И. Ликарчук: школы способны разработать учебный план

Запланированные перегрузки учеников являются едва ли не самыми существенными за последние тридцать лет

И. Ликарчук: школы способны разработать учебный план

Автор: Игорь Ликарчукэкс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования. 

Стрічки освітянських новин переповнені інформацією про проект нового навчального плану для 5-9 класів. І то, мабуть, добре, що суспільна увага зосереджується на цій дуже важливій проблемі.

Я абсолютно принципово приєднуюся до точки зору тих, хто гостро критикує авторів цього, як завжди, безіменного проекту, за пропоноване ґрунтовне і свідоме перевантаження учнів. Більше того, як дослідник історії української освіти, візьму на себе сміливість зазначити, що заплановане перевантаження є чи не найбільш суттєвим за останні тридцять років.

От було б дуже цікаво запитати авторів, чи хотіли б вони, щоб їхні діти або онуки потрапили у рамки цього навчального плану і мали б щодня 6 – 8 уроків навчального навантаження? Вибачте, панове, але якби ви сказали, що того хочете, я перестав би вас вважати педагогами. Бо ви – не педагоги, а ті, хто знущається з учнів і вчителів.

Також, я взагалі не можу зрозуміти доцільності затвердження на загальнодержавному рівні Типового навчального плану. Невже панове розробники думають, що вони мудріші та розумніші від тих педагогів і керівників шкіл, котрі щодня приходять в учнівський клас й тягнуть освітянського плуга?

Кожна школа спроможна розробити свій навчальний план без усіляких типових. Затвердіть норми навчального навантаження, державний стандарт загальної середньої освіти – і відпустіть школу та вчителя на свободу. Із створенням адекватної вимогам сьогодення системи контролю за якістю освіти та освітньої діяльності.

Абсолютно впевнений у тому, що подібний підхід лише сприятиме розвитку шкільної освіти, а той, котрий пропонуєте ви – веде у прірву централізації. З якої не можемо вилізти уже тридцять років...

І останнє. Коли в країні розпочалася розбудова Нової української школи, то були задекларовані багато дуже важливих і цікавих концептуальних пропозицій, реалізація яких на практиці дійсно б мала зробити українську загальну середню освіту новою. Новою, як за змістом, так і за формою.

У запропонованому проекті немає нічого нового ні за змістом, ні за формою. Образно кажучи, це старезний «Запорожець», якому хочуть зробити дешевенький тюнінг. Від нього він новим українським автомобілем не стане. Як і українська школа 5 – 9 класів не стане новою від такого навчального плану. Не потрібно ганьбитися.

P.S. Ех, якби я був депутатом Верховної Ради, то обов’язково зареєстрував би законопроект, котрий зобов’язував вказувати авторів подібних нормативних документів. Люди повинні знати тих, хто їхнім дітям і онукам готує жахи школи майбутнього.

Оригинал

Освіта.ua
04.02.2021

Популярные блоги
О. Калинич: выводы о дистанционном обучении Из понятия «дистанционное обучение» надо убрать слово «обучение», заменив на «имитация»
И. Ликарчук: образовательный процесс теряет смысл Результаты экзаменов не должны быть основанием для оценки работы учителя, это оценка работы учеников
Н. Глюз: снова старые схемы и двойные стандарты На ЗНО живет страшный вирус, его не берут ни маска, ни антисептик, а выпускной будут гулять без масок
А. Мирошниченко: советы учителям от киноактера Даже примитивная камера увеличивает все эмоции и раскрывает большие и маленькие секреты
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев