Астроном та вчений Микола Копернік. Реферат

Микола Копернік - польський астроном (по покликанню), серед сучасників був відомий як державний діяч, майстерний лікар і знавець астрономії

Народився 19 лютого 1473 року в польському місті Торунь (на березі ріки Вісли) в сім'ї купця, що приїхав з Німеччини. Микола був четвертою дитиною в сім'ї.

Початкову освіту він здобув в школі при костьолі святого Яна. Після смерті під час чуми Миколи Коперніка-батька турботу про племінника прийняв на себе його дядько - єпископ Лукаш Ваченроде, брат матері.

У другій половині жовтня 1491 року Микола Копернік з братом Анджєєм приїхав до Кракова і записався на факультет мистецтв Краківського університету.

У 1496 році Микола разом з братом переїздить до Болоньї, що входила тоді в Папську область і що славилася своїм університетом. Микола записався на юридичний факультет з відділеннями цивільного і канонічного (церковного) права.

9 березня 1497 року Микола провів своє перше наукове спостереження разом з астрономом Доменико Марією Новара.

У 1498 році Микола Копернік був затверджений заочно в сані каноніка Фромборкського капітулу.

Микола на короткий час повертається до Польщі, але через рік знов відправляється до Італії - вивчати медицину в Падуанськім університеті, отримує ступінь доктора богослов'я в університеті Феррари. На батьківщину Копернік повернувся в кінці 1503 року і поселився в місті Лідзбарке, а потім посів посаду каноніка у Фромборке - рибальському містечку в гирлі Вісли.

У Фромборке Копернік проводив астрономічні спостереження не дивлячись на незручності із-за частих туманів з Віслянської затоки. Найбільш відомим приладом, яким користувався Копернік, був трикветрум, паралактичний інструмент. Другий прилад, Коперніка, що використовувався, для визначення кута нахилу екліптики, "гороскопій", сонячний годинник, різновид квадранта.

     

У "Малому коментарі", написаному приблизно в 1516 році Копернік дав попередній виклад свого учення, точніше своїх гіпотез.

На початку листопада 1520 року, в самий розпал війни з хрестоносцями, Копернік обирається адміністратором володінь капітулу в Ольштине і Пененжно. Під його командуванням нечисленний гарнізон Ольштина, зумів його відстояти. Незабаром після укладення перемир'я в квітні 1521 року Копернік призначається комісаром Армії, а осінню 1523 року - канцлером капітулу.

До початку тридцятих років робота над створенням нової теорії і її оформленням в праці "О зверненнях небесних сфер" була в основному закінчена. На той час майже півтора тисячоліття проіснувала система пристрою миру, запропонована старогрецьким вченим Клавдієм Птоломеєм.

Копернік вважав, що чоловік сприймає рух небесних тіл так само, як і переміщення різних предметів на Землі коли він сам знаходиться в русі. Спостерігачеві, що знаходиться на Землі, здається, що Земля нерухома, а Сонце рухається навколо неї. На самій же справі це Земля рухається навколо Сонця і протягом року здійснює повний оборот по своїй орбіті. Він спробував удосконалити геоцентричну систему світу викладену Птоломеєм в "Альмагесте", його систему обертаючих ся кришталевих сфер (у сучасних термінах - метод послідовних наближень, побудований за досвідченими даними).

Для побудови системи Птоломея був використаний матеріал тисячолітніх астрономічних спостережень. Спроби уточнення робилися і раніше, але Копернік першим звернув увагу на схожість головних епіциклів (головна складова траєкторії руху) планет і спробував знайти цьому пояснення. Якщо в центр системи поставити Сонце, а планети примусити обертатися навколо нього, то схожість епіциклів легко пояснювалася.

При цьому положення планет ні точніше, ні швидше він обчислити не міг - по його моделі орбіти планет були кругами а не еліптичними, та і параметри орбіт невідомі. Про складнощі обчислень і говорити нічого: адже все одно до цих пір спостереження ведуться в системі, пов'язаній із Землею, і для цієї ж системи потрібно інтерпретувати результати. І лише закони руху планет Кеплера, механіка Галілея і формули гравітації Ньютона усунули всякі сумніви в правомірності використання геліоцентричної системи для розрахунків (а точніше, системи з центром в центрі мас, який близький до Сонця із-за його великої маси).

З іншого боку, сама відточеність системи Птоломея була відправним пунктом для загальних висновків. Були і зовнішні передумови цього кроку. Ще Аристарх Самосський (3 рік до н. е.) ставив в центр світу Сонце (правда, без особливої аргументації, і тому цей погляд не знайшов підтримки). Микола Копернік ймовірно, знав і про аналогічну ідею арабських учених, яка до цього часу проникла до Італії.

Не маючи серйозних підстав, Копернік поки що зберіг уявлення про кінцевий Всесвіт, обмеженою сферою нерухомих зірок.

Спочатку церква не звернула увагу на філософські наслідки самої можливості постановки Землі в один ряд з іншими планетами, але в 1616 році "виправила" свою "помилку" - декретом інквізиції книга Коперніка була внесена "аж до виправлення" в індекс заборонених книг і залишалася під забороною до 1833 року.

Копернік був при смерті, коли друзі принесли йому перший екземпляр "О зверненнях небесних сфер", віддрукований в одній з нюрнберзьких друкарень.

Копернік помер 24 травня 1543 року в місті Фромборке, де і жив останнім часом.

Якийсь час його праця вільно розповсюджувалася серед учених. Тільки тоді, коли у Коперніка з'явилися послідовники, інквізиція "спохопилася".


14.11.2011