Посередницькі послуги комерційних банків. Реферат
За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується виконати від імені i за рахунок другої сторони (довірителя) юридичні дії — підписання документів, укладення угод. Але, виконуючи юридичні дії, повірена особа виконує i фактичні дії - пошук контрагентів, наведення довідок, огляд майна тощо. Повірений є представником свого довірителя перед третіми особами
Серед нетрадиційних банківських послуг дедалі важливішу роль відіграють посередницькі послуги. На практиці надання таких послуг оформляється двома видами цивільно-правових договорів: договором доручення та договором комісії.
За своєю суттю ці договори є договорами на продаж послуг. Під продажем послуг розуміються будь-які операції цивільно-правового рухарактеру з надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з надання будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання послуг.
За договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується виконати від імені i за рахунок другої сторони (довірителя) юридичні дії — підписання документів, укладення угод. Але, виконуючи юридичні дії, повірена особа виконує i фактичні дії- пошук контрагентів, наведення довідок, огляд майна тощо. Повірений є представником свого довірителя перед третіми особами.
Вказівки довірителя на вчинення повіреним конкретних юридичних дій містяться у договорі або у виданій на його підставі довіреності. Повірений зобов'язаний терміново передати довірителю все отримане у зв'язку з виконанням доручення (цінні папери, майно, грошові кошти, документи). Довіритель, оскільки повірений діє за його рахунок, повинен забезпечити повіреного коштами, необхідними для виконання доручення, а також відшкодувати йому фактичні витрати при виконанні ним доручення.
За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за винагороду укласти одну або кілька угод від свого імені за рахунок комітента. За цим договором укладаються угоди не безпосередньо особою, зацікавленою в їх кінцевому результаті, а за її дорученням i за рахунок іншою особою. За угодами, які укладає комісіонер з третіми особами, набуває права i стає зобов'язаним не комітент, а комісіонер, бо він укладає угоди хоч i за рахунок комітента, але від свого імені.
Повіреним i довірителем, а також комісіонером i комітентом можуть бути громадяни та юридичні особи, зокрема банки.
Договір доручення має багато спільного з договором комісії. Схожість полягає в тому, що в них є третя особа, а також у тому, що на підставі цих договорів одна сторона (повірений чи комісіонер) укладає угоди в інтересах другої сторони (довірителя чи комітента).
Але між ними існують істотні відмінності:
- За договором комісії комісіонер укладає угоди від свого імені, а за договором доручення повірений діє від імені довірителя. У комісіонера виникають права та обов'язки щодо третьої особи, а повірений жодних прав та обов'язків за укладеними договорами не набуває.
- Договір доручення може бути оплатним i безоплатним. Договір комісії є оплатним, причому ознака платності настільки характерна, що право на винагороду виникає у комітента незалежно від того, чи було воно спеціально передбачене договором.
Комерційні банки надають різноманітні види посередницьких послуг. Найпоширенішими серед них є посередництво в одержанні клієнтом кредиту; в операціях з майном, зокрема цінними паперами, валютою. Перший вид посередницьких послуг надається банком тоді, коли він сам з тієї чи іншої причини не може задовольнити кредитну заявку клієнта. У цьому разі обслуговуючий банк може бути посередником у пошуку клієнту іншого банку-кредитора або на його прохання одержати міжбанківський кредит i за рахунок його надати кредит клієнту. Якщо клієнту потрібен великий кредит, то банк може вдатися до консорціумного або паралельного кредитування клієнта.
Помітно збільшилося надання посередницьких послуг в операціях з цінними паперами. При первинному розміщенні цінних паперів комерційні банки можуть за дорученням, від імені і за рахунок емітента виконувати обов'язки щодо організації передплати на цінні папери або їх реалізації іншим способом. При цьому можливі два варіанти:
- комерційний банк дає послуги з первинного розміщення цінних паперів без зобов'язань щодо викупу нерозміщеної частини емісії. Головний обов'язок банку в цьому випадку — докласти максимальні зусилля для розміщення цінних паперів, проте фінансової відповідальності за кінцевий результат банк не несе.
- комерційний банк у разі неповного розміщення цінних паперів викуповує у емітента їх нереалізовану частину, тобто бере на себе ризики розміщення цінних паперів.
Комерційні банки можуть займатися i брокерською діяльністю, тобто здійснювати цивільно-правові угоди щодо цінних паперів, які передбачають оплату цінних паперів проти їх поставки новому власнику на підставі договорів доручення чи комісії за рахунок своїх клієнтів.
Посередництво комерційних банків у валютних операціях передбачає, зокрема, купівлю-продаж іноземної валюти або платіжних документів у ній, конверсію однієї іноземної валюти в іншу, конверсію протягом визначеного строку національної валюти в іноземну, i навпаки; переказування за дорученням громадян іноземної валюти за кордон та виплату громадянам отриманих на її ім'я з-за кордону переказів; інкасування іноземної валюти та платіжних документів у ній тощо.
30.05.2011