Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя?

Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе

Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя?

Автор: Олег Фасоля, эксперт Шведско-украинского проекта «Поддержка децентрализации в Украине» SKL International, эксдиректор Департамента образования и науки Хмельницкой ОГА.

Про заробітні плати вчителів і не тільки.

Хто вже тільки не говорив про підвищення заробітної плати вчителям з 1 грудня 2021 року на 8,3%. Тільки ніхто не говорить про те, що у зв’язку зі зростанням мінімальної заробітної плати з 6000 до 6500 гривень (якраз на 8,3%) зросли посадові оклади (тарифні ставки) на 8,3% усіх працівників бюджетної сфери відповідно до єдиної тарифної сітки – працівників, які працюють у сфері культури, медицини, соціального захисту, в тому числі й педагогічних працівників. 

Тобто окремого зростання заробітної плати педагогічних працівників з 1 грудня як такого не відбулося. Відбулося зростання заробітної плати усіх працівників бюджетної сфери (вибачте за повтор).

Тепер розглянемо детальніше, на скільки ж справді зросли заробітні плати вчителів залежно від їхніх категорій. Для прикладу візьмемо вчителя біології та хімії (я, до речі, маю години хімії в одній із шкіл).

Учитель, який щойно прийшов по закінченні вузу, отримує заробітну плату за кваліфікаційною категорією «Спеціаліст» за 11-м тарифним розрядом Єдиної тарифної сітки. Його посадовий оклад з 10-відсотковим підвищенням з 1 грудня становить 6268,90 гривень (зверніть увагу: це менше мінімальної заробітної плати, яка з 1 грудня – 6500 гривень). До цієї суми додаємо 20-відсоткову надбавку за престижність педагогічної праці – 1253,78 грн і отримуємо 7522,68 грн, що трішки більше як на 1000 гривень мінімальної заробітної плати. Тому справедливо говорити, що заробітна плата педагога стартує саме від цієї суми. До 1 грудня для цієї категорії педагогічних працівників вона була такою: 5786,00 + 1157,20 = 6943,20. Тобто заробітна плата вчителя-початківця зросла всього на 579,48 гривень, на тих же 8,3%.

Із зростанням стажу роботи, кар’єрним ростом педагоги отримують більше. Так, учитель – «Спеціаліст ІІ кваліфікаційної категорії» з 1 грудня має посадовий оклад за 12-м тарифним розрядом 6746,30 грн проти 6226,00 грн до 1 грудня.

Учитель – «Спеціаліст І кваліфікаційної категорії» має посадовий оклад за 13-м тарифним розрядом 7223,70 грн проти 6667,10 грн до цього. 

Учитель вищої кваліфікаційної категорії має оклад за 14-м тарифним розрядом 7701,10 проти 7107,10 до цього періоду. 

Крім того, педагогічні працівники мають доплати за педагогічний стаж роботи: від 3 до 10 років – 10% до посадового окладу, від 10 до 20 років – 20%, більше 20 років – 30%. Тому можемо розрахувати теоретично максимальну заробітну плату педагога вищої кваліфікаційної категорії зі стажем роботи понад 20 років: посадовий оклад 7701,10 + 1540,22 (20-відсоткова надбавка за престижність педагогічної праці) + 2310,33 (30-відсоткова надбавка за стаж роботи) = 11551,65 гривень, що на 816,00 гривень більше як до 1 грудня, де ця сума становила 10735,65 гривень.

Звичайно, педагоги, виконуючи роботи щодо перевірки зошитів, завідування навчальними кабінетами, класного керівництва, мають ще надбавки, але їх мають не всі, і це надбавки за додатково виконувану роботу.

Розуміючи всі проблеми, які є і в Державному та місцевому бюджетах, маємо усвідомити, що, на жаль, держава не має сьогодні можливості забезпечити той рівень заробітної плати, який насправді має відповідати статусу педагога у суспільстві. 

Але в цій ситуації найбільше дратує той хайп, який роздувають на всіх рівнях влади на тому незначному піднятті заробітної плати еліти суспільства – педагогічних працівників – та ще подаючи якісь ефемерні суми. Складається враження, що розрахунки, які публікуються, робляться за принципом «середньої температури хворих по лікувальному закладу». Напевно, проблеми математичної освіти, які сьогодні існують, даються взнаки. Сумно і соромно…

Оригинал

Освіта.ua
06.12.2021

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Петро Дмитрович
Що Ви таке говорите, пане Олеже? Де взяти грошей стільки? Чи дозволить це зробити наш державний (а може і не державний) бюджет? А з чого тоді платити пенсії суддям по 90-200 тис. грн, зарплату ще діючим суддям, топ чиновникам вищої ланки управління, яка в окремих випадках перевищує 1 млн. грн? А тим, що дотичні до нафтогазової галузі, то тим по 1 "лимону" за день (про це ось на днях говорив Ю. Єхануров). Та це ж треба ще і до бюджету повернути той трильйон, що розкрадається і до бюджету не попадає. (За оприлюдненими підрахунками Саакашвілі і ще одного європейського фінансового аналітика, це біля $30-40 млрд, що і становить 1 трлн. гривень). Не вчиняйте замаху на статки тих людей...