Загрузка...

Проблеми твердих відходів: історико-екологічний аспект. Реферат

За твердженням авторитетного британського журналу "The Economist, на границі XX і XXI століть тверді відходи стали екологічною проблемою антропогенного забруднення навколишнього середовища, вирішенням якої найбільш стурбовані жителі розвинутих країн

Зволікання у вирішенні проблеми твердих відходів неминуче веде до кризи відходів або кризи сміттєзвалищ.

Вперше заговорили про дану проблему в кінці IX століття у США.

Першопричинами її виникнення являється:

 • Зростання ціни на землю;
 • Зростання кількості твердих відходів;
 • Зростання питомої ваги твердих відходів на одного жителя;
 • Урізноманітнення складу твердих відходів та зростання в них екологічно небезпечних елементів;
 • Зростання ціни на їх утилізацію;
 • Невдоволення населення, яке проживає поблизу сміттєзвалищ, так як виникають екологічні проблеми та загрози їх життю;
 • Зростання екологічних вимог до них.

Цей перелік причин можна продовжити, але всі вони взаємозв’язані, тому їх вирішення можливе в площині комплексного розв’язання.

Історично, що в полі зору екологів завжди находились рідкі та газоподібні відходи, які ставали об’єктами першочергового екологічного контролю та врегулювання, так як їх джерела виникнення та функціонування не можна було змінити чи скрити.

В той же час тверді відходи старалися забрати із очей будь-яким доступним шляхом:

 • Перевезенням на сміттєзвалища;
 • Захороненням на полігонах;
 • Закопуванням в землю;
 • Скиданням у води морів та океанів.

Узагальнюючою властивістю твердих відходів являється їх переміщення. Так, за роки радянської влади на території України своєчасно не перероблялися та не утилізовувалися промислові тверді відходи, що привело до утворення териконів біля вугільних шахт, "не рукотворних" гір гірничодобувної промисловості, озер із мільйонним тоннажем осадів після виробництва соди, мінеральних добрив та ще інших багатотоннажних хімічних виробництв.

Як наслідок цього недбайливого відношення до довкілля стала техногенна катастрофа на Стебниківському калійному комбінаті, який знаходиться на Львівщині. У 1983 році на цьому підприємстві була зруйнована гребля відстійника, в результаті чого 4.5 мільйона м3 висококонцентрованих розсолів калійного виробництва потрапили в р. Дністер, що привело до руйнування доріг та мостів, було знищено понад 2 млн. кг товарної риби та малька, виникли перебої у водозабезпеченні Чернівців та інших міст. Лише у Новодністровському водосховищі, що знаходиться на відстані 500 км. від Стебника, була зупинена руйнівна сила калійних солей, які осіли товстим пластом на глибині 14-15 метрів.

     

Ця екологічна катастрофа набатом б’є у дзвони про необхідність поважливого і поміркованого ставлення до твердих відходів, які в останні роки піддаються екологічному контролю та регулюванню їх впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей.

Раз і назавжди потрібно позбутися бездумного складування твердих відходів на відкритих територіях, закопування їх в землю та розміщенням на сміттєзвалищах, що приводить до перекладання вирішення сучасних екологічних проблем на прийдешні покоління.

На сучасному етапі розвитку економіки незалежної України питання по контролю та регулюванню утворення та захоронення твердих відходів здійснюється згідно вимог закону України "Про відходи", за порушення якого наступають адміністративні міри покарання, а у окремих випадках – кримінальна відповідальність.


10.07.2011

Загрузка...