Трав'янисті рослини: родина Губоцвітні. Реферат

Родина Губоцвітні (Lamiaceae) досить велика налічується біля 3500 губоцвітних, що об'єднуються у 200 родів і поширені у всіх кліматичних зонах та на всіх континентах. У флорі України представлено понад 230 видів

Губоцвітні це трав'янисті рослини, рідше напівкущі або кущі. Види родин часто виділяються рядом характерних ознак: стебла чотиригранні, листки навхрест супротивні, прості без прилистків. Квітки двостатеві з подвійною оцвітиною, зигоморфні. Чашечка трубчаста з 5-ма зубцями, часто двогуба. Віночок двогубий, верхня губа утворена двома зрослими пелюстками, а нижня - трьома. Нижні, зрослі частинки пелюсток утворюють трубочку віночка. Тичинки зрослися з трубочкою віночка; з 4 тичинок 2 нижні довші від двох верхніх. Інколи тичинок тільки 2. Маточка утворена двома плодолистиками, 4-гнізда з чотирилопатевою верхньою зав'яззю. Плід збірний, з 4 горішків.

Приклади формул квіток:

  • Глуха кропива Ca (5) Co (2+3) A4G (2);
  • Шавлія лікарська Ca (5) Co (2+3) A4G (2).

Надземні частини багатьох представників родини губоцвітних містять ефірну олію, яку застосовують у харчовій, парфумерній і фармацевтичній промисловості. Народними і офіційно визнаними лікарськими рослинами є: м'ята, шавлія лікарська, Глуха кропива, чебрець, материнка, лаванда, собача кропива та ін. Представниками родини є декоративні рослини: монарда, шавлія блискуча з червоними квітками, що походить з Південної Америки.

А тепер давайте розглянемо конкретного представника - кропиву дводомну (Urtica dioica). Формула Ca (5) Co (2+3) A4G (2), це багаторічна рослина, дводомна, її стеблина густо усаджена, як і ланцетовидні, волосками що жгуться мурашиною кислотою, що в них міститься, листя темно-зелені. Кропива зустрічається майже повсюди на території України, Росії, Білорусі, Естонії та інших країн помірного клімату, а також. Кропива росте на сухих та вологих затінених місцях, з цього можна зробити висновок, що кропива факультативний гідрофіт та мезофіт. Листя у кропиви широке і тонке, коренева система не сильно розгалужена, існує основний корінь від котрого відходять бокові. Як я зазначав кропива містить мурашину кислоту (жалку) та окрім цього багато вітамінів А, С і К.

Кропива глуха (Laminum album) формула -- Ca (5) Co (2+3) A4G (2); висота 30-60 см, стебло пряме не гіллясте, опушення притисненими до стебла волосками, довгі підземні гілки, листя не жгуться тому кропиву назвали глухою. Листя нагадують листя кропиви, серцевидно-овальні, черешкові, пильчасті. Квіти розташовані мутоками в пазухах листів, вінчики білі або жовто-білі, зовні мохнаті, двогубі.

М'ята перцева (Mentha piperita) - багаторічна рослина, поширена в помірній та теплій смузі Євразії. Стебло гіллясте, щетинисто-волохате або гладеньке висота 50-100 см. Листки темно-зелені, яйцевидні, довгастої форми, з зубчастими краями. Квітки фіолетові або червонувато-білувато-рожеві, невиразно-двогубі, зібрані в колосовидні суцвіття. Корінь тоненький, розгалужений, з багатьма колінцями, від яких відходять бокові корінці. Цвіте в червні.

Література

  1. Мороз В. І. "Ботаніка з основами екології" Київ, Урожай 1994 р.
  2. Попов О. П. "Лікарські рослини в народній медицині" Київ, Здоров'я 1965 р.
  3. Л. И. Стекольников, В. И. Мурох "Целебные кладовые природы" Минск, Уроджай 1981 г.


29.06.2011

Загрузка...