Підприємства: класифікація та характеристика видів. Реферат
У рефераті подано відомості про класифікацію підприємств за різними ознаками та характеристику їх видів
Достатньо повна класифікація підприємства має бути забезпечена за умови використання таких ознак:
- мета і характер діяльності;
- форма власності майна;
- належність капіталу;
- правовий статус і форма господарювання;
- галузево-функціональний вид діяльності;
- технологічна і територіальна цілісність;
- розмір за чисельністю працівників.
Для переважної більшості підприємств властивим є комерційний характер діяльності з одержанням прибутку.
До некомерційних відносяться:
- освітянські,
- медичні,
- наукові.
Приватними є підприємства, що засновані на власності майна окремих громадян, з правом найму робочої сили. До цього виду відносять індивідуальні та сімейні підприємства. Вони базуються відповідно на власності майна однієї особи або членів однієї сім'ї, виключно їх особистій праці.
Колективне - це таке підприємство, що ґрунтується на власності його трудового колективу, а також кооперативну.
В Україні функціонують державні та державні комунальні підприємства. Їх майно вважається відповідно власністю загальнодержавних чи адміністративно-територіальних одиниць.
Якщо підприємство засноване на базі об'єднання майна різних власників, то його називають спільним підприємством.
За належністю капіталу і контролю прийнято розрізняти підприємства:
- національні - капітал належить підприємцям своєї країни;
- закордонні - капітал є власністю іноземних підприємств;
- Змішані - капітал належить підприємцям двох або декількох країн.
За правовим статусом і формою господарювання:
- одноосібне підприємство є власністю однієї особи або родини: воно несе відповідальність за свої зобов'язання своїм майном.
Кооперативні - добровільні об'єднання громадян з метою спільного ведення господарської діяльності. Характерною їх ознакою є особиста участь кожного в діяльності.
Орендні підприємства - оренда означає засноване на договірних взаєминах тимчасове володіння і користування майном, що необхідне орендатору для підприємницької діяльності.
Господарські товариства являють собою певні об'єднання підприємців. Поділяються:
- Повне товариство - несуть солідарну відповідальність.
- Товариство з обмеженою відповідальністю - таке, що має статутний фонд, поділений на частини, учасники цього товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів.
- командитним є товариство, яке поряд з членами з повною відповідальністю, включає одного учасника, відповідальність якого обмежується особистим вкладом у майно такого підприємства.
Найбільш розвинутою формою господарських товариств є акціонерні товариства. Вони бувають: відкритого типу, акції якого розповсюджуються шляхом відкритої купівлі-продажу акцій; закритого типу - акції котрого можуть розповсюджуватися лише між його замовниками.
Технологічною і територіальною цілісністю володіють так звані материнські (головні) підприємства, дочірні - юридично самостійна, проте головна фірма суворо контролює діяльність, оскільки володіє контрольним пакетом акцій.
За розміром та чисельністю відокремлюються малі підприємства - з чисельністю у промисловості і будівництві до 200 чоловік, а в інших галузях до 50 чоловік: наука - до 100 чоловік, роздрібна торгівля - до 15 чоловік.
Підприємства мають право на добровільних засадах об'єднувати свою виробничу, комерційну діяльність.
Асоціації - найчастіша форма договірного об'єднання підприємств з метою постійної координації господарської діяльності. Асоціація не має права втручатися у виробничу і комерційну діяльність будь-якого з її учасників.
Корпорації - договірні об'єднання господарюючих суб'єктів на основі інтеграції їх науково-технічних, виробничих та комерційних інтересів, з делегуванням окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників.
Консорціуми - тимчасові статутні об'єднання промислового і банківського капіталу для досягнення загальної мети.
Концерни - форма статутних об'єднань підприємств, що характеризуються єдністю власності і контролю. Після створення концерну господарюючі суб'єкти втрачають свою самостійність.
Картелі - договірне об'єднання підприємств, переважно однієї галузі для здійснення спільної комерційної діяльності - регулювання збуту виготовлюваної продукції.
Синдикати - одна з форм капіталістичної монополії — договірне об'єднання підприємців, окремої галузі виробництва, що створювалося з метою захоплення ринку шляхом спільного збуту товарів за спільними цінами.
16.06.2011