В. Стецик: вызовы 2020 года. Ответ бизнес образования

Бизнес образование реагирует на вызовы коронавируса как по содержанию, так и по форме обучения

В. Стецик: вызовы 2020 года. Ответ бизнес образования

Автор: Владимир Стецик, вице-президент по бизнес-образованию Киевской школы экономики.

У середині квітня ми провели онлайн-зустріч із потенційними студентами під загальною назвою «адаптуйся або помри». Тоді довелося вислухати немало критики на тему того, що в такі напружені часи не варто зайвий раз драматизувати і, тим більше, згадувати смерть. Однак освіта в цілому світі доволі болісно переживає епідемію.

У розмові з представниками одного з провідних університетів США я був вражений, коли почув, що втрати університету від впливу COVID-19 оцінюються в сотні мільйонів доларів. Українським університетам такі втрати не загрожують: немає поки у нас таких заощаджень / резервних фондів (англ. Endowment).

Сьогодні публікуються нові й нові статті, автори яких шукають відповіді на запитання, як досягнути в онлайн-освіті такої ж ефективності як і в офлайн-освіті. Наприкінці липня в Financial Times було надруковано матеріал, у якому аналізується вплив пандемії на освітні програми провідних бізнес-шкіл. Серед навичок, необхідних у постковідному світі, автори називають використання даних в умовах реального часу для швидкого відновлення економіки чи переосмислення теорій і практик управління ланцюгами поставок.

Безумовно, попереду ще нові дослідження та теорії, які дадуть відповіді на виклики цієї кризи, однак між початком Великої Депресії та публікацією Кейнсом своєї праці «Загальна теорія зайнятості, відсотків і грошей» минув не один рік, тоді як зараз нашим студентам потрібні швидкі та актуальні рішення.

Якими були ці рішення весною-влітку 2020?

  • Безпека студентів. 11 березня в Україні оголосили карантин: уже з 13 березня всі заняття ми проводили онлайн. Усі наступні рішення та формати, які пропонували студентам, оцінювали насамперед з точки зору безпеки студентів.
  • Оперативне реагування. Перші тижні з моменту оголошення карантину бізнес відчував дезорієнтованість та потребу експертної поради в нестандартній ситуації. Уже наприкінці березня ми запустили цикл антикризових вебінарів, на яких досвідчені викладачі та практики бізнесу поділилися своїми порадами щодо того, як можна успішно долати кризу, та аналізом відмінностей поточної кризи порівняно з попередніми.
  • Актуальний контент. Паралельно велася робота над актуалізацією освітніх програм, оновленням кейсів та переосмисленням теорії, наприклад, ми проілюстрували використання теорії обмежень для того, щоб допомогти лікарням ефективно функціонувати в умовах пікових навантажень, а також давали поради керівникам щодо методів збереження емоційної стійкості та продуктивності команди в умовах дистанційної роботи.
  • Орієнтація на запит Клієнта. За кілька місяців сформувалася втома від навчання онлайн. Все частіше студенти зверталися із запитом щодо можливостей аудиторного навчання. 22 червня Уряд дозволив відвідування закладів освіти її здобувачами в групах до 10 осіб і уже невдовзі наші викладачі на вибіркових курсах були раді зустріти студентів на заняттях офлайн.

Якими є особливі завдання на наступний навчальний рік або що ще роблять провідні бізнес-школи світу?

1. Інфраструктура. Використання індивідуальних засобів захисту, зміна режимів доступу до аудиторій та інших приміщень, виконання всіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та/або профільних міністерств

2. Змішаний (онлайн-офлайн) формат навчання. На жаль, ймовірно, що карантинні обмеження в тій чи іншій мірі залишатимуться впродовж наступного навчального року. Нам відомо, як багато для студентів значать можливості тісно співпрацювати безпосередньо на заняттях та спілкуватися неформально в перервах між лекціями, але ризики для здоров’я залишаються значними, тому ми працюємо над форматом навчання, який є однаково зручним і для студентів, які перебувають в аудиторії, і тих, хто через ті чи інші причини відвідує заняття дистанційно.

3. Нові («антикризові») продукти. Частина власників чи топ-менеджерів уперше у своїй кар’єрі зіткнулися з потребою вести бізнес в умовах глобальної кризи. Системні продукти, спрямовані саме на перебудову бізнесу до нових умов, є контентною відповіддю бізнес-шкіл на виклики 2020 року.

4. Соціальна відповідальність. Один із наших викладачів ділився досвідом своєї AlmaMater. Коледж, за підтримки Alumni, створив фонд для боротьби з COVID-19. Серед інших способів підтримки є фонди для реалізації досліджень, аналітика та зручна візуалізація даних про поширення вірусу тощо. До чого ж тут бізнес? Це соціальні проекти, і соціальна відповідальність бізнесу – це тема, яка, на жаль, досі не є звичною для значної частини українського бізнесу. До речі, однією із переваг таких проектів є ріст мотивації працівників, але це вже інша тема.

У протистоянні двох протилежних поглядів: «світ ніколи не стане таким, як був до COVID-19», та «раніше теж були пандемії, а потім життя поверталося до колишніх норм, як, наприклад, після пандемії іспанського грипу 1918-1920 років» реальність буде десь посередині. А поки бізнес освіта реагує на виклики як за змістом, так і за формою навчання. Безумовно, за ці місяці ми отримали новий досвід та сформували нові навички, які дозволять допомагати студентам ставати ефективнішими, адже не може бути інакше: «адаптуйся або помри».

Освіта.ua
17.08.2020

Популярные блоги
В. Громовой: рубеж необратимости уже пройден Отрицательный отбор в образовании продолжается, ведь уходят лучшие, а «скамейка запасных» почти пуста
Е. Стадный: идея увеличения веса аттестата ошибочна Чем больше будут учитывать аттестат, тем меньше будет шансов у детей с хорошими знаниями из строгих школ
Д. Бабурин: образование за ширмой рейтинговой шкалы За ширмой рейтинговой шкалы 100-200, которую нам каждый год представляет УЦОКО, скрывается реальное состояние образования в Украине
В. Громовой: как спасти образование от развала Как вызвать бешеную ненависть, но спасти школьное образование от окончательного развала
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!