Osvita.ua Высшее образование Рефераты Психология Порушення статеворолевої самосвідомості
Загрузка...

Порушення статеворолевої самосвідомості

Транссексуалізм. Трансформація статеворолевої поведінки. Гіперрольова поведінка

Що таке стать? Слова „чоловік” і „жінка” асоціюються у нас з багатьма різноманітними ознаками,включаючи різні репродуктивні функції, будову тіла, рід заняття, соціальний статус та багато іншого. Ця протилежність здається настільки всеоб’ємлюючою і великою,що деякі вбачають в ній джерело всіх бінарних опозицій людської свідомості.[ 5 ]

В біологічних,соціальних і психологічних науках поняття статі неоднозначне. В суворому вигляді стать –це „сукупність морфологічних і фізіологічних особливостей організму, що забезпечує розмноження,сутність якого в кінцевому результаті зводиться до оплодотворення”.[ 15, 171-174].Але слово „стать”,”статева приналежність „ або „статева ідентичність”, мають також більш широке значення,що означає особистий біологічний і соціальний статус індивіда,як чоловіка так і жінки,встановлюваний на основі будови геніталій,а іноді і інших соматичних і поведінкових признаків.

В наш час відбуваються зрушення в статевій моралі і поведінці,які називають не дуже визначеним терміном ”сексуальна революція”. Чи це дійсно різка трансформація , „вибух” традиційних норм чи прискорене продовження еволюційного процесу,що вже йде декілька століть? Зачипають ці здвиги тільки ціннісні орієнтації людей чи тільки реальну поведінку? Як зв’язані ці процеси з змінами в системі статевих ролей,становище жінок, структурі і методах соціалізації дітей і підлітків?[ 6, 134]

Порушення статеворолевої самосвідомості (аутоідентифікації). Транссексуалізм

Порушення статевої самосвідомості (аутоідентифікації) виявляються різними варіантами транссексуалізму. Транссексуалізм - стійке усвідомлення своєї приналежності до протилежної статі, незважаючи на правильне (відповідне генетичній статі) формування . Поширеність транссексуалізму серед чоловіків, за даними різних авторів, варіює від 1:37000 до 1:100000 населення, причому співвідношення між чоловіками і жінками коливається від 2:1 до 8:1. Середній вік звертання до лікарів у чоловіків 23-24 роки, у жінок -25 років.

Грубе порушення диференціювання структур мозку, відповідального за статеву поведінку, у першу чергу гіпоталамуса, приводять до перекручення аутоідентифікації і відчуттю приналежності до іншої статі, незважаючи на правильне статеве виховання. Для повноцінного статевого диференціювання структур мозку в чоловіків потрібно дотримання багатьох умов, таких як концентрація ембріонального андрогену, період і тривалість його впливу, а також відсутність естрогенів, і порушення кожного з них може привести до розладів цього процесу.

Виразність порушення статевого диференціювання може варіювати в широких межах, чим пояснюється різноманіття клінічних варіантів транссексуалізму: від яскравих і навіть гротескових форм до стертих,коли ніяких клінічних проявів, крім незначних епізодів у дитинстві зі спробами заявити про приналежність до іншого статі, не спостерігається.

Вплив мікросоціального середовища, практично незначущий для формування "ядерних" варіантів транссексуалізму, повною мірою позначається при становленні "крайових". Твердження про те, що транссексуалізм виникає при спробах виховувати дитину в іншій статі, не мають під собою ніякий основ. По-перше, коли прояви транссексуалізму в дитини починають сприйматися навколишніми як патологія, статева самосвідомість виявляється уже сформованою (не пізніше 5 років, а звичайно раніше), і будь-які виховні міри не можуть її змінити, і, по-друге, для корінної зміни поведінки (наприклад, статевої ролі) лише виховними мірами , потрібно не тільки час, але і прагнення самого пацієнта.

     

У транссексуалізмі на перший план виступають порушення поведінки, обумовлені відчуттям приналежності до іншої статі. На етапі формування статевої самосвідомості такі діти називають себе іменами протилежної статі, просять родичів у присутності інших говорити, що вони нехлопчики, а дівчатка, чи навпаки. Діти домагаються права носити хоча б нейтральний в статевому відношенні одяг, але ставлять метою носіння одягу протилежної статі. Перший час подібна поведінка сприймається дорослими як дитячі жарти, примха чи капризи. Усвідомивши серйозність становища і неефективність домовленостей, батьки намагаються застосовувати більш "діючі" міри, але звичайно не досягають мети. Практично життя дітей-транссексуалів - це постійна, повна трагізму боротьба за своє "Я", за право змінити стать, домогтися гармонії між власною статевою самосвідомістю і сприйняттям себе навколишніми. В усіх випадках вираженого порушення статевої аутоідентифікації транссексуалізм маніфестує до 5-літнього віку.

Статеворольові ігри в "дочки-матері", "лікара", "родину" і т.п. служать як би індикатором сформованої статевої самосвідомості. Якщо немає контролю з сторони дорослих, ролі розподіляються не тільки з урахуванням бажання кожного учасника, але й у залежності від стилю їх поведінки кваліфікуючи її як маскулінне або фемінне,а також від можливостей відстояти дану роль. Найчастіше у групах хлопчиків, і в групах дівчаток, чоловічі ролі дістаються дітям з найбільш вираженими рисами маскулінности.

У противному випадку в них досить рішучості, щоб вийти з гри в знак протесту. Якщо в групах хлопчиків отримання престижної чоловічої ролі вимагає визначеної боротьби із суперниками і доказу своїх прав на неї, то в групах дівчаток подібні ролі віддаються легко, при першому бажанні. На етапі формування статеворолевої поведінки, часто всупереч старанням дорослих, відчуття приналежності до іншої статі наділяється в відповідні форми статеворолевої поведінки, і транссексуалізм одержує більше можливостей для прояву. На цьому етапі поводилися як діти протилежної статі і переважно грали з дітьми іншої статі 63% хлопчиків і 92% дівчаток; надавали перевагу іграм, характерним для протилежної статі, 67% хлопчиків і 92% дівчаток; соромилися роздягатися в присутності осіб одної з ними статі 60% хлопчиків і 46% дівчаток; переодягалися в одяг іншої статі іноді 37% хлопчиків і 23% дівчаток, постійно 46% дівчаток; чітко усвідомлювали свою приналежність до протилежної статі 90% хлопчиків і 100% дівчаток.

У цьому віці діти з властивим їм максималізмом самозатверджуються в ролі протилежної статі, звичайно, не уявляючи собі юридичних, соціальних і медичних наслідків такої поведінки. Етап формування психосексуальних орієнтації при транссексуалізмі ще більш складний і відповідальний, чим при нормальному становленні сексуальності. Його початок приходиться на пубертатний період, коли досягає максимуму розвиток вторинних статевих ознак і статевих органів, а також відбувається формування статевого потяга.

З початком активного функціонування статевих залоз різко наростає відчуття приналежності до протилежної статі, життя у "чужому" полі перетворюється в катування, носіння одягу іншої статі стає усе більш постійним. Вкрай гостро сприймається пацієнтами розвиток статевих органів і вторинних статевих ознак, тому що вони свідчать про статеву приналежность до "далекої" статі і є доказом їх "неправильної" поведінки. Дівчину турбує збільшення молочних залоз, і вони їх туго бинтують, на ніч прив'язують до них лід, заморожують "штучним льодом" чи хлоретилом. Юнаки обтяжливо переживають ріст статевих органів, появу волосся на обличчі, перші ерекції. Для запобігання ерекцій статевий член перев'язують і фіксують до промежини за допомогою цілих систем з бинтів і шнурочків. У 18% випадків юнаки-транссексуали зважуються на самооскоплення: ампутацію статевого члена чи повну кастрацію.

Абсолютно всі "ядерні" транссексуали стенічно прагнуть до зміни статі кожним, навіть облудним шляхом. На етапі формування психосексуальних орієнтації зміни тільки паспортної статі виявляється недостатньо і потрібно повне визнання навколишніми транссексуала як представника усвідомленої ним статі. Формування статевого потяга в більшості випадків транссексуалізма відповідає статевій самосвідомості, тобто в жінок з чоловічою аутоідентифікацією, воно виникає до жінок, а в чоловіків з жіночою аутоідентифікацією - до чоловіків. Зовні подібний потяг сприймається як гомосексуальне, але по суті таким не є, оскільки в згоді з статевою самосвідомістю спрямовано на протилежну стать.

Чоловіки-транссексуали надають перевагу як для партнерів, гетеросексуальних чоловіків і відкидають думка про те, що їхня статева активність гомосексуальна.

Зате зв'язок з жінкою сприймається ними як протиприродний, гомосексуальний. Більшість транссексуалів (53% чоловіків і 61% жінок) вступають у статевий контакт із представниками одної із ними паспортної статі. Можливе формування статевого потяга і до представників протилежної статі, але його, мабуть, потрібно розцінювати як гомосексуальне, хоча зовні воно виглядає гетеросексуальним. З представниками протилежної статі намагаються вступити в контакт 20% чоловіків і 8% жінок. Жінки надають перевагу партнерам одної з ними статі, але виявляють меншу сексуальну активність, чим чоловіки-транссексуали. "Ядерні" варіанти транссексуалізму практично не залежать від впливів мікросоціального середовища і без зміни статі адаптації не піддаються. У протилежність їм "крайові" форми відрізняються м'якістю плину і оцінюються як зовні компенсовані і соціально адаптовані при збереженні в той же час у пацієнтів відчуття приналежності до протилежної статі. В основі "крайових" варіантів лежать менш грубі,іноді значно зм'якшені порушення статевого диференціювання структур мозку в пренатальному онтогенезі.

Можна виділити два варіанти компенсації і соціальної адаптації транссексуалів.

Компенсація по конформному типу обумовлена особливостями особистості, перевизначає велику залежність від норм і установок мікросоціального середовища й одночасно досить легку і швидку корекцію порушень поведінки звичайними виховними мірами. У цих випадках компенсація і адаптація тримаються тільки на самоконтролі пацієнтів, їхній безперервній боротьбі з порушеною статевою самосвідомістю і сексуальністю, що пробуджується.

Транссексуалізм, компенсований по конформному типі, починається з прагнення дитини затвердитися в іншій статі, носити відповідний одяг.

Однак спроби заявити про свою приналежність до іншого статі звичайно придушуються дорослими, і поведінка дітей стає зовні адекватною. Їх статева самосвідомість не змінюється, транссексуалізм "інкапсулюється", але залишається стрижнем особистості й обумовлює постійну боротьбу між прагненням до поведінки, що нав'язується навколишніми, і подавленими біологічними мотиваціями. На етапі формування статеворолевих установок порушена статева самосвідомість позначається повною мірою і визначає вибір ролі, що знаходить висвітлення в іграх, властивих протилежній статі. Статевий потяг формується також під впливом статевої самосвідомості, але в силу прихильності "крайових" транссексуалів цього типу соціальним нормам, лібідо, спрямоване на представників одної з ними паспортної статі, несумісне з припустимими поведінками, довго не реалізується і затримується на фоні вироблення установки еротичної чи навіть платонічної стадії, що частіше зустрічається в жінок. Довгі роки може тривати дружба двох жінок, де одна (з порушенням статевої самосвідомості) виконує чоловічу роль, але тільки в соціальному плані: опікує, захищає, приймає рішення, піклується про матеріальне благополуччя іншої.

Постійна боротьба зі своїм "пороком", між потребою і залежністю від думки навколишніх веде до дисгармонії особистості, її патохарактерологічному формуванню навіть без психопатологічної обтяженості.

Велика частина таких жінок і чоловіків адаптується, знаходячи компенсацію в роботі, яка властива протилежній статі. Жінки вибирають не просто чоловічі професії, а найбільш престижні з них: льотчиків, капітанів далекого плавання, геологів, слідчих, хірургів і т.д. При цьому вони одержують можливість не тільки самоствердитися, але і "на рівних" обертатися в чоловічому суспільстві. Професія виправдовує їхні чоловічі звички, манеру триматися, стиль одягу. Сутужніше соціально адаптуватися чоловікам-транссексуалам.

З дитинства їхня жіночність викликає глузування,зневагу і навіть переслідування з боку однолітків. Якщо дівчинка з хлоп'ячими замашками в очах підлітків, а часом і дорослих коштує вище своїх ровесниць, тому що маскулінність престижніше фемінинності, то жіночний хлопчик займає на ієрархічній градації однолітків більш низьке положення, стає людиною "другого сорту". Жіночі професії, які вони в наступному вибирають, непрестижні і продовжують викликати подив і глузування чоловіків. Однак дівчатка, а в наступному жінки відносяться до них доброзичливо, охоче приймають у свій колектив цих м'яких і покладливих чоловіків, позбавлених недоліків "сильної" статі.

Компенсація й адаптація "крайових" варіантів транссексуалізму по конформному типу може тривати все життя, але часто після багатьох літ жорстокого придушення біологічні мотивації прориваються, і прагнення до зміни статі змушує звернутися до лікаря.

Компенсація по типу трансформації статевого потяга. Якщо при "ядерних"варіантах транссексуалізма статевий потяг формується в тісному зв'язку з статевою самосвідомістю, то при "крайових" формах, компенсованих по цьому типу, його спрямованість не збігається з статевою аутоідентифікацією, і воно спрямовано на представників протилежної генетичної статі. Зовні спостерігається гармонія між упорядкованою,"адекватною" поведінкою і паспортною статтю транссексуала. Іноді подібна трансформація на етапі формування психосексуальних орієнтації переконує навколишніх у тім, що людина "одумалася", "стала дорослою". Тим самим навколишні, вимагаючи дотримання норм мікросоціального середовища і заохочуючи "правильну" поведінку, підштовхують транссексуала до неприродного для нього контакту, суб'єктивно сприйманим як гомосексуальний.

Навіть при зовні правильному сексуальному потязі до протилежної статі сімейні союзи таких людей відрізняються дисгармонією і нестійкістю, що особливо властиво "крайовим" варіантам жіночого транссексуалізму, адаптованим по типі трансформації статевого потяга. Жінки виявляють байдужність частіше відразу до домашнього господарства, "жіночої" роботи і виховання дітей. Це основні і самі люті борці за розкріпачення жінок. Неналагоджений побут,безпритульні, "недопещені" і нерідко важковиховувані діти, незалежний спосіб життя й агресивність жінки навіть при гарних міжособистісних відносинах через кілька років роблять шлюб нестерпним. Подібні шлюби, як правило, легко розпадаються, тому що ці жінки не є консервативними охоронницями вогнища. Повторні шлюби для них звичайно не стають проблемою, але виявляються такими ж недовговічними.

В окремих випадках у силу характерологічних особливостей чоловіків і шлюби не розпадаються, але адаптовані варіанти транссексуалізму в жінок можуть бути причиною крайніх випадків "статевої холодності", коли статевий акт не тільки байдужний, але і викликає різку негативну реакцію.

У чоловіків з "крайовими" формами транссексуалізму, адаптованими по типі трансформації статевого потяга (лібідо до жінок), шлюби щасливіші. Типові для них риси - жіноче прагнення до домашнього вогнища, затишку, любов до дітей, радість при виконанні робіт з будинку (миття посуду, прибирання квартири, навіть шиття убрань для дружини) - викликають заздрість сусідок і подруг дружини. Лише при наявності в дружини маскулінного ідеалу чоловіка виникає дисгармонія у шлюбі, що утрудняє сімейне життя й іноді робить його нестерпним.

Діагностика "ядерної" форми транссексуалізму труднощів не представляє і заснована на вивченні динаміки становлення сексуальності, оскільки стрижнем транссексуалізму є порушення статевої самосвідомості з раннього дитинства, на який нашаровуються вторинні перекручення наступних етапів становлення сексуальності. Набагато сутужніше виявити "крайові" варіанти транссексуальності. Однак у тих і інших випадках пацієнти активно звертають увагу лікаря на своє відчуття приналежності до протилежної статі.

Практичні труднощі диференціальної діагностики зв'язані з тим, що прохання пацієнта перемінити стать сприймається лікарями як вигадка і безглуздя, як прояв психічного захворювання. Маревні ідеї зміни статі дійсно зустрічаються в клініці різних психічних розладів, найчастіше у випадках паранормального синдрому при ендогенних процесах і органічних поразках головного мозку. Ранні етапи психосексуального розвитку цих пацієнтів звичайно протікають без яких-небудь особливостей, а прагнення перемінити стать виникає або при дебюті психічного захворювання, або при його загостренні. При транссексуалізмі обов'язкове ретельне психопатологічне обстеження в стаціонарі, а часом наступне тривале спостереження для виключення маревних ідей.

Найбільш важкою є диференціальна діагностика "крайових" варіантів транссексуалізму, зовні нерідко прийнятих за гомосексуальну поведінку, і окремих випадків гомосексуалізму з перекрученою статевою роллю,коли пацієнти, щоб уникнути конфліктів із законом, прагнуть легалізувати змінену спрямованість статевого потяга і починають спроби перемінити стать.

Трансформація статеворолевої поведінки

Трансформація статеворолевої поведінки - формування статеворолевої поведінки, властивої іншій статі, при правильній статевій самосвідомості.

Порушення психосексуальних орієнтацій являють собою перекручення спрямованості статевого потяга і форм його реалізації, що відомі під назвою статеві перекручення (сексуальні перверсії, парафілії).[ 1, 419 ]

Щирі первинні версії необхідно відрізняти від псевдоперверсій, при яких задоволення сексуальних потягів перекрученим шляхом відбувається лише через об'єктивні перешкоди для нормального статевого життя (ізоляція в одностатевих колективах, змушена сексуальна абсистенція, фізичний недолік, що ускладнює реалізацію статевого потяга нормальним шляхом). [13, 249 ]

Одним з етиологічних факторів трансформації статеворолевої поведінки, так само як і при транссексуалізмі, виступає порушення статевого диференціювання структур мозку в пренатальному онтогенезі. Однак ці порушення менш грубі, перекручень статевої самосвідомості не дають і звичайно служать тільки фоном для основного патогенного фактора - впливу мікросоціального середовища на етапі формування статеворолевої поведінки.

Статеворолева трансформація може виявитися не тільки при вихованні батьками в "іншому полі", але і при порушенні статевих ролей у родині (надмірно владна мати, що грає роль лідера, і батько, що підкоряється,) чи в неповних родинах, коли мати виховує сина "по своєму образі і подобі". У дівчаток ізоляція від матері, недостатня материнська любов, відсутність ласки в дитинстві приводять у наступному до невластивого в нормі жінкам агресії і черствості, відсутності материнського інстинкту. Психічні розлади, відмічені в цих випадках, як і при інших порушеннях психосексуального розвитку, сприяють перекручення статеворолевої поведінки і ускладнюють клінічну картину. Іноді статеворолева трансформація обумовлена тільки психічним захворюванням і у важких випадках носить характер марення, статевого метаморфоза.

Поведінкові порушення дуже схожі з картиною транссексуалізма, і тільки відчуття приналежності до іншої статі при транссексуалізмі дозволяє відрізнити його "крайові" варіанти від трансформації статеворолевої поведінки.

Статеворолеві порушення починають виявлятися на етапі рольових ігор, коли дівчатка охоче грають у війну, машини, "паровозики", б'ються на рівних з хлопчиками. Інших дівчаток вони не зауважують, зглянуться до гри з ними тільки у ролі "батька", "нареченого", "брата" і охоче надягають одяг хлопчиків, але, як правило, не протестують і проти одягу дівчаток, хоча і почувають себе в ньому трохи скуто. Якщо вони беруть участь у художній самодіяльності, то надають перевагу ролі хлопчиків чи дівчаток-паливод,домагаються успіху в тих видах спорту, якими займаються і хлопчики.

Хлопчики ростуть м'якими, ласкавими, слухняними, акуратними, не б'ються, уникають конфліктів, надають перевагу тихим іграм з дівчатками, люблять допомагати будинку по господарству; охоче займаються музикою, фігурним катанням, танцями, іноді захоплюються балетом. Доглядають за молодшими у родині, опікують маленьких у дворі, у школі. Такий хлопчик - "ідеальна дитина", той, яким звичайно не нарадуються вихователі і який викликає заздрість інших батьків.

У період формування статевого потягу в цих підлітків обох статей існує велика небезпека виникнення гомосексуального потяга. У подібних випадках до трансформованої поведінки часто приєднується прагнення до перевдягання і носіння одягу протилежної статі -трансвестизм, що являє собою один із проявів виражених статеворолевих порушень. Частіше спостерігається перевага інтерсексуального одягу: чоловічі штани, джинси в дівчаток, мереживні сорочки, яскравий одяг у юнаків.

При трансформації статеворолевої поведінки, незважаючи на правильну аутоідентифікацію, перевдягання і носіння одягу осіб іншої статі виступає як прагнення затвердитися в іншій ролі, що не збігається з самосвідомістю, і не носить сексуального зафарбування, не викликає статевого порушення. Жінкам із трансформацією статевої ролі властиво байдуже чи негативне відношення до представниць своєї статі, нерідко вони не можуть знайти з жінками загальних інтересів і навіть тем для розмови. У їх одягу переважають строгі костюми, стримані тони, коротка стрижка сполучається з відсутністю косметики, байдужністю до прикрас.

У цих жінок немає порушення статевої самосвідомості, вони завжди відчувають себе жінками, не прагнуть перевтілитися в чоловіка, не стидаються свого тіла. Однак спілкування тільки з протилежною статтю на етапі формування потяга, товариські відносини, ізоляція в колективі протилежної статі затримують психосексуальний розвиток. Запізнюється, як правило, і статева поінформованість. Нерідко інформація про взаємини статей, що виходить від ровесниць, сприймається як бруд у зв'язку з її спрямованістю на товаришів. Перша закоханість також приходить пізно, нерідко виникає при зміні колективу і спрямована не на однолітків, а на більш старших чоловіків, які не годяться у товариші. Закоханість часто зупиняється на платонічної стадії і перехід до еротичних проявів, сприймається як образа. Перша мимовільна реакція агресивна і потрібно чимало часу для переходу на наступні стадії. Легше відбувається адаптація з старшими чоловіками, тому що в цьому випадку допомагає вікове підпорядкування.

Навіть при своєчасному початку статевого життя сексуальність подавлена,переважають чоловічий стереотип поведінки, нетерпимість і агресія до партнера.

Властиве жінкам уміння пристосовуватися, виправдовувати і прощати, відсутнє. Те, що приваблює в цих незвичайних жінках у період знайомства і залицяння, у шлюбі створює нетерпиму ситуацію. У результаті майже так , як при транссексуалізмі, тимчасові шлюби розриваються в основному з ініціативи пацієнток.

Частина жінок із трансформованою статевою роллю взагалі не можуть почати статеве життя, незважаючи на гарну соціальну адаптацію і відсутність яких-небудь виражених відхилень у поведінці поза сексуальною сферою.

Товариські, "братерські" відносини з представниками протилежної статі, сформовані в ранньому дитинстві і закріплені в шкільні роки, стають стереотипом їхньої поведінки і гальмують сексуальність. На роботі, як і в школі,чоловіки-співробітники сприймають таку жінку як "свого хлопця". З нею можна поділитися радістю закоханості, "поплакатися" про труднощі сімейного життя, а часом і почути тверезі розуміння про те, як будувати відносини з дружиною чи новою знайомою.

Ділові відносини з чоловіками, чоловічий стиль поведінки, невміння кокетувати, відсутність жіночності - якості, що жінки вважають основною причиною того, що вони залишилися "старими дівами". В окремих випадках вони негайно припиняють дружбу навіть з людиною, що подобається, як тільки він порушує "правила" і починає доглядати. Чоловіків агресивних, з маскуліною поведінкою вони "ставлять на місце" при першій же спробі перейти від товариських відносин до більш близьких, при спробі обійняти, тим більше поцілувати. Зустрівши незвичайну поведінку, невдавану агресію, чоловіки, упевнені у своїй помилці, йдуть. М'які, фемінізовані чоловіки роками люблять, підтримують дружні відносини. Є спостереження, коли подібні пари, будучи змушеними ночувати в одному ліжку, не могли заснути всю ніч, але не зуміли переступити відповідний рубіж.

На противагу цьому існують варіанти сполучення статеворолевої трансформації з раннім початком статевого життя і безладними короткочасними зв'язками. Вони починаються в підлітковому віці і обумовлені відсутністю бар'єра, тим, що короткі, "на рівних" відносини з однолітками сприймаються правильно, а з чоловіками старшого віку – як доступність, "самореклама". Навіть при значному сексуальному досвіді і сексуальній розбещеності дівчатка іноді продовжують для однолітків бути "своїми хлопцями", а на сексуальну близькість йдуть з чоловіками значно старше себе. У жінок з статеворолевою трансформацією поряд з чоловічим стереотипом поведінки майже завжди виступають елементи садизму, про які вони звичайно лікарю не розповідають, тому що прагнуть представити себе в трохи прикрашеному вигляді. Якщо їм не вдається фізично мучити чоловіків, то моральним приниженням вони піддають їх систематично.

Соціальна адаптація чоловіків із трансформацією статеворолевої поведінки проходить значно легше, ніж чоловіків із транссексуалізмом, тому що демонстративного прагнення до перевдягання і бажання перемінити стать немає.

М'якість, конформність, дозволяють їм знайти своє місце в кулінарному мистецтві.Іноді статеворольові трансформації соціально нічим не виявляються доти, поки в чоловічому колективі не знаходиться один, з радістю виконуючий тяжку для інших роботу, готовий узяти на себе ведення усього господарства. В родині такі чоловіки прекрасно адаптуються, рятуючи дружину від домашніх турбот. Якщо дружину і не влаштовує пасивна роль чоловіка в сексуальній близькості, то навколишні вважають це примхою з її боку. Чоловіки терпляче зносять образи і приниження від дружини для збереження родини, і такі родини звичайно не розпадаються. При трансформації ролі в жінок родини не настільки стабільні, але самостійна, розумна і рішуча дружина, що "цілком розуміє чоловічу психологію", викликає заздрість у навколишніх чоловіків (правда, до тих пір, поки вони не потрапили самі в положення її чоловіка).

Діагностика здійснюється на підставі анамнестичних даних, коли з дитинства трансформована статева роль при правильній самосвідомості, і по об'єктивним ознакам поведінки, не властивим даній статі. Диференціальна діагностика проводиться з "крайовими" варіантами транссексуалізму. Необхідно ретельне виявлення форм, обумовлених психічними захворюваннями.

Гіперрольова поведінка

Гіперрольова поведінка характеризується надмірною акцентуацією деяких особливостей статевої ролі.

У формуванні гіперрольової поведінки визначне значення має процес статевого диференціювання структур мозку. Наприклад, в експериментах на тваринах установлені чіткі статеві розходження в таких поведінкових актах, як агресивність, рухова активність, материнський інстинкт. Їх виразність визначається чутливістю структур мозку (в основному гіпоталамуса) до андрогенів чи эстрогенів, що у свою чергу залежить від статевої диференціації мозку в пренатальному періоді.

Порушення диференціації мозку може служити фоном, на якому формується гіперрольова поведінка .Однак набагато більше значення мають норми, що прививаються мікросоціального середовища, у першу чергу повсюдно розповсюджені високі вимоги до маскулинної поведінки, оцінювані значно вище, чим жіноче. Деяким народам внаслідок особливостей їх соціально-культурного розвитку властиві ще більш тверді вимоги по підлеглому статеворолевому поводженню жінок. Формуванню гіперрольової поведінки сприяють і психічні особливості особистості. Гипермаскулінному поводженню більш співзвучні гипертімні, хитливі й у якомусь степені істероідні акцентуації і психопатії, а гиперфемінінному - інфантільно-залежні, астеноневротичні, психостенічні, сенситивні і, нарешті, ті ж і стероідні.

Становлення садизму в чоловіків і мазохізму в жінок, якщо вони не виходять за рамки нормальної поведінки, тобто представляють типові моделі гіперрольової поведінки, починається на ранніх етапах онтогенезу. Відсутність при цьому тактильного й емоційного контакту з матір'ю чи іншим хто доглядає за дитиною , до якого в нормі повинна виникати перша прихильність, приводить до розвитку в дітей агресивної поведінки. У подібних випадках елементи садизму, що виникають у раннім дитинстві, звичайно виходять у наступному за рамки нормальної поведінки, і на їхній основі формуються сексуальні парафілії (перверсії).

Навіть скоригована вихованням агресивність може включатися в структуру статевого потяга в підлітковому і юнацькому віці, особливо тоді, коли нормальна реалізація сексуального потягу утруднена і заміняється фантазуванням. У цих дітей можливий і інший варіант патогенезу парафилії, при якому внаслідок зниження порогів збудливості порушень психіки етап формування статевого потяга переміщається на більш ранні терміни (психогенний варіант передчасного психосексуального розвитку), і статевий потяг "сплавляється" з агресивною, садистичною поведінкою. Подібні з цим і механізми формування патологічних мазохистичних перверсних тенденцій і установок, але в їх споконвічній основі лежить не відсутність контакту з матір'ю, а навпаки, гіперопіка, заласканність і т.д. Формування патологічних садистичних тенденцій і установок значною мірою полегшується при епилептоїдних,хитливих, шизоїдних чи органічних психопатіях.

Мазохістичні установки частіше сполучаються із шизоїдними, астеноневротичними і психостенічними чи психопатіями процесуальними змінами особистості.

Гипермаскулина поведінка виявляється в підкреслено чоловічому типі поведінки, прагненні до одержання суто "чоловічих" престижних професій, заняттях чисто "чоловічими" видами спорту. Характерне відношення до жінок, як до істот більш низького положення і зневага до усіх видів "жіночої" праці. На етапі формування статеворолевої поведінки подібна гипермаскулінність виражається в підвищеній агресивності, прагненні до неформального лідерства. У сексуальному житті яскраво виражене прагнення до одержанню оргастичної розрядки, повне ігнорування ласк і байдужність до незадоволеності жінки ("генітальний тип" сексуальної поведінки чоловіка). Для гипермаскуліної статеворолевої поведінки поряд з іншими особливостями поведінки характерні елементи статевого тиранізма (садизму), але вони не переходять границь крайніх варіантів норми і до патології відносини не мають. Елементи садизму виявляються примусом до близькості, грубим оволодінням жінкою з імітацією злостивості, заподіянням болю, щипками,укусами. Ще наочніше вони виступають при страху жінки, її спробах ухилитися. Звичайно цілком достатньо тільки розігрування подібних сцен, і дії носять символічний характер. Ведучим є відчуття влади над партнеркою, почуття панування над нею у сполученні з її підлеглістю і пасивністю.

Як компенсаторна поведінка гипермаскуліна роль нерідко зустрічається в підлітків, що прагнуть затвердитися як у власних очах, так і в очах однолітків. Така поведінка не завжди виглядає природною, часто контрастують можливості і домагання підлітка. Навмисна агресивність, брутальність, готовність у будь-який момент вступити в бійку, паління, алкоголізація і вживання наркотиків виступають лише як засіб утвердження в чоловічий ролі. Характерне захоплення "чоловічими" видами спорту, але не стільки потребуючими сили і витривалості, скільки даючими можливість наносити тілесні ушкодження. Навіть при недоліку фізичних даних і здібностей до цих видіх спорту підлітки, виключені зі спортивних шкіл, продовжують займатися карате, самбо, боксом і т.д. або по самовчителях, або в неорганізованих групах, перевіряючи час від часу вивчені прийоми на "практиці".

Спостерігається схильність до антисоціальних учинків - від зухвалих набігів на чужі сади до садистичних побиттів і навіть убивств, вчинених групами підлітків. Прагнення до лідерства в групі підтримується не стільки силоміць і впевненістю, скільки жорстокістю. У цих випадках садизм не ігровий, як при звичайному гіперрольовому поводженні, і виявляється знущанням над тваринами, молодшими чи дітьми більш слабкими однолітками. Відмовляються від будь-якої роботи з будинку і зневага до "жіночих" рис характеру трансформуються в цинічне відношення до жінок взагалі і як до сексуальних партнерів зокрема. Примітивно-стандартний стереотип сексуальної поведінки сполучається з грубим примусом до перекручених дій, відмовлення від який звичайно приводить до побиття партнерки. У більшості випадків подібна поведінка транзиторна і з віком згладжується, але може придбати патологічні форми.

Гіперрольова поведінка як варіант компенсаторного часто виявляється й у транссексуалів, що борються за визнання своєї приналежності до іншої статі. Чоловіки з гіперрольовою поведінкою украй важко переживають зниження сексуальної функції. У них бувають невротичні розвитки з фіксацією на сексуальній неповноцінності, навіть при вікових фізіологічних зниженнях, завзятість у прагненні відновити статеву функцію до вихідного рівня.

Патологічна гипермаскуліна поведінка знаходить висвітлення в сексуальному садизмі (активна алголагнія, гвалтування, еротичний тиранізм),що виходить за рамки нормальної поведінки, і є статевою аномалією.

Садизм виражається в одержанні задоволення тільки при приниженні партнерки чи жорстокому поводженні з нею. При крайніх його проявах статеве задоволення настає при нанесенні жертві тілесних ушкоджень навіть її умертвінні, причому максимальне збудження досягається побачивши агонію.Зустрічаються й інші варіанти садизму: активний флагеллантизм (задоволення при бичуванні інших), копрофемія (бажання вимовляти в присутності осіб іншої статі непристойні слова з метою викликати зніяковілість і сором). Гиперфемінна поведінка характеризується підкресленою пасивністю, підлеглістю, повною самовіддачею, материнським турботливим відношенням не тільки до дітей, але і до всіх навколишніх, домовитістю.

Підвищена конформність, уміння пристосуватися до будь-яких особливостей і вимог партнера, жити інтересами іншого і випробувати при цьому вищу радість характерні для гиперфемінної поведінки. Жіночність, кокетство, захоплення убраннями, прикрасами, косметикою, часом перебільшені, також властиві таким жінкам. Настільки ж повна самовіддача відбувається й у статевому житті. Усі зусилля і прагнення спрямовані на задоволення чоловіка, іноді на шкоду собі. Цих жінок не хвилює відсутність оргазму, його цілком заміщає психологічне задоволення від того, що доставляється радість улюбленій людині. Якщо відсутність оргазму і приводить жінку до лікаря, то на першому плані не спрага насолоди, а страх, що чоловік не одержить з нею повного задоволення. У сексологічній літературі й у розмовах з подругами вони намагаються довідатися прийоми, що збуджують чоловіка. У нормальному статевому акті досить чітко виступають і визначені елементи мазохізму, у зв'язку з чим гіперрольова поведінка жінок звичайно сприймається як природна жіночність і особливої уваги не тільки навколишніх, але і сексопатологів не залучає.

Мазохістичні тенденції, що виходять за межі нормальної поведінки, являють собою патологічу гіперфемінну поведінку (мазохізм,пасивна алголагнія, страдальництво, пассивізм), що виявляється в одержанні задоволення при приниженні і фізичних стражданнях, що доставляються партнером, і виступає як статева аномалія (перверсія). Без таких дій партнера задоволення може не наступити. І в чоловіків, і в жінок гіперрольова поведінка загострює відчуття, сприяє більш швидкому одержанню задоволення в повному обсязі. Гіперрольова поведінка в сексуальних контактах може сполучатися як з гіперрольовим, так і зі звичайним стилем поведінка в інших сферах життя. Гіперрольове поведінка при трансформації статевої ролі набагато частіше веде до патологічних гіперрольових установок, тобто до появи перверсних тенденцій: у жінок - садизму, у чоловіків - мазохізму.

Подібні явища спостерігаються при деяких формах психопатій (заподіяння собі болю опіками, уколами, укусами). На етапі формування психосексуальних орієнтації мазохістичні бажання включаються в структуру статевого потягу.Зустрічаються також інші форми: пасивний флагеллантизм (задоволення від бичування,) пікацизм (прагнення маститися сечею, калом, виділеннями з статевих органів партнера), копролагния (бажання доторкатися до екскрементів партнера, мазатися ними), уролагнія (порушення настає при нюху запаху сечі партнера, її питво), ренифлерс (- одержання задоволення від запаху партнера), сервілізм (пажизм - статеве задоволення від ролі чи слуги пажа). Іноді тенденції садизму в жінок чи мазохізму в чоловіків, що гальмують сексуальність, залишаються прихованими, до кінця не усвідомленими і виявляються тільки при детальному вивченні анамнезу.

Так, безсумнівним проявом мазохізму було те, що в пацієнта 36 років з відсутністю еваляцї в шлюбі завжди наставало збудження побачивши великих, владних жінок, стосовно яких від займав підлегле положення. Нічні полюції відбувалися тільки при кошмарних сновидіннях, коли за ним хтось гнався з метою убити чи на нього наїжджала машина, потяг і т.д. Гіперрольова поведінка звичайно не є патологією і розцінюється як крайній варіант норми. Діагностика патологічної гіперролевої поведінки - садизму і мазохізму буває утруднена в зв'язку з недостатньою відвертістю хворих, що свідомо ховають перверсні тенденції. Для їхнього виявлення необхідно ретельно аналізувати етапи становлення сексуальності, умови і ситуації виникнення перших оргазмів, спонукувати докладно описувати еротичні сновидіння і при можливості одержувати об'єктивні зведення від партнера. Диференціальна діагностика проводиться між простою і патологічною гіперрольовою поведінкою. Патологічні установки (перверсії) необхідно диференціювати від психічних розладів, що звичайно поєднуються з ними.

Список літератури

1. Васильченко. Г.С. Сексопатология: Справочник - М.: Медицина, 1990. - 576 с.: ил.

2. Вейнингер О. Пол и характер СПб.: Посев, 1989.

3. Возианова А.Ф., Горпинченко И.И. Сексология и андрология. Абрис, 1997.

4. Здравомыслов В. И., Анисимова З. Е., Либих С. С. Функциональная женская сексопатология. Пермь, Репринт, 1994. - 272 с.

5. Колесов Д.В.,Селверова Н.Б. Физиолого-педагогические аспекты полового созревания.Под редакцией.-М.:Педагогика,1978.

6. Кон И.С.,Введение в сексологию.-М.:Медицина,1989.

7. Кон И.С. Психология половых различий.-Вопросы психологии,1981,№2.

8. Крафт-Эбинг Р. Половая психопатия, с обращением особого внимания на извращение полового чувства. М.: Республика, 1996. - 591 с.

9. Леонтьев А.Н Деятельность. Сознание .Личность.- М.:Политиздат,1975.

10. Мастерс У., Джонсон В., Колодни Р. Основы сексологии. М.: Мир, 1998. - 692 с.

11. Свядощь А.М. Женская сексопатология. - 3-е изд., перераб. и доп. - М.: Медицина, 1988. - 176 с: ил.

12. Сельченок К. В. Психосексология: Хрестоматия Изд. Харвест, 1998. OCR Палек, 2000 г.

13. Снежневский А.А. Справочник по психиатрии - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: Медицина, 1985. - 416 с.

14. Старович З. Судебная сексология. М.: Юридическая литература, 1991. - 336 с.

15. Струнников В.А Пол..,-В кн.:БСЭ.М.,1975,т. 20.

16. Шостакович Б. В., Ткаченко А. А. Эксгибиционизм. Таганрог: Сфинкс, 1991. - 200 с.

17. Ткаченко А. А. Аномальное сексуальное поведение. М.: РИО ГНЦСиСП им. В. П. Сербского, 1997. - 426 с.


02.10.2010

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!