Osvita.ua Высшее образование Рефераты История Галицько-волинське князівство та князь Роман (1199-1205). Реферат
Загрузка...

Галицько-волинське князівство та князь Роман (1199-1205). Реферат

Після смерті Володимира II і припинення роду Ростиславичів, року 1199 Роман дістав нарешті Галичину

Протягом тих десятьох років, коли сідав у Галичині Володимир II, він добре підготував собі ґрунт: у Польщі підтримав Казіміровичів у боротьбі з Мешком, в Угорщині підтримав короля Андрея ІІ проти його брата, так забезпечивши нейтралітет Польщі та Угорщини.

Тяжке було становище з ворожою до нього боярською партією, але він поборов її. Спроба тестя Рюриків відібрати Галичину закінчилася повною поразкою: Роман відібрав у Рюрика Київщину й Київ. Роман спочатку обмежився тим, що залишив у Києві залежного від себе князя Інгвара, а коли Рюрик, скориставшись з його відсутності, знову повернув собі Київ, Роман постриг у ченці і Рюрика, і його дружину, і дочку Предславу, з якою перед тим розлучився. Цим разом він посадив князем Рюрикового сина Ростислава, одруженого з дочкою Всеволода Володимиро-Суздальського. До Києва сам не перейшов, і обмежився тим, що був фактичним господарем Правобічної України, завдяки дипломатичним заходам, поставивши себе на становище рівне з Всеволодом.

Так над Києвом піднеслися два політичні центри: Галицько-Волинський та Володимиро-Суздальський. "По свіжім опануванню Галичини; - писав М. Грушевський, - що поставило Романа на перше місце між українськими князями, ці київські війни 1201-1204 років були новим тріумфом Романа, що зробили його зверхником українських земель". Є неясна вказівка, що до Романа приходило посольство від папи Інокентія ПІ, пропонуючи йому королівську корону, але він відмовився від неї. Це оповідання М. Грушевський і новітній дослідник Г. Лужницький вважають за легенду. Можливо, в цьому епізоді з посольством папи відбилися стосунки Романа з Гогенштавфенами, з представником їх королем Филипом IV; папа був на боці Вельфів, противників цісарської партії Гогенштавфенів.

У Галичині Роман вже мав твердий ґрунт: міщанство, на яке він міг спиратися в боротьбі з боярством. Багатьох бояр та вождя цій партії Кормильчина Роман виселив з Галичини. Так в особі Романа на галицькому престолі з'явився правитель нового типу, який, прагнучи створити міцну державу, спирався на середні шари суспільства - на міщан. Це явище не нове, через нього пройшли всі держави Західної Європи на шляху до створення держави з абсолютною владою. Літописець пише, що Роман, не зважаючи на свою суворість, мав дуже велику популярність в народі. Літописець називає його "самовладцем, царем нашим і всієї України".

Візантія визнавала Романа князем, а його противника Рюрика - лише правителем Києва. Дійсно, Роман став могутнім володарем величезної держави, до якої приєднав всі українські землі на Правобережжі - від Карпат до Дніпра. Галицько-Волинська держава під проводом люблених на Волині князів із старшої лінії Мономаховичів, природно стала спадкоємицею Київської держави, з якою в'язала її не лише генеалогія князів, але й національний склад населення, і спільна історична традиція.

Об'єднання галицько-волинських земель проф. С. Томашівський назвав "першою українською державою": в Київській державі він бачив значний чужорідний елемент, якого не було в українській західній державі. Року 1205 Роман пішов походом на захід. Мета цього походу не з'ясована: йшов він на допомогу Филипу IV, до Саксонії, або мав порахунки з Лешком Краківським - залишається неясним. Біля Завихоста, над Вислою, він був забитий.

Смерть Романа, який мав від другої жінки двох синів: Данила 3-ох років та Василька 1-го року, була величезною катастрофою для України. Почалася 40-річна боротьба за престол, в якій сусіди розривали державу на шматки. Ця доба – 1205-1246 рр. - надзвичайно важлива й цікава для зрозуміння загальних умов Галицько-Волинського князівства.

Події йшли одна за одною з надзвичайною швидкістю. Не раз здавалося, що вони суперечать одна одній, і мав слушність історик Галичини Зубрицький, пишучи: "здзужится голова при сего рода смешании й запутаности дел, проистествий, огнощений й лиц... хаотическое замешательство, беспорядочное шатаниє й смутность".


12.01.2013

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!