Н. Малуха: место проживания определяет будущее ученика

В некоторых случаях рейтинг ЗНО - это рейтинг не школьной подготовки, а платежеспособности родителей

Н. Малуха: место проживания определяет будущее ученика

Автор: Николай Малуха, коммуникационный директор аналитического центра CASE Украина.

Один із висновків міжнародного рейтингу оцінювання учнів в Україні PISA - існує суттєвий розрив у якості шкільної освіти між центром і периферією. Яскраве підтвердження - черговий рейтинг шкіл за балами ЗНО. У топ-20 з Києва 12 шкіл, а якщо взяти топ-100 шкіл країни, то київських там 46.

Тобто діти, які живуть у Києві мають найкращі шанси отримати якісну шкільну освіту, далі йдуть діти з крупних міст, ще далі - інші обласні центри, потім райцентри, а десь в кінці - сільська місцевість.

Кращі школи - більше шансів отримати якісну вищу освіту, а якісна вища освіта - отримати високооплачувану роботу.

Тома Пікетті у «Капіталі 21 століття» написав одну ключову ідею: зменшення бідності та соціальної нерівності може зробити рівний доступ до якісної освіти. Тобто не важливо, чи ти живеш у Новій Каховці, Одесі чи Києві - ти маєш можливість отримати якісну освіту у школі.

Тому якщо говорити про якісь стратегічні цілі розвитку України, то власне якісна, доступна шкільна освіта має бути частиною умовної національної ідеї. Ну і, звісно, питанням №1 на місцевих виборах.

P.S. Щоб передбачити деякі зауваження, зазначу декілька «але»:

1) У деяких випадках рейтинг ЗНО - це не завжди рейтинг школи, яка може дати учню відповідну якісну підготовку, а рейтинг платоспроможності батьків, які наймають репетиторів для дітей. Приклад, Ірпінська школа №12, де найвище ЗНО у місті, але лише через те, що там середня платоспроможність вища.

2) Звісно, є винятки по регіональних школах. Наприклад, 63-е місце Чортківської гімназії. Але, на жаль, це знову ж таки винятки.

3) Звісно, не завжди низькі показники рейтингів шкіл пов'язані із соціально-економічним становищем регіону, населеного пункту та віддаленістю від Києві. Наприклад, Бучанська українська гімназія (м. Буча, Київська обл.) займає 83-е місце в рейтингу, у той час, що найкраща школа сусіднього Ірпеня займає 34-е місце лише у рейтингу шкіл Київської області.

Оригинал

Освіта.ua
30.09.2020

Популярные блоги
Д. Коптило: реформаторы не виноваты, что изменений нет Далеко не Клопотенко, Супрун или Гриневич виноваты в том, что перемен к лучшему не происходит
В. Онацкий: репетиторство как альтернатива школе Бороться с репетиторством не стоит, но нужно улучшать образовательный процесс в школах
Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя? Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев