Зарин, зоман і Ві-гази: фізико-хімічні і токсичні властивості. Реферат

Фізичні властивості. Хімічні властивості. Токсичні властивості

У групу ОР нервово-паралітичної дії або фосфорорганічних ОР (ФОР) входять сполуки, які специфічно порушують нормальне функціонування нервової системи з появою судом, які переходять у параліч. Головними представниками цієї групи є зарин, зоман і Ві-гази (Vx).

Зарин і зоман синтезовані у науково-дослідній лабораторії під головуванням Г. Шрадера, концерну "І. Г. Фарбеніндустрі" в м. Леверкузені, (Німеччина). У пошуках ефективних інсектицидів він виявив високу токсичність деяких сполук, які містять фосфор, особливо його ефірів.

Так, у 1936 році був синтезований табун, в 1939 році - зарин, а у кінці 1944 року - зоман. Всі ці отруйні речовини були прийняті на озброєння фашистською Німеччиною, а до кінця війни запас цих речовин складав: табуну 8770 т, зарину 1260 т, зоману 20 т.

У середині 50-х років в лабораторіях Великобританії, Швеції, ФРН синтезовані ФОР, близькі по структурі з ацетилхоліном - фосфорілтіохоліни, які перевищують по токсичній дії зарин, зоман у сотні разів. З цієї групи відібрані і прийняті на озброєння США фосфорілтіохоліни під шифром Vx, виробництво яких почалося в 1961 році в м. Нью-Порт (штат Індіана).

За хімічною структурою назва зарину - ізопропіловий ефір метилфторфосфонової кислоти і значиться у США під шифром GB; зоман - пінаколіновий ефір метилфторфосфонової кислоти - шифр GD.

На табельному оснащенні іноземних армій знаходяться зарин і Vx - гази. Висока токсичність ФОР, яка проявляється при будь-яких способах надходження в організм, можливість застосування їх всіма засобами ураження у різних кліматичних умовах висунули їх на провідне місце в арсеналі хімічної зброї іноземних армій.

Фізичні властивості

Зарин, зоман і V-гази в чистому стані - це безколірні прозорі рідини, технічні продукти яких мають забарвлення від солом'яно-жовтого до коричневого і мають запах: зарин - слабко фруктовий, зоман - камфори, V-гази - паленої гуми; хімічно-чисті ОР мають менш слабкий запах.

Запах ОР має діагностичне значення і враховується при встановленні діагнозу ураження. Температура кипіння ФОР висока: зарину +151,5°С, зоману +190°С, V-газів +300°С, що визначає високу їх стійкість на місцевості.

Так, стійкість зарину влітку - 6 годин, весною і восени - 12 годин, взимку - до 2 діб, зоману - літом - біля доби, взимку - кілька діб, V-газів - літом - 1,5-2 тижні, взимку - декілька місяців.

Леткість ФОР пов’язана з температурою кипіння ОР. Зарин порівняно летюча ОР - 12 г/м3 при +20°С, зоман - 3 г/м3, V-гази - 0,001 г/м3. У зв’язку з низькою леткістю V-газів можливе їх використання у вигляді крапель і аерозолів, а зарина і зомана, крім того, у вигляді пару.

Пара ФОР важча за повітря у кілька разів і може довгий час знаходитись у приземному шарі атмосфери і уражати незахищений особовий склад.

Температура затвердіння цих ОР нижча -50°С, що дозволяє їх використовувати у холодний час року.

Питома вага цих ОР близька до одиниці і при попаданні у водоймища вони можуть знаходитися в усіх шарах води, що необхідно враховувати під час відбору води при проведенні хімічної розвідки.

Зарин добре розчиняється у воді і при попаданні у водоймища швидко заражує великі об'єми води. Крім того, ця властивість використовується у застосуванні водних розчинів речовин для знешкодження зарину.

Зоман в воді розчиняється погано, Vx - гази - порівняно добре. Зарин, зоман і V-гази добре розчиняються в жирах, ліпідах, в зв'язку з чим добре проникають через шкіру і спричиняють резорбтивну дію, крім того, вони добре розчиняються в органічних речовинах (спирт, дихлоретан, бензол, бензин та ін.), котрі можна використовувати для знешкодження їх на різних поверхнях, а на основі дихлоретану готується табельний дегазуючий розчин N 1, призначений для дегазації Vx - газів.

Всі ФОР у рідкому стані всмоктуються в фарбовані і пористі поверхні, проникають в гумотехнічні вироби (засоби захисту шкіри та ін.), в зв'язку з чим їх захисна спроможність обмежена і становить від десятків хвилин до декількох годин. Пари зарину і зоману, завдяки їх порівняній леткості, добре адсорбуються обмундируванням, що створює загрозу ураження особового складу, знявшого протигази в безпечній зоні, за рахунок десорбції парів ОР з обмундирування.

Хімічні властивості

Зарин, зоман і Vx - гази хімічно досить стійкі в зовнішньому середовищі. При взаємодії з різними хімічними сполуками реакції зарину і зоману проходять в основному з розривом фтор-фосфорного зв'язку і Vx - газів з розривом зв'язку фосфор-сірка. Практичне значення мають реакції фосфорилювання, гідролізу і окислення, котрі мають відношення до метаболізму, механізму токсичної дії, знешкодження (дегазації), виявлення (індикації) і терапії уражень.

Реакція гідролізу з водою проходить з утворенням нетоксичних продуктів (ефірів метилфосфонової кислоти). Швидкість реакції залежить від температури води. Так, зарин при +20°С гідролізується протягом 7 діб, зоман - 25 діб, а V-гази - 404 доби.

Повільний гідроліз обумовлює тривалу хімічну стійкість ОР в зовнішньому середовищі. При підвищенні температури і добавленні лугу гідроліз прискорюється. Ця реакція може використовуватися для дегазації обмундирування, білизни, медичного майна шляхом кип'ятіння у воді з додаванням соди.

Зарин і зоман добре руйнуються лугами з утворенням нетоксичних продуктів, а саме їдким натрієм, аміаком, моноетаноламіном, які найбільше використовуються для дегазації бойової техніки, озброєння, транспорту, а хімічна служба готує на їх основі табельні дегазуючі розчини N2 АЛ (аміачно-лужний) та N2 БЛ (без аміачно-лужний). Аміак, крім того, використовується для дегазації обмундирування пароаміачним способом.

Слабко-лужний розчин (2%) гідрокарбонату натрію використовується для промивання очей та шлунку.

Зарин та зоман взаємодіють з фенолятами. Реакція використовується в ДПС (фенолят натрію) для обробки обмундирування, зараженого парами і аерозолями цих отруйних речовин. Реакції V-газів з лугами проходять повільно і для дегазації цих ОР використовуються безводні (в органічних розчинниках) розчини речовин хлоруючої та окислюючої дії. Хімічна служба з цією метою готує табельний дегазуючий розчин N1 (2% розчин дихлораміну в дихлоретані). Слабкі розчини хлораміну (0,25-0,5%) використовуються для промивання слизової оболонки очей.

ФОР добре вступають у реакцію з алкоголятами, котрі використовуються в ІПП для проведення часткової санітарної обробки. Реакція ФОР з пероксидом водню може використовуватися для хімічної обробки ран, заражених цими ОР і індикації (гідропероксидна реакція).

Реакція з гідроксиламінами (оксимами) використовується для індикації та антидотного лікування.

Токсичні властивості

Хімічними засобами ураження ФОР є снаряди стволової та реактивної артилерії (зарин і V-гази), авіаційні хімічні бомби і касети (зарин), хімічні бойові частини ракет (зарин), хімічні фугаси (V-гази), ВАП (V-гази, зарин), бінарні боєприпаси - артилерійські снаряди, авіаційні бомби (Біг-ай), ВАП (зарин - 2, V-гази - 2).

Основний бойовий стан зарину - пара та не осідаючий аерозоль, уражаючий особовий склад інгаляційним шляхом, а V-газів - аерозоль, уражаючий особовий склад інгаляційним шляхом у вигляді дрібнодисперсного аерозолю, а у вигляді грубо дисперсного аерозолю і крапель V-гази діють через шкірні покрови і обмундирування.

Ураження можуть виникнути і при попаданні ОР всередину з зараженою їжею і водою, а також на слизову оболонку ока, раневі і опікові поверхні.

ФОР є високотоксичними речовинами (ультраотрути) швидкої і смертельної дії. При ураженні V-газами через шкіру - сповільненої дії.

Тяжкість інтоксикації залежить від величини впливаючої токсодози і експозиції. Так, мінімально діюча концентрація при інгаляційному ураженні становить для зарину (зоману) 0,001 (0,0001) г/м3 при вдиханні отруйного повітря протягом 1-3 хвилин, а при концентрації зарину 0,001 г/м3 та 15- хвилинної експозиції виникає тяжке ураження. Для зарину і зоману найбільш небезпечний шлях ураження є інгаляційний, а V-газів - через шкіру. Всі ФОР небезпечні і при пероральному ураженні.

Смертельні токсодози в залежності від шляху надходження ОР

 

Шлях надходження

ОР

інгаляційний,

г · хв/м3

через шкіру,

мг/кг

через ШКТ

мг/кг

Зарин

зоман

V-гази

0,1

0,03

0,004

7-9

1-1,5

0,05

1,5

0,5

0,009

 

Література

  1. Військова токсикологія, радіологія та медичний захист: Підручник / За ред. Ю. М. Скалецького, І. Р. Мисули. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 165-171, 199-215, 312-329.
  2. Медичні аспекти хімічної зброї: Навчальний посібник для слухачів УВМА та студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: УВМА, 2003. – С. 30-36, 78 – 86.
  3. Каракчиев Н. И. Токсикология ОВ и защита от ядерного и химического оружия. – Ташкент: Медицина, 1978. – С. 318-321, 359-365, 406-418.
  4. Защита от оружия массового поражения: Справочник / Под ред. В. В. Мясникова. - М.: Воениздат, 1984. – С. 135-139, 181-327.
  5. Военная токсикология, радиология и медицинская защита: Учебник / Под ред. Н. В. Саватеева. - Л.: ВМА им. С. М. Кирова, 1987. - С. 284-296, 304-308.


25.09.2011