А.Спиваковский: первые результаты широкого конкурса

О сверхконцентрации бюджетных мест в Киеве и сосредоточении 56% госзаказа в трех регионах государства

А.Спиваковский: первые результаты широкого конкурса

Автор: Александр Спиваковский, народный депутат, первый заместитель председателя Комитета ВР по вопросам науки и образования, член фракции БПП.

Результати проведеного аналізу свідчать про те, що третина держзамовлення зосередилась у столиці, а більше половини бюджетних місць покрокували до вишів Києва, Львова та Харкова. Саме такі наслідки отримані від практичної реалізації існуючої моделі широкого конкурсу.

Як математик, спробую звернутись до сухої мови цифр, які нададуть змогу об’єктивно оцінити ситуацію, у якій ми знаходимось. Про які ж цифри йде мова?

Перша цифра – це 19 913. Саме 19 913 абітурієнтів із 58 875 потенційних бюджетників отримали рекомендації до вступу на бюджет до 17 столичних університетів. Це означає, що практично кожний третій студент-першокурсник за результатами вступної кампанії з високою ймовірністю (якщо не вирішить навчатися на контракті в іншому місті, що напевне виглядатиме досить фантастично) буде навчатися в університетах міста Києва.

Друга цифра – це 33 447. Так, саме 33 447 рекомендацій на бюджет отримали вступники до університетів Києва, Львівської та Харківської областей.

Тобто йде мова про фактичну надконцентрацію (33%) бюджетних місць в столиці та зосередження 56 відсотків державного замовлення у трьох регіонах нашої держави. Як наслідок – ми отримуємо відповідне «інтелектуальне знелюднення» решти інших регіонів України.

Але, напевне, це не може вважатись єдино вірною моделлю розвитку нашої держави та вищої освіти як інноваційної складової такого розвитку. Ми маємо усвідомлювати, що Україна - це не тільки три вищезазначені регіони (Київ, Львівська та Харківська області), і відповідним чином змінювати існуючі тенденції шляхом внесення необхідних коректив до державної політики.

Чому це так важливо? Спробую пояснити на прикладі:
Так, у цьому році вступники до 7 університетів Одеси отримали 4 255 рекомендацій на бюджет. У цей же час лише два столичні університети – Київський національний університет ім. Т. Шевченка та Національний авіаційний університет спільно отримали 5 324 потенційних студентів-першокурсників. Тобто, два київських університети отримали на 20% бюджетних місць більше ніж 7 університетів Одеси!

Жодним чином не применшуючи значення кращих вишів України, все ж таки хочу наголосити, що нам потрібна здорова конкуренція, яка не буде знищувати освітню інфраструктуру на місцях, а відтак і перспективу розвитку регіонів. Переконаний, нам потрібна державна збалансована політика розвитку людського капіталу. І ми спільно з Урядом та Парламентом зможемо це забезпечити, в цьому не має жодних сумнівів.

Для бажаючих провести додатковий аналіз, я підготував відповідну статистичну інформацію, яка наведена в додатках до посту.

Оригинал

Освіта.ua
06.08.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев