыслов В. И., Анисимова З. Е., Либих С. С. Функциональная женская сексопатология. Пермь, Репринт, 1994. - 272 с.

5. Колесов Д.В.,Селверова Н.Б. Физиолого-педагогические аспекты полового созревания.Под редакцией.-М.:Педагогика,1978.

6. Кон И.С.,Введение в сексологию.-М.:Медицина,1989.

7. Кон И.С. Психология половых различий.-Вопросы психологии,1981,№2.

8. Крафт-Эбинг Р. Половая психопатия, с обращением особого внимания на извращение полового чувства. М.: Республика, 1996. - 591 с.

9. Леонтьев А.Н Деятельность. Сознание .Личность.- М.:Политиздат,1975.

10. Мастерс У., Джонсон В., Колодни Р. Основы сексологии. М.: Мир, 1998. - 692 с.

11. Свядощь А.М. Женская сексопатология. - 3-е изд., перераб. и доп. - М.: Медицина, 1988. - 176 с: ил.

12. Сельченок К. В. Психосексология: Хрестоматия Изд. Харвест, 1998. OCR Палек, 2000 г.

13. Снежневский А.А. Справочник по психиатрии - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: Медицина, 1985. - 416 с.

14. Старович З. Судебная сексология. М.: Юридическая литература, 1991. - 336 с.

15. Струнников В.А Пол..,-В кн.:БСЭ.М.,1975,т. 20.

16. Шостакович Б. В., Ткаченко А. А. Эксгибиционизм. Таганрог: Сфинкс, 1991. - 200 с.

17. Ткаченко А. А. Аномальное сексуальное поведение. М.: РИО ГНЦСиСП им. В. П. Сербского, 1997. - 426 с.


02.10.2010

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!