Клас ракоподібні: загальна характеристика та представники. Реферат

Тип членистоногі поділяється на підтипи і класи. Представників окремих класів можна розрізнити за характерними зовнішніми ознаками, особливо за кількістю кінцівок і вусиків

Якщо є дві пари вусиків на голові, 8-10 пар кінцівок, живе у воді або у вологих місцях – це ракоподібні.

Цей клас об’єднує тварин, що живуть переважно у воді. Тіло ракоподібних поділяється на голово-грудь і черевце. Органи дихання – зябра. У всіх ракоподібних дві пари вусиків на голові, що вирізняє їх від інших членистоногих. Ракоподібні розвиваються з яєць, причому більшість самок виношує їх на своєму тілі до вилуплення личинок.

До найдрібніших ракоподібних належать дафнії і циклопи, що населяють ставки та озера і часто як сухий корм використовуються для годування акваріумних рибок.

Дафнії мають напівпрозоре тіло. Пересуваються ці рачки різними поштовхами, за що їх називають водяними блохами. Живляться дафнії, виціджуючи з води дрібні органічні частинки. Влітку, коли їжі багато, дафнії розмножуються без запліднення і породжують тільки самок. Коли їжі стає менше, з яєць виходять самці і самки. Осіннє покоління дафнії відкладає у виводкову камеру запліднені зимові яйця, захищені щільною оболонкою, здатні переносити голод і висихання.

Дафнії утворюють інколи такі скупчення, що їх може бачити з берега у формі невеликої хмарки червонуватого кольору.

Циклопи названі так через темне непарне око. Тіло в низ розмежоване на голово груди і черевце. В основному спосіб життя їх подібний до дафнії.

Для розглядання живих дафній і циклопів їх розміщають у прозорій банці з водою. Слід звернути увагу, як швидко переміщуються вони в різних напрямках, розповісти дітям, що ці рачки – цінний корм для риб. Дафнії, живлячись залишками загиблих тварин, очищають воду в водоймах.

У мілких пересихаючих водоймах, у лісових калюжах інколи з’являються щитні – "живі викопні" ракоподібні наших водойм. Свою назву вони одержали тому, що їх голово-груди зверху вкриті хітиновим щитом. Тонке членисте черевце виступає з-під щита. Відкладені щитнями яйця здатні переносити і пересихання водойм і зимове промерзання ґрунту. З’являються щитні насамперед у дощові роки.

     

У приморській місцевості великий інтерес у дітей викликають вусоногі рачки – морські жолуді. Вихователь може показати їх на черепашках устриць, мідій, на камінні морських скель. Розповідаючи про них, слід звернути увагу, що тіло цих рачків прикрите черепашкою що складається з кількох вапнякових пластинок з гострими краями. Сидячи в черепашці, рачок виставляє свої ніжки, якими підганяє до рота різні органічні частинки. Ними він живиться.

Морські жолуді – мореплавці. Вони оселяються на днищах кораблів і здійснюють великі мандрівки. Проте такі мандрівки небажані для пароплавів, бо знижують їх швидкість і доводиться витрачати більше пального. Яйцями і личинками морських жолудів живляться різні риби.

До вищих ракоподібних належать:

  • річкові раки,
  • раки-самітники,
  • креветки,
  • краби,
  • стоноги звичайні,
  • водні ослики.

Річкові раки зустрічаються в річках і озерах з мулистим дном і урвистими берегами. Тут під камінням, під корчами раки клешнями виривають нірки і вдень ховаються за них. З темнотою вони стають більш рухливими і виходять добувати собі корм.

Роздивляючись з дітьми річкового рака, слід звернути увагу на те, що тіло його вкрите панциром, який має захисне бруднувато-буре забарвлення. У пошуках їжі рак повільно повзає по дну, рухаючи своїми довгими вусами. Пересувається він за допомогою 4-х пар холодильних ніг, а свої довгі кінцівки, озброєні клешнями, тримає напоготові у піднятому положенні і хапає ними здобич, яка підвертається по дорозі. В разі небезпеки рак повзе назад, відштовхуючись клешнями, різкими рухами підганяє під себе членисте черевце і завдяки цьому пливе також у зворотному напрямку.

Живляться раки різноманітною їжею. Вони полюють за дрібними тваринами, яких можуть захопити клешнями, поїдають мертвих тварин, запах яких чують здалеку. Живляться раки також і рослинною їжею – водоростями, пагонами очерету. Зимують вони у норах, у найглибших місцях.

Цікаво відбувається парування раків. Самець відкладає на черевце самки сперматофори, захищені водонепроникною оболонкою. Під час відкладення самкою яєць відбувається запліднення, і яйця прикріплюються до коротких черевних ніжок самки. Ворушачи ніжками, самки підганяють до яєць свіжу воду, необхідну для дихання зародків. На початку літа з яєць вилуплюються маленькі рачки, подібні до своїх батьків. Вони прикріплюються клешнями до тих же черевних ніжок матері.

У перші роки життя рак часто линяє і швидко росте. З п’ятирічного віку він линяє один раз на рік. Перші 2-3 дні після линьки покрив тіла у рака м’який, і беззахисний рак перебуває весь час у нірці. Дуже скоро він твердіє за рахунок запасів солей кальцію у тілі рака. Живуть раки 15-20 років і можуть досягати 20-25 см завдовжки. Їх м’ясо дуже смачне, вони є санітарами водойм.

Креветки досить поширені  в Чорному, і в Азовському морях. На відміну від річкових раків, які мають досить широке тіло, креветки сплющені з боків, що пояснюється плаваючим способом життя. Живляться креветки дрібними тваринами, заковтують і водорості. Креветок вживають в їжу.

Цікавим представником ракоподібних, що зустрічається в морях України, є рак-самітник. При нагоді можна показати дітям, що м’яке черевце цього рака не захищене панцерам і тому він встромляє його у відповідні за розміром порожні черепашки черевоногих молюсків і тягає їх за собою. Під час наближення небезпеки рак-самітник зовсім ховається в черепашку на більшу. Чорноморські раки-самітники охоче оселяються у черепашках насах, ропанах.

Серед чорноморських крабів один з найбільших – кам’яний краб. Зустрічається в Чорному морі зелений краб та інші більш дрібні види. Всі вони –цікаві об’єкти для спостережень з дошкільниками.

Краби – типові донні тварини, добре пристосовані до життя серед каміння, скель у прибійній смузі моря. Про це свідчить і захисне забарвлення, і будова тіла. Черевце у них коротке і підігнуте донизу. Така будова позбавляє крабів можливості плавати, зате не заважає під час повзання. Ходильні ноги в крабів довгі і сильні, бігають краби досить швидко, коли їм доводиться рятуватися від ворогів або переслідувати здобич. Вони бігають звичайно в боковому напрямку, тобто вліво або вправо. Краби живляться різноманітними безхребетними тваринками, ґрунтом, багатим на органічні рештки, рослинами.

Річкові раки і краби здатні в разі небезпеки відривати свої кінцівки (автономія). Коли ворог хапає за ногу рака або краба, він залишає свою кінцівку ворогу, а сам рятується втечею. Через 2-3 роки кінцівка відростає.

Мокриці. Знайти їх можна в сирих місцях у саду під камінням, у темних і сірих кутках приміщення. Розглядаючи з дітьми мокрицю, слід показати, що зверху вона одягнена наче членистим панциром, який прикриває не тільки спину, але й спускається по боках. У мокриці 7 пар холодильних ніг.

Перебуваючи постійно у сирих місцях, мокриці живляться там різноманітними рослинами, пліснявою. Самки мокриць, як і річкові раки, носять на собі відкладені яйця за допомогою особливих пристосувань на черевних ніжках. Мокриці приносять деяку шкоду рослинам, однак продукти їх обміну сприяють поліпшенню ґрунту.

Подібний до мокриці за способом життя і будовою водяний ослик, що живе в ставках і озерах.


03.01.2012