![]() |
Надеюсь, господин Хобзей не заставит педагогов совершать несвойственные им действия и отзовет документ |
Владимир Онацкий: семья под прицелом МОН
Автор: Володимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.
Цілком можливо, що на знання бабусь, які сидять під кожним під’їздом, з’явиться попит. І все завдяки Міністерству освіти і науки України, яке 5 вересня 2018 року своїм листом за №1/9-529 надіслало для використання в роботі зразки документації практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти. І можна було б залишити поза увагою цей лист, якби не одна форма, яку МОН України зобов’язує заповнювати кожного класного керівника та класовода. Дивно якось: документ має назву «Про документацію працівників психологічної служби у системі освіти України», а зобов’язання покладаються на людей, які не входять до психологічних служб закладів освіти – класних керівників (класоводів) та … бабусь під під’їздами, бо тільки спираючись на їхню обізнаність, можна ці форми заповнити.
Отже, мова йде про додаток 10 - Соціальний паспорт класу. Цей документ класовод (класний керівник) має заповнювати на початку кожного семестру і віддавати соціальному педагогу. Документ містить повну інформацію про дитину (ПІБ, дату народження, адресу проживання, контактні телефони, а також ПІБ батьків дитини та ознаки сім’ї дитини). Ось на останньому і зупинимось більш докладно. Класний керівник має вказати:
1) чи виховує дитину одинока мати (батько);
2) діти, розлучені із сім’єю, які не є громадянами України і заявили про намір звернутися до компетентних органів із заявою про визнання біженцем;
3) чи належить сім’я до трудових мігрантів;
4) чи є батьки дитини неповнолітніми;
5) біженці або сім’я вимушених переселенців;
6) постраждалі від природних, техногенних катастроф;
7) один з батьків (особа) є громадянином іншої держави;
8) місцезнаходження одного з батьків невідоме;
9) інваліди та діти-інваліди;
10) сім’я, де є недієздатні особи/недієздатна особа;
11) сім’я усиновлювачів;
12) сім’я (особа) опікунів/піклувальників;
13) батьки, які перебувають у процесі розлучення;
14) засуджені до покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк;
15) особи, які повернулися з місць позбавлення волі;
16) особи, які перебувають у місцях попереднього ув’язнення;
17) особи, які постраждали від насильства в сім’ї;
18) діти, які постраждали від жорстокого поводження та насильства;
19) особи, які постраждали від торгівлі людьми;
20) особа, яка виявила намір відмовитися від новонародженої дитини;
21) сім’ї, де батьки зловживають наркотичними засобами і психотропними речовинами;
22) а також інше (дописати).
Знаєте, друзі, коли я прочитав те, що міністерство зобов’язує робити класних керівників, мені здалося, що автори цього документу дуже ностальгують за комуністичним минулим, коли втручання в чуже приватне життя було нормою. Але ж зараз не 37 рік минулого століття. Ну на якій підставі школа має з’ясовувати та інформувати про громадянство батьків чи про їхні наміри розлучитись? А як має з’ясувати класний керівник, чи мала мама учня намір відмовитися від немовляти, чи ні? Збір інформації за кожним з цих пунктів не входить до компетенції класного керівника чи класовода і під силу лише поважним дамам під під’їздами. Сподіваюсь, що пан Павло Хобзей, якій підписав цей лист, не буде примушувати педагогів до невластивих їм дій і терміново відкличе документ, який суперечить як здоровому глузду, так і Конституції України.
Освіта.ua
10.09.2018