Антон Сененко: люди, деньги на науку есть!

Когда вы говорите об отсутствии денег на науку, сначала согласуйте позиции, чтобы не выглядеть дураками

Антон Сененко: люди, деньги на науку есть!

Автор: Антон Сененко, старший научный сотрудник Института физики НАН Украины, кандидат физико-математических наук.

Я всілякої клоунади чекав у передвиборчій гонці, але не такого. Волаю.

От є люди, які кажуть: «На науку у країни нема грошей. У нас низький ВВП, війна, криза, пенсіонери, борги МВФ і т. д.»

Так от. Люди, гроші на науку є.

Виявляється, зайвим валявся цілий мільярд. Мільярд!!!

І підтвердити цю мою думку мені допоміг сам Петро Олексійович (що, притихли? Вас ніхто не попередив? Ну, звиняйте. Влаштуйте там систему з смс-повідомленнями чи заведіть канал у Телеграмі).

Дивіться.

Вчені, експерти, небайдужі громадяни та чиновники реформують науку, залучають міжнародний аудит, експертизи, створюють незалежні прозорі органи, переймають найкращі практики, ретельно все опрацьовують.

Потім вони кажуть: 

«Дивіться, от у нас класна реформа, але на неї потрібні кошти, щоб все запрацювало. Нам треба додатково 90 мільйонів на крутий Національний фонд досліджень, бо це конкурси, гранти, все як на Заході.

І ще на діяльність Національної ради з питань розвитку науки і технологій тре додати, бо 500 тисяч гривень на діяльність органу, що визначає напрямки науково політики цілої держави - це мало (насправді, це знущання)».

Їм у відповідь: «Грошей нема»

Численні посіпаки: «Війна, косюк, пенсіонери!!!...»

І тут раптом виявляється, що:

  • у державі існує якийсь Фонд розвитку інновацій, на який було закладено 50 мільйонів гривень. І на наступний рік вони теж знайшлися. Ні, фонд не працював і не працює, гроші пропали, і я впевнений, що пропадуть знов (до речі, через це когось звільнили чи вліпили догану? просто цікаво). Але в своїх звітах Уряд, мабуть, пише, що на папері він гроші виділяє. Тобто, на фіктивний (фейковий, уявний, імітаційний) фонд, про діяльність якого ніхто не чув, гроші є, а на Нацфонддосліджень - нема.
  • «Верховна рада запропонувала Мінфіну вирішити питання щодо фінансового забезпечення видатків на створення та забезпечення функціонування Фонду Президента України з підтримки освітніх та наукових програм для молоді». Вирішили! Знайшовся 1 мільярд гривень.

Один довбаний мільярд гривень на фонд, діяльність якого має підтримувати освітні та наукові прагнення молоді (https://www.president.gov.ua/documents/3572018-25414).

Без експертиз, ідентифікаційних комітетів, оцінок, ретельного опрацювання, залучення стейкхолдерів, консультацій, гори обґрунтувань кожної копійчини і т.Ін.

Отак - бац! - і є додатковий мільярд.

Не 997 мільйонів, не 1 млрд.4 гривні 57 копійок, а кругла красіва цифра.

Я соромлюсь спитати - це частина передвиборчої програми?

З кого питати?

З Президента, з Уряду, з МОН?

Може, ми краще доведемо вже почату реформу до кінця?

Аби не було спекуляцій - я ЗА виділення окремих грантів на освіту і науку для молодих, підготовку докторів філософії, стажування і т. ін.

І я б пристрасно вітав появу нового фонду.

Але лише за тими ж конкурсними процедурами, з оцінками та обґрунтуваннями, а не отак. Це ж схоже на передвиборчий популізм.

Тому, власне, шановні громадяни, коли Ви мені розповідаєте про відсутність грошей на науку: Ви там позиції спочатку узгоджуйте, аби не виглядати по-дурному.

Шановні депутати, урядовці, шановний Петро Олексійович (якщо раптом на вогник завітає). Припиніть імітувати підтримку науки. Припиніть імітувати інноваційну спрямованість (ні, Володимире Борисовичу, селфі на фоні конструкторів Лєго не роблять з Вас прибічника сучасних технологій).

Просто дослухайтеся до експертів і виконуйте вимоги закону та рекомендації євроаудиторів (поки Ви все ігноруєте).

Хочете допомогти молоді - не жахайте її. Бо її лякає не стільки нестача коштів, скільки популісти при владі.

Хай допоможе нам усім Лептонний Бог.

Переможемо.

Оригинал

Освіта.ua
23.11.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: педагогам школ не должны урезать зарплату Почему сокращение бюджетных расходов в образовании нужно проводить за счет тех, кто проводит уроки?
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
И. Ликарчук: система ЗНО стала на путь стагнации Спасти систему ЗНО от краха или исчезновения смогут только новые команды и технологии
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев