Біологія: жиророзчинні вітаміни. Реферат

У рефераті подано відомості про жиророзчинні вітаміни

Вітамін А (ретинол). Найбільш специфічною функцією вітаміну А є його участь у процесах зору (фото-рецепція). Фото-чутливий пігмент родопсин, який розміщений на зовнішньому сегменті паличок сітківки (які відповідають за сутінковий зір) людини, містить окисну форму вітаміну А-ретиналь. Раннім симптомом авітамінозу А є ослаблення темнової адаптації.

Добова потреба в пантотеновій кислоті дорослої людини становить 5-10 мг.

Основними джерелами пантотенової кислоти є печінка (6,8 мг на 100 г), дріжджі (4,2 мг на 100 г), жовтки яєць, хліб житній (0,6 мг на 100 г), зелені овочеві рослини (0,3-0,8 мг на 100 г).

Фолат (вітамін Вс). У харчових продуктах фолат знаходиться переважно в неактивній формі. Перетворення зв'язаної форми на біологічно активну відбувається в процесі травлення їжі під впливом ферментів тонкої кишки (кон'югази). Звільнена кон'ю-газами травних соків вільна форма фолату (птероілглутамінова кислота) всмоктується в тонкій кишці і використовується організмом. До похідних форм фолату відносяться фолінова кислота (цйтроворум-фактор та лейковорін). Для перетворення фолату на цйтроворум-фактор необхідна аскорбінова кислота. Вітамін В стимулює перетворення фолату в печінці на діючу форму лейковорін.

Основою біологічної дії фолату є участь його в побудові порфірину та геміну крові, чим і зумовлена його антианемічна дія.

Дефіцит фолату є найпоширенішою формою вітамінної недостатності. Здебільшого він зустрічається серед людей похилого віку та хворих на алкоголізм, у вагітних та матерів, які годують груддю дітей, а також при деяких захворюваннях різної етіології. Біохімічні функції фолату дуже різноманітні і пов'язані з участю його в процесах біосинтезу нуклеїнових кислот, реакціях метилювання та обміну амінокислот.

Потреба організму в піридоксині прямо залежить від рівня споживання білка. Вона збільшується при вагітності та лактації, опроміненні іонізуючою радіацією, при серцевій недостатності. Джерелом вітаміну В6 є продукти тваринного і рослинного походження (печінка, дріжджі, зернові продукти, бобові, фрукти, овочі).

Вітамін РР (ніацин). Основне фізіологічне значення вітаміну РР визначається його роллю в окисно-відновних процесах як носія електронів. Він входить до складу двох коферментів (НАД і НАДН) де гідрогеназ.

     

У природних умовах вітамін РР зустрічається у двох формах: нікотинова кислота і нікотинамід. В організмі людини вітамін РР утворюється з амінокислоти триптофану (1 мг з 60 мг триптофану).

При нестачі вітаміну РР виникає захворювання на пелагру (від італ. pellagra - шершава шкіра), яке характеризується запаленням шкіри, шлунково-кишкового каналу, ураженням центральної нервової системи. Симптомами цього захворювання є запалення шкіри (дерматит; мал. 10) обличчя та інших відкритих ділянок тіла, які зазнають сонячного опромінення, порушення чутливості шкіри, підвищена збудливість, адинамія, порушення координації рухів (атаксія), психози (в тяжких випадках можлива недоумкуватість - деменція), а також порушення секреції шлункового соку і стійкий пронос (діарея), відсутність сосочків на язиці.

Пелагра виникає при одноманітному харчуванні кукурудзою, яка містить вітамін РР у зв'язаному стані, та при дефіциті амінокислоти триптофану, яка є важливим джерелом цього вітаміну. Хронічні захворювання кишок можуть бути причиною розвитку ендогенного РР-гіповітамінозу.

Основними джерелами вітаміну РР є дріжджі, крупи, хліб грубого помелу, висівки, бобові, субпродукти, м'ясо, риба, а також деякі овочі та сухі гриби.

При дефіциті вітаміну Bg в організмі виникають глибокі порушення білкового обміну, які виявляються у запаленні шкіри (дерматит), м'язовій слабкості, підвищеній збудливості, випаданні волосся, відсутності апетиту, нудоті, блюванні. Інколи виникають припадки (у дітей), анемія, зниження імунітету, депресія, неврити. Це захворювання нагадує запалення шкіри (дерматит) при пелагрі, але не піддається лікуванню вітаміном PP. Характерним для дефіциту вітаміну В6 є навколо-рогівкова ін'єкція судин.

Ознаки гіповітамінозу В6 зустрічаються у хворих, які приймають лікувальні препарати - антагоністи піридоксину, у алкоголіків, а також у жінок, які приймають протизаплідні препарати. Причинами розвитку недостатності піридоксину можуть бути хронічні захворювання шлунково-кишкового каналу, спадкові дефекти у функціонуванні піридоксин-залежних ферментів (гомоцистинурія, цистатіонурія, спадкова ксантуренурія, піридоксинзалежна анемія).

Потреба дорослої людини у вітаміні В6 становить 2,5 - З мг на добу. Забезпеченість визначають за вмістом 4-пі-ридоксинової кислоти в добовій сечі (норма 3-5 мг), піридоксину в крові (норма 100 мкг/л) та сироватці крові (норма 70 мкг/л). Для виявлення недостатності вітаміну В певне значення має також збільшення вмісту ксантуренової кислоти в сечі після навантаження триптофаном (більш як на 50 мг за добу).

Будь-яких зовнішніх проявів або симптомів і негативно впливають на працездатність, загальний тонус організму та його стійкість проти різних негативних факторів. При прихованій вітамінній недостатності подовжується період видужання після перенесеного захворювання. Недостатність вітамінів, особливо В6, В12, фолату, часто супроводжується анемією.

Гіпервітаміноз - комплекс порушень, які виникають внаслідок надмірного введення вітамінів в організм. Відомі А- та D-гіпервітамінози харчового походження.


26.12.2011