Загрузка...

Барбарис звичайний, барвінок малий, барвінок рожевий: характеристика рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як барбарис звичайний, барвінок малий, барвінок рожевий. Розглянуто поширення, заготівлю і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості та використання цих рослин

Барбарис звичайний (квасниця, кислянка, кислич звичайний, кисле дерево, барбарисник, кислетка). Berberіs vulgarіs L

Гіллястий листопадний колючий кущ родини барбарисових, висотою до 3 м. Листки чергові, цілісні. Квітки правильні, двостатеві. Цвіте у травні - червні. Плід - яскраво-червона довга-стоеліптична ягода.

Росте на узліссях, по чагарниках, на кам'янистих та гірських схилах. Широко вирощується як декоративна рослина.

З лікувальною метою заготовляють корені, кору, листя і плоди. Кору і коріння заготовляють рано навесні. Листя - одразу після цвітіння рослини.

Рослина містить алкалоїди, флавоноїди, дубильні речовини, органічні кислоти, ефірну олію.

Галенові препарати барбарису мають заспокійливу, протизапальну, жовчогінну, кровоспинну та сечогінну дію.

Застосовують настій, настоянку, свіжий сік при безсонні, гепатиті, холециститі, набряках, жовчно- і нирковокам'яній хворобах, гломерулонефриті, пієлоциститі, атонічних кровотечах після пологів, кашлі.

     

Внутрішньо - сік плодів по 50 мл перед їдою для стимуляції апетиту і як жовчогінний засіб. Настоянка листя барбарису по 35 крапель тричі на день. Настій листя (1 ст ложка сировини на 200 мл окропу) приймати по 1 ст ложці тричі на день.

Барвінок малий (барвінок хрещатий, барвінок, барвінек, барвінець, барвінок весільний, барвін-зілля). Vіnca mіnor L.

Вічнозелений напівкущик родини барвінкових. Стебла сланкі, по вузлах укорінюються. Квітучі гілочки прямостоячі. Листки шкірясті, еліптичні, цілокраї. Квітки правильні, двостатеві, великі, фіолетово-сині, одиничні, розташовані в пазухах листків. Цвіте у травні. Плід - збірний з двох листянок.

Росте у букових, грабових, дубових і соснових лісах Карпат, а також серед кущів.

Раніше повсюди барвінок використовували під час весільних обрядів. Сплетені у вінок блискучі вічнозелені листки символізували вічне кохання. Латинська назва - "Vіnca mіnor", походить від латинського слова "vіnіcera", що означає "обвивати". Очевидно тому, що ще з давніх часів із барвінку сплітали вінки.

Для виготовлення лікарських форм заготовляють траву барвінку малого під час цвітіння.

Трава барвінку малого містятить алкалоїди (вінкамін, вінкамідин, віноксин, вінцин, вінцезин, вінкамінорпін), флавоноїди, флавоноїдний глікозид - робінін, мінеральні речовини, вітаміни, кумарини.

Галенові препарати барвінку малого мають, антиатероскле-ротичну, спазмолітичну, протизапальну, гіпотензивну, крово-спинну, судинорозширюючу, антимікробну дії.

Препарати барвінку малого (настій, настоянку) використовують при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, стенокардії, спазмах судин головного мозку і серця, безплідді, статевій слабкості. Кумарини барвінку мають протипухлинну дію. Місцево за-стосовують при захворюваннях шкіри, вуграх, гноячкових висипах, виразках і гнійних ранах, для профілактики зморщок.

Внутрішньо - настій трави барвінку малого (20 г висушеної сировини на 200 мл окропу, настояти 2 години), приймати по 2 ст ложки настою тричі на день. Настоянку трави барвінку малого (20 г свіжої трави з квітками варять протягом 30 хв на малому вогні у 250 мл 40% розчину спирту, настоюють 5 днів, час від часу збовтуючи, на 6-й день підігрівають на слабкому вогні) приймати по 8 крапель на ложку води ранком і ввечері на протязі чотирьох днів. Потім роблять перерву на два дні і курс лікування повторюють протягом 10 днів (при статевій слабкості у чоловіків - імпотенції).

Зовнішньо - настій трави барвінку малого (1:10) служить для компресів, обробки виразок і ран. Ним умивають обличчя аби позбутися зморшок і для їх попередження, а також для відбілювання шкіри обличчя.

Барвінок рожевий. Catharanthus roseus L

Багаторічна вічнозелена рослина родини барвінкових. Стебло циліндричне, голе, прямостояче до 60 см заввишки. Листки короткочерешкові, видовжені. Квітки правильні, двостатеві, п'ятипелюсткові, рожеві або білі. Цвіте у травні - жовтні. Плід складається з двох листянок.

Вирощують як декоративну рослину.

З лікувальною метою збирають траву барвінку рожевого, яку у фазі масового цвітіння.

Трава барвінку рожевого містить понад 60 алкалоїдів, які належать до групи індольних сполук. Основні з них: вінбластин, вінкристин, лейрозин, ровідин та інші.

Препарати барвінку рожевого мають протипухлинну, анти-бактеріальну і гіпотензивну дію. Крім того знижують концент-рацію цукру в крові.

Застосовують при злоякісних пухлинах (особливо раку крові), при гіпертонічній хворобі, цукровому діабеті.

Внутрішньо - настій трави барвінку рожевого (1:10), приймати по 1 ст ложці тричі на день після їди.

Зовнішньо - настій трави барвінку рожевого (1:10), служить для обробки ран, гнійних виразок. Свіжим соком знеболюють місця укусів комарів, ос, бджіл.


15.08.2011