Владимир Белый: способность власти на выводы

Неспособность власти на адекватные выводы - пример того, что советское образование не было лучшим в мире

Владимир Белый: способность власти на выводы

Автор: Владимир Белый, экс-заместитель директора по УВР, физико-технический лицей г. Херсона.

Ось це висновок від пана Віктора Мисана: «… хочу зробити такий висновок. Щоб учнів гарно навчити, потрібно або мати відібраних схожих по здібностям та інших рисах, або потрібен індивідуальний підхід. А це репетитор!» давно мала б зробити за чверть століття своєї незалежності українська влада.

І це ж не складно, адже влада сотні країн світу вже чи не століття забезпечує саме таку організацію освіти, за якої кожна місцева громада гарантовано має заклад/заклади для «… відібраних схожих за здібностями» старшокласників.

Щодо учнів 5 – 9 класів, не варто у цьому плані перейматися, бо достатньо кожному надати гарантовані можливості до отримання базового фундаменту з основ наук та культурної діяльності, а не «бігти попереду паровоза» з пошуком індивідуального самовираження. Для останнього достатньо й факультативів та гуртків, чого вже не скажеш про старшокласників.

Звісно, що створити мережу закладів, у яких реалізується отой принцип «…мати відібраних схожих за здібностями» здобувачів освіти абсолютно нескладно, якщо поняття «профільні заклади для старшокласників» сприймати повноцінно адекватним чином, а не примітивно-поверхово.

По-перше, профільний заклад – це окремий заклад, до якого вступають десь так, як до університетів чи коледжів.

По-друге, профільний заклад – це лише у рідкісних випадках дуже великих міст може бути як ліцей інформаційних технологій, фізико-математичний чи гуманітарний ліцей тощо. Як правило – це заклад, у якому ВСІ класи є виключно профільними, а самих профілів стільки, скільки потрібно учням, громаді/країні.

Тут потрібно бути здатним бачити сутність поняття, його цільове призначення та адекватні тому форми реалізації, а не формальну відповідність слову як такому.

А з цим у нас великі проблеми. І не лише у представників влади, а й серед самих педагогів.

Щодо цього маємо принагідний приклад з тематичним оцінюванням, яке було впроваджено, щоб відійти від порочної практики епізодичних фрагментарних оцінок, що не сприяло системно-комплексній навчальній підготовці школярів. Навіть було зазначено, що віднині дозволяється не виставляти такі оцінки до класного журналу, як те давно робить весь світ розвинених освіт.

Здавалося, що й українські вчителі перейдуть на рейки технології оцінювання, за якої КОЖНА планова атестаційна робота, у притомно-посильному для учня розрізі навчального часу, буде складатися лише із завдань повноцінно-тематичного змісту та із деяких завдань, що містять міжтематичні зв’язки.

А вийшло, що більшість і вчителів, і їх контролерів зрозуміла все це так, що тепер кожна окрема тема вимагає проведення атестації, навіть  якщо на неї (тему) припадало 1-2 навчальних години у класі.

Так і з профільними закладами – більшість бачить велику з ними проблему, бо розуміє, що кожен такий заклад має бути якогось одного профілю.

По-третє, профільний заклад – це заклад, у якому старшокласник отримує можливість реалізувати свої бажання, але не у безумовному форматі. Так, ти має таку можливість, але за умови персональної відповідності мінімальним вимогам наукової/культурної бази для такого навчання, що підтверджується твоїми результатами незалежного оцінювання після закінчення 9-го класу.

При цьому у деяких випадках люди відходять навіть від поняття окремого класу, а використовують формат гнучкого складу профільних груп, що паралельно доповнюється інтегруванням учнів різного профілю на заняття із загальноосвітніх дисциплін.

Нездатність нашої влади на адекватні висновки є ще одним прикладом того, що колишня радянська освіта не була такою вже й найкращою у світі, бо продовження її у вигляді пострадянського «клону» є лише одним з каналів викидання грошей платників податків «на вітер», адже має всі ознаки нецільового використання бюджетних коштів.

Оригинал

Освіта.ua
17.09.2019

Популярные блоги
В. Громовой: рубеж необратимости уже пройден Отрицательный отбор в образовании продолжается, ведь уходят лучшие, а «скамейка запасных» почти пуста
Е. Стадный: идея увеличения веса аттестата ошибочна Чем больше будут учитывать аттестат, тем меньше будет шансов у детей с хорошими знаниями из строгих школ
Д. Бабурин: образование за ширмой рейтинговой шкалы За ширмой рейтинговой шкалы 100-200, которую нам каждый год представляет УЦОКО, скрывается реальное состояние образования в Украине
В. Громовой: как спасти образование от развала Как вызвать бешеную ненависть, но спасти школьное образование от окончательного развала
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!