Планета Земля: розвиток, будова, фізичні властивості. Реферат

Земля – планета. Як розвивалася Земля. Всередині Землі. Магнітні властивості Землі. Земне тяжіння. Земна статистика

Земля - планета

Земля - одна з дев'яти планет Сонячної системи. Як і всі планети, вона обертається навколо Сонця, а також навколо своєї осі. Земля являє собою величезну кулю, сплюснуту біля полюсів, поверхня якої на дві третини вкрита водою, а на одну третину - сушею. Шари повітря, що оточує Землю, становлять її атмосферу. Атмосфера містить кисень, необхідний для живих істот.

Порівняно з деякими іншими планетами чи Сонцем Земля - зовсім маленька. Юпітер і Сатурн більші неї в сотні разів, а Сонце - майже в мільйон разів. Але Земля - єдина в Сонячній системі планета, де існує життя.

Як розвивалася Земля

Є різні теорії виникнення Сонячної системи і Землі. Одна з таких теорій стверджує, що Сонце виникло з величезних хмар рухомого газу - так званих туманностей. На початку існування Сонця навколо нього стрімко рухався широкий диск, утворений пилом та газом. Частина цього пилу і газу збиралася в грудки, що згодом стали планетами Сонячної системи. Однією з них і була наша Земля.

За іншою теорією планети утворювалися з розпечених викидів сонячного матеріалу. Вони відірвалися від Сонця і почали кружляти навколо нього за своїми орбітами, поступово охолоджуючись. За розрахунками вчених, температура на поверхні Землі (в період її народження) сягала 4 000°С. Потрібно було багато мільйонів років, щоб поверхня охолонула і сформувалася тверда кора.

Є зовсім інша теорія. Згідно з нею, частинки пилу і газу з'єднувались у грудки під великим тиском. І спочатку ці грудки, які ставали планетами, були холодними. Але від величезного тиску вони починали розігріватися зсередини. Отож, проблема виникнення планет Сонячної системи остаточно не вирішена.

Спочатку навколо Землі не було атмосфери, як немає її сьогодні на більшості планет. Однак вулканічні виверження на всій поверхні земної кулі викинули досить газів, щоб виникла хоч якась, бодай найпримітивніша атмосфера. У цій первинній атмосфері не було кисню, і перші форми життя на нашій планеті існували без нього. Вважається, що час їхньої появи - близько 3,5 млрд., років тому. Кисень (який виділявся рослинами) з'явився пізніше, коли на Землі почали розвиватись і поширюватись рослини.

     

На Землі немає гірських порід, що за віком були б її ровесниками. Найдавнішим породам трохи менше 4 млрд., років. Але на той час, коли ці породи виникли, більш ранні породи вже зруйнувались і перетворилися на осад, що пішов на формування нових порід. Найперші сліди життя знаходять у породах, яким близько 3,5 млрд., років. Це викопні рештки крихітних синьо-зелених водоростей. Рештки деяких інших примітивних форм життя зустрічаються в породах, яким приблизно 1 млрд., років. У породах, вік яких сягає 550 млн. років, раптом спостерігається бурхливе зростання нових форм живих організмів.

Перші ссавці з'явилися 200 млн. років тому, а динозаври вимерли, як гадають, 65 млн. років тому. Перші люди, ймовірно, з'явилися приблизно 2 млн. років тому.

Всередині Землі

Ми живемо на поверхні Землі, яку називають земною корою. Вона складається з твердих гірських порід і місцями вкрита водою. Товщина кори - близько 5 км під океанами і до 70 км під сушею.

Під корою знаходяться розпечені гірські породи і метали. Цей основний внутрішній шар називають мантією. Мантія оточує розпечений металевий центр - ядро. Частина його тверда, а частина складається з рідкого металу.

Внутрішні шари Землі надзвичайно гарячі, і на глибині понад 70 км гірські породи перебувають у розплавленому стані. При виверженні вулканів ці розплавлені породи виливаються на поверхню Землі. Що глибше від земної поверхні, то гарячішою і щільнішою стає порода.

Магнітні властивості Землі

Земля має магнітне поле. Існує гіпотеза, яка пояснює походження цього поля. Згідно з цією гіпотезою збудження магнітного поля Землі виникає від різноманітних рухів у рідкому металевому ядрі Землі. Магнітне поле Землі, як і магнітне поле будь-якого магнітного тіла, має північний та південний геомагнітні полюси. Магнітна вісь, що з'єднує геомагнітні полюси, утворює з віссю обертання Землі кут, який дорівнює приблизно 11,5°.

Дію магнітного полюса Землі можна спостерігати на прикладі компаса. Стрілка компаса також намагнічена, тому на неї діє земне магнітне поле, внаслідок чого вона завжди спрямована на північний магнітний полюс Землі.

Земне тяжіння

Тяжіння (гравітація) - це сила, що притягує всі предмети один до одного. Вона утримує на земній поверхні людей і все, що знаходиться навколо них.

Сила тяжіння спрямована до центру Землі. Найсильніше тяжіння - на поверхні Землі. Що далі предмет, який знаходиться над поверхнею Землі, від її центру, то слабкіше тяжіння.

Наприклад, на вершині гори тяжіння слабкіше, ніж біля її підніжжя. А в космічному просторі земне тяжіння відсутнє зовсім. Тому там люди і всі предмети перебувають у стані невагомості. Гравітаційне поле Землі зумовлює її сферичну форму, а також воно утримує атмосферу навколо Землі.

Земна статистика:

 • Середня відстань від Сонця - 149 600 000 км.
 • Швидкість обертання Землі навколо Сонця - 29,765 км/с.
 • Період обертання Землі навколо Сонця - 365,24 діб.
 • Загальна площа поверхні - 510 млн. км2.
 • Відстань від поверхні до центру в середньому - 6 368 км.
 • На екваторі - 6 378 км.
 • На полюсах - 6 357 км.
 • Довжина екватора - 40 075 км.
 • Загальна площа суші - 148 млн. км2 (29%).
 • Загальна площа океанів і морів - 361 млн. км2 (71%).
 • Об'єм - 1 083 230 млн. км3.
 • Середня густина - 5518 кг/м3.
 • Маса – 6- 1024кг.
 • Найвища гірська вершина - 8 848 м, гора Еверест (Джомолунгма).
 • Найбільша глибина океану - 11 034 м, Маріанська западина.
 • Вік - 4,6 млрд., років (охолола до температури 1 000°С і пройшли перші дощі - 4,3 млрд. років тому).
 • Поява перших живих організмів - близько 3,5 млрд. років тому.
 • Температура на глибині 5 000 км - 5 000°С.


14.11.2011