Устаткування та приміщення архіву: основні вимоги. Реферат

Створення оптимальних умов зберігання документів. Вимоги до приміщення архіву. Електро- і протипожежне устаткування. Стелажне устаткування. Упаковка документів

Створення оптимальних умов зберігання документів

Оптимальні умови зберігання документів забезпечуються:

  • наданням для архіву приміщення і проведенням планово-запобіжного ремонту приміщень;
  • облаштуванням приміщення архіву засобами пожежогасіння, охоронною і протипожежною сигналізацією;
  • вживанням спеціального устаткування для зберігання документів (стелажів, сейфів, коробок і т. д.);
  • створенням оптимального світлового режиму а також режиму вологи і температури в приміщенні архіву, проведенням санітарно-гігієнічних заходів.

Вимоги до приміщення архіву

Відповідно до об'єму і складу справ, що зберігаються, архіву надається окрема будівля (або частина будівлі), спеціально побудована і обладнана або пристосована для зберігання документів.

Будівництво спеціальної будівлі архіву може проводитися як за типовими проектами будівель державних архівів, так і за індивідуальними проектами, що узгоджені із зацікавленими організаціями.

Спеціальні приміщення для архіву повинні передбачатися при будівництві адміністративних будівель для організацій, в структурі яких діє архів. За відсутності спеціального приміщення для архіву виділяється пристосоване приміщення в адміністративних будівлях організацій.

Оптимальні умови зберігання документів і роботи з ними передбачають надання наступних приміщень для архіву:

  • сховище для зберігання документів;
  • приміщення для прийому, тимчасового зберігання, акліматизації документів;
  • приміщення для роботи користувачів (читальний зал);
  • робочих кімнат для співробітників архіву.

Робочі кімнати для співробітників і приміщення для роботи користувачів (читальний зал) повинні бути ізольовані від приміщень сховищ.

     

Приміщення сховищ, що не мають перегородок від робочих кімнат, ізолюються спеціально встановленими перегородками. Сторонні особи допускаються в сховища тільки з дозволу завідувача архівом і у присутності співробітника архіву.

Сховища архіву повинні бути відділені від лабораторних, виробничих, складських і побутових приміщень, пов'язаних із зберіганням або вживанням харчових продуктів або хімічних речовин, і не мати загальних з ними вентиляційних каналів.

Сховища повинні бути безпечними в пожежному відношенні, гарантовані від затоплення і мати запасний вихід.

У приміщеннях сховищ не повинно бути газових, водопровідних, каналізаційних і інших магістральних трубопроводів. Проводка труб немагістрального характеру допускається за умови їх ізоляції в спеціальних захисних кожухах, що виключають проникнення викидів з них в сховищі.

Зовнішні двері приміщення архіву повинні бути оббиті металевим листом і мати міцні засуви. В неробочий час вони опечатуються або пломбуються. Печатку або пломбувальник зберігають разом з ключами у чергового по організації або у встановленому правилами внутрішнього розпорядку місці.

Приміщення архіву облаштовуються охоронною сигналізацією. На вікна, розташування яких дозволяє доступ ззовні, встановлюються металеві грати із замками, опечатаними пломбувальником.

Електро- і протипожежне устаткування

У приміщеннях сховищ архіву прокладається прихована електропроводка; допускається електропроводка в газових трубах. Освітлювальна арматура застосовується напівгерметична. Світильники, електрощити і розподільчі пристрої повинні бути закритого виконання. Сховища облаштовуються відключаючими рубильниками. Розподільні електрощити, запобіжники і рубильники встановлюються тільки зовні сховищ.

У цілях протипожежного захисту все електроустаткування забезпечується заземленням.

По пожежній небезпеці приміщення архівів відносяться до категорії "В". Сховища повинні розміщуватися в будівлях не нижче другого ступеню вогнестійкості.

Основним протипожежним устаткуванням архівів є вуглекислотні вогнегасники новітніх конструкцій, які встановлюються з розрахунку не менше за один на кожні 50 кв. метрів площі, але не менше двох на кожне окреме приміщення.

Приміщення архіву облаштовується протипожежним водопостачанням. Пожежні крани встановлюються на сходових майданчиках. Кожний пожежний кран повинен мати прогумований рукав протяжністю до крайньої точки сховища.

Сховища і приміщення для роботи з документами повинні бути обладнані пожежною сигналізацією.

В архіві на видному місці вивішуються: інструкції про заходи пожежної безпеки, список пожежного розрахунку і план евакуації документів і майна на випадок пожежі. В пожежний розрахунок включаються всі співробітники архіву, з якими періодично, але не рідше одного разу на квартал, проводяться заняття по заходах пожежної безпеки і практичних діях під час пожежі.

При виникненні пожежі всі співробітники беруть участь в його ліквідації, виконуючи раніше розподілені обов'язки.

У сховищах забороняється куріння, вживання електронагрівальних приладів, зберігання продуктів харчування, легкозаймистих речовин і вибухонебезпечних предметів.

Стелажне устаткування

Процес зберігання документів є важливим технологічним процесом в роботі сховищ. Вибір типа і кількості засобів зберігання залежить від особливостей документів, прийнятої системи зберігання, будівельних характеристик будівлі.

На практиці застосовують чотири основні системи зберігання документів: вертикальна бібліотечна, горизонтальна, вертикальна підвісна і вертикальна каталожна. В даний час розробляються також системи автоматичного зберігання документів.

Вертикальна бібліотечна система призначена для зберігання папок (325*230*60 мм) і коробок (350*245*180 мм) для стандартних справ. Її застосовують для постійного (в архівах) і для оперативного поточного зберігання діловодних документів в коробках і папках в один ряд на стелажній полиці.

Горизонтальну систему, призначену для документів в коробках (180*350*245), які розміщують в один або два ряди на стелажах, застосовують, в основному, для постійного зберігання документів.

У вертикальній підвісній системі використовують шафи з висувними ящиками для підвісного зберігання документів. Їх застосовують для оперативного поточного зберігання документів.

Вертикальна каталожна система - це шафи з висувними ящиками для зберігання переплетених справ, швидкозшивачів, спеціальних папок для не скріпляючих документів, карток. Система призначена для оперативного поточного зберігання документів.

Для зберігання документів застосовують стелажі, шафи, коробки, теки, а також сейфи, контейнери. Однією з найважливіших деталей устаткування сховищ є стелажі. Для нормального функціонування сховищ і забезпечення належного збереження документів міцність конструкцій стелажів і зручність користування ними має істотне значення.

Вже в процесі проектування нової будівлі сховища необхідно передбачати, який тип стелажів буде в ньому встановлений. Гнучкість планування і приміщень сховища повинна також дозволяти в майбутньому без особливих складнощів замінити застарілі конструкції на сучасніші і раціональніші.

Сховища документів в більшості випадків оснащені, як правило, сталевими стелажами. Дерев'яні стелажі зберігаються лише в адміністративних приміщеннях і читальних залах тільки по міркуваннях естетики.

У більшості випадків при будівництві архівних будівель висоту стель в сховищах звичайно планують не більше 2, 3м. Відповідно і висота стелажних установок не повинна перевищувати ці розміри.

Низькі стелі дозволяють співробітникам архіву вільно користуватися документами, що лежать на верхніх стелажах, без драбин. В багатьох архівах ширина проходів варіюється від 0, 76м до 1, 22м, ширина одностороннього стелажу рівна звичайно 40см, а двостороннього - 75см. Відстань між стіною і стелажем, паралельним їй повинна бути 75см, відстань між стіною і торцем стелажу рівна 45см, відстань від підлоги до нижньої полиці не менша 15см, в цокольних поверхах не менший 30см. Стелажі повинні бути встановлені паралельно стінам з вікнами. Якщо висота сховища більше 4м, то стелажі розміщуються в 2 яруси.

Широко застосовують нерухомі (стаціонарні) стелажі, не зв'язані по своїй конструкції з архітектурною структурою будівлі. Іноді арматуру самих металевих стелажних конструкцій використовують як арматуру архівних будівель. В цьому випадку бетонні плити навішують безпосередньо на металеві стовпи, які одночасно служать вертикальними стійками для стелажів. Перевага стелажів стаціонарного типу в тому, що вони міцні, тверді, особливо придатні для сховищ типу башти. У свою чергу, самонесучі стелажні конструкції дуже економічні у виробництві.

Також для зберігання документів дуже зручно використовувати компактні стелажі. Вони дозволяють оптимально розв'язати проблему розміщення на гранично малій площі найбільшої кількості документів.

Зручність користування компактними стелажами обумовлена тим, що вони мають велику місткість, відмінно захищають документи від несанкціонованого доступу. Але і ці стелажі мають ряд недоліків: вони вимагають зберігання тільки абсолютно здорових документів, оскільки в умовах компактного зберігання через відсутність притоки свіжого повітря біологічне ураження документів відбувається швидше. Густина розміщення документів робить цю систему важкою і вимагає значного зміцнення перекриттів в сховищах.

Компактні стелажі є рухомими. Принцип їх дії - одна частина стелажної секції або прольотів можуть наближатися один до одного. Переміщаються стелажі за допомогою різних систем пересування і бічного переміщення і систем обертання на крюках. В системі подовжнього розміщення рухомими є секції. Пересування здійснюється за допомогою рейок, укладених на підлозі. В системі стелажів з бічним переміщенням пересуваються не всі стелажі, а їх секції, причому не паралель центральному проходу, а перпендикулярно йому.

Для зберігання найцінніших і секретніших документів, а також спеціальних видів документів (карти, плани, креслення, рукописи і т. д.) застосовуються сталеві шафи. Можуть бути використані також сейфи і контейнери. Разом зі всіма перерахованими, розробляються також і автоматизовані системи зберігання документів. Впровадження автоматизованих систем дозволяє максимально корисно використовувати площі і об'єм приміщення, сприяє зменшенню трудомісткості пошуку видачі документів, обмежувати доступ до документів.

Упаковка документів

Роль упаковки під час зберігання полягає в захисті документів від впливу зовнішніх факторів (сонячного проміння, пил, вологу, мікроорганізмів) і механічних пошкоджень. Для забезпечення тривалого збереження документів в процесі зберігання упаковка повинна відповідати наступним основним вимогам: газо- і вологонепроникності; механічної міцності; стабільності геометричних розмірів; стійкості до сонячного світла; вогнестійкості; хімічної інертності по відношенню до матеріалу, на якому створений документ; низької швидкості старіння.

Для виготовлення упаковок документів застосовують п'ять основних типів матеріалів: метали, картон, міцні пластмаси, поліетилен і комбіновані матеріали.

Розрізняють наступні види упаковок: коробки, папки, футляри, контейнери, пакети. Документи на паперовій основі, як правило, зберігаються в картонних коробках і папках. Картонні коробки є найдешевшими і поширеним видом упаковок документів у всіх архівах.

Проте при тривалому зберіганні картонні коробки утворюють пил, який, потрапляючи на документи, може викликати незворотні дефекти у вигляді подряпин, потертостей і т. д. Крім того, при тривалому зберіганні з картону виділяється перекис водню, який прискорює процес старіння документів.

Кінодокументи упаковують в стандартні металеві (жерстяні) коробки, які мають в своєму розпорядженні в горизонтальному положенні стопки по 5-6 штук. В металевих коробках зберігаються і мікрофільми. Металеві антикорозійні коробки або ящики для рулонів кінострічок і мікрофільмів є основним засобом зберігання в кіноархівах і в спеціалізованих сховищах державних архівів. Металеві коробки і контейнери мають високу механічну міцність.

При зберіганні в них магнітних стрічок вони є також своєрідним екраном, захищаючим фонодокументи від дії магнітних полів. Самим оптимальним матеріалом для виготовлення металевих коробок є сплав, що складається з 20% заліза і 80% нікелю.

Вживання комбінованих матеріалів дозволяє виготовити міцні водонепроникні упаковки (чотиришарові коробки з поліетилену, картону, станіолі і металу).

У даний час розроблені нові типи коробок для упаковки і зберігання документів з ударопрочних пластмас. Пластмасові коробки пиленепроникні, не схильні до впливу вологи, зручні для серійного виробництва. Для більшої герметизації упаковки коробки можуть бути забезпечені м'якими гумовими або пластмасовим ущільнювачем між кришкою і підставою.


19.09.2011

Загрузка...