В. Фурманюк: должны ли родители убирать классы?

Действительно ли родители должны помогать с уборкой к 1 сентября и почему эта ситуация повторяется ежегодно?

В. Фурманюк: должны ли родители убирать классы?

Автор: Виталий Фурманюк, председатель общественной организации «Основи свідомості», г. Кривой Рог.

Що ближче 1 вересня, то частіше батьків через вайбер групи та інші соціальні мережі «запрошують» допомогти прибирати класи. Звичайно, надто «стурбовані» батьки, а іноді навіть і вчителі, висвітлюють проблему під потрібним кутом: це ж все для ваших дітей. Але чи дійсно батьки мають допомагати з прибиранням, чому тільки в прибиранні до 1 вересня( а як же Новий рік та Останній дзвоник?) і чому ця ситуація повторюється з року в рік?

Кількість працівників загальноосвітніх закладів встановлюється відповідно до Наказу МОН 06.12.2010  № 1205 Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, які поширюються на усі типи закладів загальної середньої освіти, у тому числі опорні заклади загальної середньої освіти та їх філії, та визначають максимальну кількість посад (штатних одиниць). Формування штатів шкіл передбачається з урахуванням їх контингенту учнів, кількості класів, режиму роботи, площ та санітарного стану приміщень, будівель і споруд.

Для прибирання приміщень передбачено посади прибиральників службових приміщень, з розрахунку 0,5 посад на кожні 250 м2 площі, що прибирається, але не менше 0,5 посади на школу (опорну школу та її філії). Переважна кількість закладів забезпечена необхідною кількістю прибиральників, а якщо їх не вистачає, то це проблема керівника закладу та органів місцевого самоврядування, а ніяк не батьків та учнів.

Тепер спробуємо розібратися, чи мають прибиральники службових приміщень мити лише підлогу, Чи все ж таки і стіни з вікнами? Щоб з’ясувати це, беремо наказ Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 29.12.2004  N 336 Про затвердження Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Шукаємо професію Прибиральник службових приміщень (№119) і уважно дивимося завдання та обов'язки:

119. ПРИБИРАЛЬНИК СЛУЖБОВИХ ПРИМІЩЕНЬ

Завдання та обов'язки. Прибирає службові приміщення адміністративних будівель, коридори, сходи, санвузли, туалети квартири. Витирає пил, підмітає і миє вручну або за допомогою машин і пристроїв стіни, підлогу, стелю, віконні рами і скло, дверні блоки, меблі та килимові вироби. Чистить і дезінфікує раковини та інше санітарно-технічне устаткування. Очищає урни від паперу і промиває їх дезінфікуючими розчинами. Збирає сміття і відносить його до встановленого місця. Додержується правил санітарії і гігієни в приміщеннях, де прибирає.

І щоб внести повну ясність в питання підготовки(прибирання) загальноосвітніх закладів до зустрічі «поважних» комісій з перевірки підготовки закладів до нового навчального року, пропоную звернути увагу на Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01.

Ці санітарні правила і норми призначені для керівників, учителів, вихователів і медичного персоналу загальноосвітніх навчальних закладів, працівників органів управління освітою і санітарно-епідеміологічної служби.

Посадові особи і громадяни України, які допустили порушення Державних санітарних правил та норм, можуть бути притягнені до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності у відповідності з чинним законодавством.

12. Санітарно-гігієнічна освіта учнів, формування здорового способу життя, самообслуговування.

(щоб назва розділу не вводила батьків в оману, нагадаю, що участь учнів в самообслуговуванні можлива лише за згоди батьків, бо це не передбачено навчальною програмою. А про участь батьків у «самообслуговуванні» взагалі не йдеться).

Усі приміщення та обладнання школи підлягають вологому прибиранню, у тому числі: підвіконня, підлога, опалювальні прилади, шафи, столи, парти, класні дошки. Прибирання здійснюють при відкритих вікнах або фрамугах, кватирках, не допускаючи протягів.

Під час літніх канікул здійснюється поточний ремонт приміщень та обладнання загальноосвітнього навчального закладу з наступним генеральним прибиранням, пранням штор, у тому числі затемнюючих штор актових залів та кабінетів. Здійснюється ревізія та ремонт інженерних мереж.

P.S. Звичайно батьки, якщо хочуть, можуть допомогти адміністрації школи, яка не впоралася з підготовкою закладу, з прибиранням. Але у мене виникає декілька питань:

  • де та чимала кількість прибиральниць, яка протягом навчального року кожного дня декілька разів миє весь заклад?
  • чому прибиральниці не прибирають класи, не перуть штори, не миють вікна відповідно до ДСанПіН 5.5.2.008-01 (під приводом того, що це не їхня робота), але шпаклюють, фарбують та роблять багато іншої роботи, яка не передбачена їхніми посадовими інструкціями?
  • чи нагадають керівники закладів депутатам, які прийдуть розповідати про свої «геройські потуги» про забезпечення закладів освіти, про те, що поточні ремонти не передбачені тими бюджетами, які приймають ті самі депутати.

Освіта.ua
14.08.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: педагогам школ не должны урезать зарплату Почему сокращение бюджетных расходов в образовании нужно проводить за счет тех, кто проводит уроки?
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
И. Ликарчук: система ЗНО стала на путь стагнации Спасти систему ЗНО от краха или исчезновения смогут только новые команды и технологии
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Полина
Вражає некомпетентність автора. У зазначенному документі не має припису, що генеральне прибирання робиться тех.персоналом щомісячно. Тільки після ремонту літом. А навпаки зазначено про генеральне прибирання учнями. Читайте повну цитату у розділі самообслуговування "Учні 2-4 класів можуть брати участь у прибиранні території школи, доглядати за квітами, учні 5-12 класів - у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева). Усі приміщення та обладнання школи підлягають вологому прибиранню, у тому числі: підвіконня, підлога, опалювальні прилади, шафи, столи, парти, класні дошки. Прибирання здійснюють при відкритих вікнах або фрамугах, кватирках, не допускаючи протягів." То хто робить ген.прибирання?
Простой смертный учитель
Завжди хотів взнати відповідь компетентноі особи - "Чи повинні діти мити класи після уроків? Чи повинні батьки винаймати техперсонал для прибирання, якщо вони не хочуть, щоб їхні діти мили підлоги самостійно? Чи передбачено прибирання класів після уроків штатним розкладом техперсоналу школи?" Хто може чітко відповісти?
мама
Для Простой смертный учитель: Якщо отримуєте відповідь- надрукуйте тут. Мене цікавлять такі ж самі питання
Бабуся
А тому і просять прибрати школу до 1 вересня, що техперсонал шпаклює, будує, ремонтує, фарбує, білить, клеїть шпалери, бо таких посад в штатному розписі не передбачено. І цей техперсонал ціле літо "вкалує не на своїх" посадових обов’язках, але ж немає кому це виконувати, тому директори і мусять просити (але чому вони повинні це робити?) техперсонал робити не свою роботу. А території в селах чималенькі! І скрізь потрібні руки: і в квітниках, і на спортивному майданчику, і на подвір’ї, і в будівлі. І все це - на руки техперсоналу!!! А ще ж повинні і відпустку отримати, як належить. Ось така реальність життя.
Комментировать