И. Ликарчук: математику нужно изучать не только для формул

Мы силой хотим заставить выучить математику. Для чего? Чтобы сдать обязательное ЗНО?

И. Ликарчук: математику нужно изучать не только для формул

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования, и. о. директора Учебно-методического центра обеспечения качества образования.

Сьогоднішнім ранком забрав на зупинці двох подорожніх, котрі попросили довести їх до найближчої станції метро. Виявилося, що це батько і син. Син навчається в 10 класі одного з фізико-математичних ліцеїв Києва, а батько - працює у фармацевтичному бізнесі.

Звичайно, я не міг не поцікавитися навчальними справами юнака, який четвертий рік вивчає основи точних наук у одному із престижних загальноосвітніх закладів міста.

Не буду розповідати про нашу розмову навколо звичних тем: умови навчання, підручники, друзі, домашні завдання тощо. Це все звично, буденно й, відверто кажучи, не цікаво. Мене потужно здивувало інше. На моє запитання: «А що тобі дає вивчення математики?», у юнака також була буденна й сіра відповідь: «Дає можливість краще розв’язувати задачі», «краще підготуватися до вступу в університет», «знати формули...»

Тоді я поставив запитання дещо в іншій площині: «А що тобі дає вивчення математики не у контексті «вміти краще рахувати», а для тебе, як для людини. Чи відбуваються з тобою як із особистістю якісь зміни, котрі зумовлені тим, що потужно вивчаєш математику?»

Таке запитання поставило Юрія, образно кажучи, в «ступор» . Як і його батька, який має вищу освіту хіміка-технолога. Вони ніяк не могли зрозуміти, що я хочу почути від них. І тоді я вирішив задати останнє і, мабуть, фатальне для нашої розмови запитання: «А чи не здається тобі, Юрій, що твоя потреба у вивченні математики може бути компенсована гарними навичками володіння обчислювальною технікою?»

Відповідь очікувано ошелешила: «Згоден. Але ж під час ЗНО і екзаменів користуватися комп’ютерами і смартфонами не дозволяється». З цією фразою ми доїхали до зупинки метро. Мої попутники попрощалися й пішли до дверей метрополітену.

А мене не полишають думки, що навіть у спеціалізованих закладах учні не усвідомлюють, що вивчення математики потрібне не лише для того, щоб гарно рахувати і числити. А для значно більшого і важливішого. Що ж тоді говорити про тих, хто вивчає математику в закладах гуманітарного профілю чи у звичайних школах?

Можна проводити тижні математики, оголошувати рік чи два математики, вводити додаткові години математики до навчальних планів, проводити моніторингові дослідження чи вивчати стан викладання цього предмету... Але це буде лише шоу. До тих пір, поки учні, батьки та вчителі насправді не зрозуміють того, що математику потрібно вивчати не лише для формул і проведення розрахунків. А для іншого...

Колись читав мудрі слова, що силоміць можна примусити з’їсти навіть те, що не любиш і не можеш їсти. Користі від цих наїдків не буде ніякої. Може бути лише біда.

Ми ж силоміць хочемо примусити вивчити математику. Для чого? Щоб скласти обов’язкове ЗНО?

Оригинал

Освіта.ua
16.01.2020

Популярные блоги
В. Громовой: рубеж необратимости уже пройден Отрицательный отбор в образовании продолжается, ведь уходят лучшие, а «скамейка запасных» почти пуста
Е. Стадный: идея увеличения веса аттестата ошибочна Чем больше будут учитывать аттестат, тем меньше будет шансов у детей с хорошими знаниями из строгих школ
Д. Бабурин: образование за ширмой рейтинговой шкалы За ширмой рейтинговой шкалы 100-200, которую нам каждый год представляет УЦОКО, скрывается реальное состояние образования в Украине
В. Громовой: как спасти образование от развала Как вызвать бешеную ненависть, но спасти школьное образование от окончательного развала
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Виктория
Мне кажется, такой ответ(чтобы хорошо сдать ЗНО) можно получить от любого выпускника школы. Причем, как это не печально, по любому другому предмету, по которому он сдает ЗНО, будет такой же ответ.

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!