Протипіхотні міни ПОМЗ-2М, ОЗМ –72, МОН-50: характеристика. Реферат

Міна протипіхотна осколкова натяжної дії кругового ураження. Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника

Міна протипіхотна осколкова натяжної дії кругового ураження являє собою вдосконалену модифікацію протипіхотної міни ПОМЗ-2.

Будова міни. Міна ПОМЗ-2М складається з наступних основних частин: чавунного корпусу, який має насічки для кращого утворення осколків, установного кілочка, за допомогою якого міна закріплюється в землі, 75-грамової бурової тротилової шашки, зривника серії МУВ з Р-подібною чекою, запалу МД-5М, відрізка дроту довжиною 7-8 метрів та додаткового кілочка для закріплення дроту.

Основною відмінністю ранньої модифікації протипіхотної міни ПОМЗ-2 є наявність припливу у горішній частині корпусу для встановлення зривника серії МУВ. Зривник використовується з запалом МД-2 і вставляється у отвір припливу. Протипіхотна міна ПОМЗ-2М задля закріплення зривника має різьбу у внутрішній частині корпусу. Зривник серії МУВ згвинчується з запалом МД-5М і останній закручується у корпус міни за допомогою різьби.

Мал. 1. Протипіхотна міна ПОМЗ-2М (А - загальний вигляд; Б- повздовжній розріз): 1- чавунний корпус міни; 2- установний кілочок; 3- зривник МУВ-2; 4- запал МД-5М; 5- заряд вибухової речовини (ВР) - бурова тротилова шашка.

Установка міни. Для встановлення міни ПОМЗ-2М відбувається у такій послідовності:

 • на відстані 5-7 метрів від місця установки міни вбити кілочок розтяжки (якщо на місцевості є місцеві предмети, до яких можна прив'язати розтяжку, кілочок не забивають);
 • прив'язати до додаткового кілочка (місцевого предмета) натяжну дротову розтяжку і натягнути її зі слабиною;
 • розтягти розтяжку вбік установлення міни;
 • на місці установлення міни забити установний кілочок, кілочок має підноситись над ґрунтом на висоту 5-7 см;
 • вкласти в корпус міни 75-гр бурову тротилову шашку запальним гніздом убік малого отвору;
 • насадити корпус міни широким отвором на установний кілочок до упору в шашку;
 • вгвинтити у зривник МУВ-2 запал МД-5М;
 • вгвинтити зривник і запал у зборі в корпус міни; при використанні зривника МУВ перед встановленням у корпус міни надягніть на шток ударника запобіжну трубочку, а у верхній отвір ударника вставте шпильку. Увага: через мале зусилля для висмикування бойової Р-подібної чеки зривника МУВ установлення міни сполучене з великою небезпекою;
 • прив'язати вільний кінець дротової розтяжки до Р-подібної бойової чеки зривника МУВ-2;
 • замаскуйте міну під тло оточуючої місцевості;
 • витягніть запобіжну чеку зривника МУВ-2 - міну встановлено. Увага: при використанні зривника МУВ обережно витягніть запобіжну чеку та зніміть запобіжну трубочку.

Примітка: ступінь безпеки установки міни залежить від типу зривника серії МУВ.

Наприклад, при використанні зривників МУВ-2, МУВ-3 з моменту висмикування запобіжної чеки до моменту постановки зривника на бойовий взвод залежно від температури навколишнього середовища проходить від 3 хв. (при +40град.) до 59 годин (при -40 град.).

     

Мал. 2. Протипіхотна міна ПОМЗ-2М на розтяжці.

Бойова робота міни. Ураження людині (або декільком одночасно) завдається осколками корпуса міни при її підриві в той момент, коли вояк супротивника, зачепившись ногою за дротову розтяжку мимоволі висмикне бойову чеку зривника. При висмикуванні бойової чеки ударник вивільняється і під дією бойової пружини наколює запал МД-5М. Внаслідок чого відбувається підрив міни.

Строк бойової роботи міни не обмежується. Самоліквідатором міна не оснащується. Елементів недобування й незнешкоджуваності не має, однак дуже висока чутливість зривника МУВ (якщо такий використається) робить знешкодження міни вкрай небезпечним.

Міни впаковуються в ящики по 22 шт. (маса брутто 50 кг.) не остаточно спорядженими.

На теперішній час міна ПОМЗ-2М не виготовляється, у табелях постачання військ не значиться, однак всі її комплектуючі крім чавунного корпуса значаться в табелях як мінно-підривне майно й широко застосовуються в інших мінах, підривному справі. А виробництво чавунних корпусів можна організувати в лічені дні або навіть години. Тому з озброєння армії ця міна не знята.

Тактико-технічні характеристики міни

 • Тип міни - протипіхотна осколкова кругового ураження.
 • Корпус - чавун.
 • Маса корпуса (без ВВ) - 1... 2 кг.
 • Маса вибухової речовини (тротил) - 75 гр.
 • Діаметр - 6 см.
 • Висота корпуса - 10. 7 см.
 • Довжина датчика цілі (в один бік) - 4м.
 • Чутливість - 1 - 17 кг.
 • Радіус суцільного ураження - 4м.
 • Температурний діапазон застосування - -60 – і +60 град.

Протипіхотна міна ОЗМ -72 (короткий опис)

Мина протипіхотна осколкова кругового ураження вистрибуюча натяжної дії. Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника.

Будова міни. Міна ОЗМ-72 складається зі сталевого корпуса з розміщеним у ньому зарядом ВР, готовими забійними елементами (2400 роликів або кульок); вишибним пороховим зарядом; натяжним тросиком, внутрішнім ударно-спусковим механізмом, запалом.

Мал. 3. Комплект міни ОЗМ-72: 1- властиво міна, 2-чотири дерев'яних кілочка, 3-два металевих кілочка з отворами, 4-дві котушки з відрізками дроту по 15м., 5- подвійний тросик із трьома карабінами, 6-капсуль-детонатор №8а, 7-зривник серії МУВ (МУВ -2, МУВ -3, МУВ -4), 8-капронова стрічка.

Установлення міни. Міна встановлюється вручну в ґрунт, а при неможливості установки в ґрунт - на ґрунт (при цьому міна прив'язується до вбитого у ґрунт кілочку.

Мал. 4. Протипіхотна осколкова міна ОЗМ-72 - поздовжній розріз неповністю спорядженої міни: 8 - напрямний стакан; 9 - втулка з капсюлем-запалювачем і кулькою; 10 - ковпачок; 11 - пробка; 12 й 21 - кришки; 13 - заряд; 14 - корпус із готовими забійними елементами; 15 - додатковий детонатор; 16 - центральна втулка; 17- втулка з капсюлем-запалювачем; 18 - ударник; 19 - бойова пружина; 20 - втулка; 22 - натяжний сталевий канат; 23 - п'ятка ударника; 24 - запобіжний ковпачок; 25 - камера; 26 - вишибний заряд; 27 - трубка.

Бойова робота міни. при натягу дротової розтяжки спрацьовує зривник МУВ-3 і наколює капсюль-запалювач; вогонь запалює вишибний заряд; під дією порохових газів корпус викидається з напрямного стакана, при цьому тросик розмотується; при вильоті корпуса міни на висоту, рівну довжині тросика, стискується бойова пружина, клиноподібний замок звільняє ударник, який під дією бойової пружини наколює капсюль-запалювач, вибухають капсуль-детонатор № 8-А, додатковий детонатор і заряд міни; осколки, укладені в корпусі, розлітаючись у сторони, завдають ураження.

Строк бойової роботи міни не обмежується. Самоліквідатором міна не оснащується. Елементів недобування й незнешкоджуваності не має, однак дуже висока чутливість зривника МУВ (якщо такий використається) робить знешкодження міни вкрай небезпечним. Може встановлюватися на недобування за допомогою міни-сюрпризу МС -3 або ж саморобних мін-сюрпризів.

Ступінь безпеки установки міни залежить від типу зривника серії МУВ. Наприклад, при використанні зривників МУВ -2, МУВ -3 з моменту висмикування запобіжної чеки до моменту постановки зривника на бойовий взвод залежно від температури навколишнього середовища проходить від 3 хв. (при +40град.) до 59 годин (при -40 град.).

Міни впаковуються в ящики по 6 шт. (маса брутто 54 кг.) не остаточно спорядженими (без зривників МУВ і капсулів-детонаторів №8А, якими міна споряджається на місці установки). Однак зривники й капсулі детонатори укладаються в ящик на заводі.

Міна може також використовуватися із зривником МВЕ -72, що має датчик цілі у вигляді малопомітної тонкого обривного дротика. У цьому випадку строк бойової роботи міни обмежується строком придатності батареї живлення типу "373".

На малюнку показаний варіант установки міни у ґрунт (розміри зазначений у сантиметрах). 1- дерев'яні кілочки, 2-дротова розтяжка, 3-металевий кілочок, 4-подвійний тросик із трьома карабінами, 5- міна. При установці міни варто мати на увазі, що при промерзанні ґрунту на 10-16 дм. Пороховий вишибний заряд не зможе викинути міну й вибуху не відбудеться. У передбаченні цього міна встановлюється на ґрунт і прив'язується мінною стрічкою до металевого кілочка, убитого в ґрунт.

Міна використається як самостійно, так і входить у комплект підривного пристрою НВУ-П (5 мін), що має також найменування "Комплект Охота ".

Тактико-технічні характеристики міни:

 • Тип міни - протипіхотна осколкова вистрибуюча кругового ураження.
 • Корпус…………………………………….......... сталь.
 • Маса............................. ………………………5... 0 кг.
 • Маса вибухової речовини (МС) ….......... …... 660 гр.
 • Діаметр…………………………………..... ….... 10.8 см.
 • Висота корпуса…………………………........... 17.2 см.
 • Довжина датчика мети (в одну сторону) ………15м.
 • Чутливість…………………………........ 1 - 17 кг.
 • Радіус поразки............................................. 30м.
 • Температурний діапазон застосування..... -60 – і +60 град.

Протипіхотна міна МОН-50

Міна протипіхотна осколкова спрямованого ураження, керована. Призначена для виведення з ладу особового складу супротивника. Розроблена у 1966 році за зразком американської міни M18А1 "Claymore".

Мал. 5. Загальний вигляд протипіхотної міни МОН-50

Будова міни. Корпус міни має форму вигнутого по горизонталі паралелепіпеда, споряджений зарядом вибухової речовини марки ППР-4 і набором готових забійних елементів, розташованих з боку випуклої площини корпусу міни. Передня випукла сторона міни ввігнута по вертикалі, що забезпечує оптимальну висоту розльоту осколків - близько 4 метрів. Міна оснащується двома гніздами з різьбою для встановлення різноманітних зривників. Зривниками міна не комплектується. При транспортуванні гнізда закриваються спеціальними пробками.

Мал. 6. Будова протипіхотної міни МОН-50:

А- вигляд спереду з розрізом по гнізду запалу, Б- вигляд збоку з розрізом передньої частини міни: 1- корпус міни; 2- пробка; 3- прицільна щілина; 4- забійні елементи; 5- заряд вибухової речовини; 6- одне з двох гнізд для запалу; 7- шарнір; 8- втулка; 9- ніжки міни у складеному положенні.

Конструкція міни дозволяє використовувати зривники серії МУВ з запалами МД-2 та МД-5М, зривником МВЕ-72 та електродетонатором ЕДП-Р. Для точного наведення та визначення сектору ураження міна у верхній частині має прицільну щілину. Міна оснащена чотирма ніжками за допомогою яких міна встановлюється на ґрунт. В комплект міни входить струбцина за допомогою якої міна закріплюється на місцевих предметах. Для приєднання струбцини корпус міни має втулку з різьбою.

Мал. 7. Протипіхотна міна МОН-50. Вид згори: 2- пробки; 9- ніжки міни у складеному положенні.

Установлення міни залежить від типу зривника, який використовується. При використанні зривників серії МУВ міна МОН-50 використовується як міна натяжної дії (міна-розтяжка) аналогічно міні ПОМЗ-2М. При використанні зривника МВЕ-72 міна активізується при зачіпанні ворожим вояком обривного датчика у вигляді тонкого дротика. При використанні пульта керування та електродетонатора ЕДП-Р міна може використовуватися як керована.

Мал. 8. Установлення міни МОН-50: А-встановлення міни МОН-50 з електродетонатором ЕДП-р на ґрунт; Б- загальний вигляд прицільної щілини.

Бойова робота міни. Вибух здійснюється оператором з пульта керування з появою супротивника в секторі ураження, або ж при зачіпанні ворожим вояком обривного датчика зривника МВЕ-72, або ж натяжного датчика (дротика) зривника серії МУВ. Завдяки двом гніздам для запалів міна може приводитися в дію одним із двох способів. Ураження людині (або декільком одночасно) при вибухові міни завдаються готовими забійними елементами (кульки або ролики), що вилітають у напрямку супротивника в секторі по горизонту 54 градуси на відстань до 50 метрів. Висота сектора ураження від 15 см. до 4 метрів на граничній дальності.

Мал. 9. На малюнку схематично показана зона ураження міни. Ефективність міни сильно залежить від того, наскільки точно вона спрямована. Тому у верхній її частині є приціл, поле зору якого показує саперові зону враження.

Час бойової роботи міни не обмежується. Елементів самоліквідації, нездобування й незнешкоджуваності не має. Безпечне віддалення від міни в тильну й бічні сторони визначено в 35 метрів, однак бойова практика показує, що вже на відстані 12-15 метрів осколків корпуса, що летять у тил й у сторони можна не боятися.

При використанні зривника МВЕ-72 строк бойової роботи міни обмежується строком придатності батареї живлення типу "373". Можливо й інше використання міни при застосуванні інших зривників (у якості об'єктної, мін-сюрпризу).

Міни по 2 шт. укладаються в брезентові сумки з лямками для перенесення. 3 таких комплекти укладаються в дерев'яний ящик вагою брутто 25 кг. Міни можуть поставлятися в складі комплекту керованого протипіхотного мінного поля.

Тактико-технічні характеристики міни МОН-50:

 • Тип міни - протипіхотна осколкова керована спрямованого ураження.
 • Корпус................................................ пластмаса.
 • Маса................................................... 2. 0кг.
 • Маса вибухової речовини (ПВВ-4)..... 700гр.
 • Довжина корпуса.............................. 22.6 см.
 • Висота корпуса.................................. 9 см.
 • Товщина корпуса............................... 6.6 см.
 • К-ть готових забійних елементів....... 489-540 (кульки або ролики).

Зона ураження:

 • по горизонталі................................ сектор 54 градуси.
 • по вертикалі................................... до 4 метрів.
 • по дальності................................... 50 метрів.

Температурний діапазон застосування......... -50 - і +50 град.

Джерела

 1. Сайт Сапёр; Инженерные боеприпасы - ПОМЗ-2М http://tewton. narod. ru/mines/pomz-2m. html.
 2. Русская цивилизация -http://rustrana. ru/print. php?nid=7721.
 3. http://www. worldweapon. ru/mines/ppm4. php.
 4. В. Н. Попенко: "Взрывчатые вещества и взрывные устройства"; Издательство "Богучар" Москва, 1999 г.


28.09.2011