Рассмотрение модели НМТ: что говорили депутаты перед голосованием

В ВР состоялось голосование за законопроект, который должен поставить точку в определении модели НМТ

Рассмотрение модели НМТ: что говорили депутаты перед голосованием

В Верховной Раде состоялось долгожданное участниками вступительной кампании и их родителями голосование за законопроект, который должен поставить точку в длительном диалоге парламентариев относительно предметного перечня национального мультипредметного теста.

По результатам консультаций с МОН профильный Комитет ВР по вопросам образования, науки и инноваций предлагал решить вопрос в течение одного пленарного дня – приняв законопроект №8228-1 за основу и в целом.

В то же время, во время рассмотрения законопроекта представители двух парламентских фракций выразили несогласие с предложенной профильным комитетом ВР моделью проведения НМТ, потребовав включить во вступительный экзамен обязательный тест по истории Украины.

И хотя некоторые депутаты из профильного комитета ВР по результатам поспешили заявить об отмене ДПА и утверждении модели поступления, как свершившемся факте, решение пока не принято.

По результатам голосования, состоявшегося 6 февраля, парламент принял решение проект закона о внесении изменений в некоторые законы относительно государственной итоговой аттестации и вступительной кампании 2023 года принять за основу.

Кроме того, зал принял решение сократить срок подачи поправок и предложений народных депутатов наполовину (с 14 до 7 календарных дней) и внести законопроект на рассмотрение Верховной Рады во втором чтении.

Для того чтобы понять палитру мнений народных избранников, предлагаем вниманию читателя высказывания депутатов перед голосованием  в зале (источник: стенограмма заседания ВР):

Іван Кириленко, франція Батьківщина (результат голосування – за)

Шановний пане Голово, шановні колеги! Кириленко, "Батьківщина". Друзі, про що цей закон? Вносяться зміни до ряду законів України та пропонується поширити практику минулого року та звільнити у 23-му році від проходження державної підсумкової атестації здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у цьому навчальному році, та провести прийом до закладів фахової передвищої та вищої освіти у 23-му році в особливому порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Суть очевидна і зрозуміла: у складний період воєнного стану, коли рашисти підло і цинічно б'ють по закладам освіти, слід перш за все подбати про безпеку для всіх учасників освітнього процесу, спростити організацію та скоротити також і витрати держави. 

А тому "Батьківщина" підтримує саме урядовий законопроект так само, як і наш комітет.

І ще про одне, друзі. Сьогодні в ці критичні для нашої долі і нашої Вітчизни дні понад 400 тисяч викладачів, вихователів, вчителів, професорів, доцентів продовжують вчити, готувати фахівців, виховувати патріотів, плекати майбутнє оновленої України. І таких за партами нині близько 5,5 мільйона. Кожний освітянський заклад України нині від дошкільного до університету – це окрема унікальна доля, що золотими літерами пише новітню історію нашої держави. Навчання у рваному режимі, то онлайн, то офлайн, то повітряна тривога, а проблеми тепла, світла, харчування, а утримання. Друзі, і все це живе, працює і діє. Давайте вшануємо цей громадянський подвиг і подякуємо вчителю.

Дякую. 

Наталія Піпа, фракція Голос (результат голосування – утрималася)

Дорогі українці, шановні колеги, партія "Голос" не буде підтримувати саме цю пропозицію по НМТ по одній великій причині: те, як було проведено НМТ минулого року, є не те, щоб мало бути в країні, в якій воюють. На жаль, коли цей міністр далі цього не може зробити і нам потрібна заміна. І якщо ми вже говоримо про кадрові питання, то освіта зараз є у великій загрозі.

Я хочу подякувати тим вчителям і побажати сили тим абітурієнтам, які мають вступити цього року. Я нагадаю, що освіта – основа всього: і того як ми можемо воювати, і того як ми можемо урядувати в цій державі.

І я хочу, згадуючи про обговорення гострі, що Історію України цього року виключено з обов'язкових предметів, запропонувати, щоб на наступний рік був інтегрований тест з мови і з Історії України, тому що те, що цього року включилися необхідні фахові предмети, як "Біологія", "Хімія", "Фізика", справді, є важливим і конче необхідним для багатьох спеціальностей.

І коли я говорю про важливість освіти того, що відбувається в країні, я не можу оминути гострого  такого зараз питання про те, що наші військові службовці не отримують достатні медичні послуги і мусять стояти часто в чергах без рук і без ніг. І добре, що Мінцифри зараз створює електронну чергу, але цього недостатньо.

Ми мусимо включитися так і змінити, і перенаправити, і доповнити список медичних установ, які надають послуги нашим військовим, тому що ми всі прекрасно розуміємо, що без них цієї країни і державності не буде. А те, як, по скільки годин вони стоять в чергах і як їм надаються медичні послуги, – неприпустимо. 

Я закликаю перш за все уряд звернути на це увагу і знайти ресурси на лікування…

Володимир В’ятрович, фракція Європейська солідарність (результат голосування – за)

Шановні колеги, ми, звісно, розуміємо, що після повномасштабної російської агресії минулого року склалися особливі умови і вони мають бути відображені в умовах вступу в 2022 році, в 2023 році. Власне, тому ми підтримували минулого року зміни до аналогічного закону.

Тому ми готові були підтримати його і цього року, і підтримуємо в першому читанні за основу. Але є одне велике "але", яке називається необов'язковість історії в національному мультипредметному тесті.

Ми вважаємо, що це дуже не правильно зважаючи на те, що війна, яка зараз відбувається – це війна за ідентичність, і, власне, в цій війні колосально важливу роль відіграє знання історії. На жаль, це дуже добре розуміють наші вороги. Це дуже добре розуміє Росія, яка починає на окупованих територіях вилучати книги в першу чергу з історії України, яка починає запроваджувати власні курси історії на окупованих територіях, яка вивозить українських вчителів на різного роду курси і привозить сюди російських вчителів історії. 

Натомість в українській ситуації маємо щось зовсім інше. Ми не маємо зараз обов'язкової державної підсумкової атестації, яка передбачала обов'язково історію України. Ми не маємо обов'язкового курсу історії у вишах. Зараз нам пропонується цим законопроектом, по суті, зробити необов'язковою історію в національному мультипредметному тесті.

Це неправильний підхід. Це підхід, який робить нашу державу, на жаль, слабшою в розумінні свого минулого, відповідно в здатності захищати себе в сьогоденні.

Тому ми будемо підтримувати, ще раз кажу, цей законопроект в першому читанні і будемо напрацьовувати зміни, які дозволять повернути історію як обов'язковий предмет.

Дякую за увагу.

Роман Грищук, фракція Слуга народу (результат голосування – за)

Шановні колеги, історія України  має бути обов'язковою. Я думаю, що жодна людина в цьому залі не скаже зворотне. Але ми не маємо плутати державну підсумкову атестацію з національним мультипредметним тестом.

Державну підсумкову атестацію ми в цьому залі три роки підряд відміняємо, в тому числі і відміняють завдяки законопроектам людей, які виступають за історію України. Державну підсумкову атестацію мають здавати всі учні в школах, національний мультипредметний тест – тільки ті, хто планує вступати.

Тому, коли ми з вами разом кажемо: ми хочемо, щоб історію України всі знали, щоб історія України була обов'язкова, давайте казати про ДПА. І давайте пообіцяємо, що наступного року ми не будемо відміняти ДПА і воно буде обов'язкове, і там буде обов'язкова історія. Пообіцяємо? Так.

Тепер з приводу національного мультипредметного тесту. Цього року буде один предмет на вибір, який вступник зможе обрати, в тому числі історія України. Я більш ніж впевнений, що більша частина третім предметом на вибір вибере саме історію України.

Для чого ми зробили можливість вступникам і пропонуємо можливість вступникам обирати предмет? Для того, щоб ми краще підібрали вступників відповідно до спеціальностей. 

Тому, шановні колеги, ми просимо підтримати за основу і в цілому законопроект Кабінету Міністрів і передати можливість визнати формат НМТ Кабміну цього року. А наступного року робити ДПА, в тому числі і з історії України обов'язковим.

Дякую.

Ірина Констанкевич, група "За майбутнє" (результат голосування – за)

Ірина Констанкевич, група "За майбутнє". Депутати групи "За майбутнє", звичайно, підтримають цей законопроект з огляду на те, що ми є співавторами головного законопроекту 8228, який ініціювала наша колежанка Лариса Білозір.

Але відразу хочу сказати, що як депутати-мажоритарники, які працюють в школах, які бувають на округах, ми можемо сказати вам про реакцію суспільства на скасування історії не тільки в ДПА, але й в національному мультипредметному тесті.

Ми розуміємо, що реалії такі, ми погоджуємося на цей мінімум мініморум, який запропонували як компромісний варіант і комітет, і Міністерство освіти і науки, і сподіваємося, що з перемогою ми повернемося до того варіанту тесту, де буде обов'язковою історія України, тому що це запорука нашої національної ідентичності. 

Дякую.

_____________

Итоги голосования за проект Закона о внесении изменений в некоторые законы Украины о государственной итоговой аттестации и вступительной кампании 2023 года (№8228-1) – за основу:

За – 304;

Против – 0;

Воздержались – 11;

Не голосовали – 42.

Всего: 357 народных депутатов.

_____________

С результатами поименного голосования можно ознакомиться по этой ссылке.

О дате рассмотрения законопроекта во втором чтении будет объявлено дополнительно.

Для получения оперативной информации о проведении НМТ и вступительной кампании присоединяйтесь к каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram.

Освіта.ua
07.02.2023

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев