А.Спиваковский: выбор членов НАЗЯВО - эпохальное событие

Какой смысл в создании НАЗЯВО, если на выходе снова получаем подконтрольную МОН структуру?

А.Спиваковский: выбор членов НАЗЯВО - эпохальное событие

Автор: Александр Спиваковский, народный депутат, первый заместитель главы Комитета ВР по вопросам науки и образования, член фракции БПП.

5 грудня в залі колегії Міністерства освіти і науки України відбулось засідання Конкурсної комісії з відбору членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Це історична подія. Хочу зазначити, що ні Комітет з питань науки і освіти, ні народні депутати України в жодний спосіб взагалі не втручалися в процес відбору членів НАЗЯВО.

Єдине, на що ми звертали увагу, так це на необхідність забезпечення абсолютної прозорості та публічності роботи Конкурсної комісії. Ми в Комітеті вважаємо, що задля цього варто було б провести співбесіди з кандидатами, дати можливість кандидатам виступити публічно, а всій Україні почути: з якими цілями вони йдуть до НАЗЯВО, що саме планують робити, у який спосіб поліпшити якість вищої освіти, забезпечити ефективну акредитацію освітніх програм та спеціалізованих рад.

Наприклад, до 3 хвилин виступати українською мовою та до 2 хвилин – англійською (бо до кандидатів були висунуті вимоги щодо володіння державною, а також англійською мовою). І ні в якому разі не обмежитися лише роботою з документами, які були подані!

На жаль, нас не почули. І як наслідок, Конкурсна комісія обирала кандидатів, так би мовити, «в темну»… Але це рішення відповідних органів державної влади та Конкурсної комісії зокрема.

Точно так нас не почули і тоді, коли ми зверталися до Уряду ще під час формування складу самої Конкурсної комісії з приводу того, що до її складу не може входити міністр або заступник міністра, адже в цьому випадку сформовану такою Конкурсною комісією Агенцію навряд чи можна назвати справді НЕЗАЛЕЖНОЮ. Який сенс тоді в її створенні взагалі, якщо на виході знову отримуємо підконтрольну МОН структуру? Фактично, це той же самий існуючий департамент та атестаційна колегія МОН лише під новою назвою!

Звертаю особливу увагу, що одним із обов’язкових критеріїв для входження Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти до Європейської асоціації із забезпечення якості вищої освіти – є закріплення на законодавчому рівні НЕЗАЛЕЖНОГО статусу цієї установи ВІД вищих навчальних закладів та МІНІСТЕРСТВА та політичних впливів (критерій 5 Статуту Європейської асоціації із забезпечення якості вищої освіти).

Однозначно про незалежність національних агентств зазначається і в Стандартах і рекомендації щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти, ухвалених на Міністерській конференції 14-15 травня 2015 року: АГЕНЦІЇ ПОВИННІ БУТИ НЕЗАЛЕЖНИМИ та діяти автономно…(ESG 3.3).

Ці міжнародні норми Верховною Радою було імплементовано і до Закону України «Про вищу освіту».

Отже, цей ключовий критерій до Національного агентства проголошений у відповідних міжнародних документах і закріплений у вітчизняному законодавстві, також не було враховано!

Проте особисто я дуже сподіваюсь, що ми все-таки отримаємо робочий орган!

Тому звертаюсь до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана не блокувати призначення нового складу НАЗЯВО, як це відбулося у його попередників в серпні 2015 року, а взяти цю інформацію до уваги!

Водночас, щиро бажаємо новообраним членам Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти організувати роботу таким чином, щоб повернути довіру до системи вищої освіти, стати справді тим органом який забезпечить належний рівень підготовки якісних фахівців вітчизняною вищою школою, які користуватимуться попитом як на українському ринку праці, так і в світі, а також вирішить нагальні проблемні питання, пов’язані з академічною доброчесністю!

Комітетом Верховної Ради України з питань науки і освіти сьогодні прийнято рішення заслухати вже на найближчому засіданні інформацію Міністерства освіти і науки щодо формування нового складу НАЗЯВО. Сподіваюсь, що цього разу висловлені Комітетом рекомендації та пропозиції будуть почуті Урядом.

Оригинал

Освіта.ua
06.12.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: педагогам школ не должны урезать зарплату Почему сокращение бюджетных расходов в образовании нужно проводить за счет тех, кто проводит уроки?
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
И. Ликарчук: система ЗНО стала на путь стагнации Спасти систему ЗНО от краха или исчезновения смогут только новые команды и технологии
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев