![]() |
Согласно действующему законодательству выделено около 2600 мест в 35 вузах на бюджете |
Олег Охредько: шанс для абитуриентов из Крыма
Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда»
Сотні та тисячі юнаків та дівчат вдивляються в монітори, намагаючись відшукати своє прізвище у списках зарахованих до вишів. Багато з них відшукають себе, але будуть і ті, хто не побачить свого прізвища в «чарівних» строках зарахованих. На жаль, таке життя і такі умови конкурсного вступу.
Особливо це важливо для абітурієнтів та абітурієнток з тимчасово окупованого Криму. Адже у них є тільки одна можливість вступити (відповідно особливих умов вступу вони подають заяву тільки до ОДНОГО з 35 українських ВНЗ, на базі яких діють Освітні центри «Україна – Крим»).
Проте, не зважаючи на негативний результат, не потрібно впадати у відчай. Для дітей з тимчасово окупованого Криму ще є й інші шляхи:
- вступити до коледжу при виші, де є Освітні центри «Україна – Крим»;
- вступити на комерційній основі до вишів, де є Освітні центри «Україна – Крим»;
- вступити до професійно-технічних закладів.
Окрім того, є ще один шлях - це отримати місце для навчання за кошти державного бюджету.
Відповідно до чинного законодавства держава виділила близько 2600 місць для навчання у 35 вищих навчальних закладах на бюджеті (або за кошти державного бюджету). Частина цих місць так і залишиться не «вибраними» через відсутність бажаючих вступити саме на до цих закладів на ці спеціальності. Окрім того, не всі виші виберуть власну квоту місць державного замовлення. Наприкінці серпня місяця в Міністерстві освіти і науки України відбудеться засідання комісії, яка буде визначати, до яких закладів направити «вільні» місця. І ректори можуть подавати клопотання щодо виділення бюджетних місць для їх закладу на основі Ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» 15 квітня 2014 року № 1207-VII. Таким чином в минулому та позаминулому році отримали місця державного замовлення за кошти державного бюджету для кримчан в ряді вишів України.
Що для цього потрібно – написати заяву на ім’я ректора або голови приймальної комісії (дивись зразок в додатку). Потрібно зазначити, що це складний шлях, і кожен вищий навчальний заклад має свої «нюанси», тому потрібно обов’язково проконсультуватися у виші (наприклад, відвідати ректора, записавшись на прийом), врахувати особливості і подати заяву до обраного навчального закладу.
ЗРАЗОК ЗАЯВИ
Голові приймальної комісії
назва закладу освіти
ПІБ голови приймальної комісії
або
Ректору
Назва навчального закладу
ПІБ ректора
абітурієнта/абітурієнтки
назва факультету та спеціальності
ПІБ
місце проживання в Криму (адреса)
електронна адреса
Viber - номер мобільного телефону
заява.
Я, ПІБ абітурієнт/абітурієнтка, проживаю на тимчасово окупованій території. У 2018 році пройшов/пройшла державну підсумкову атестацію у загальноосвітньому навчальному закладі (назва загальноосвітнього навчального закладу) та отримав/отримала атестат про повну загальну освіту. У (назва вищого назва навчального закладу) склав/склала екзамен з (назва предмету).
У зв’язку з вищевказаним та з урахуванням Ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» 15 квітня 2014 року № 1207-VII, прошу клопотати перед Міністерство освіти і науки України щодо надання мені місця державного замовлення для навчання коштом державного бюджету на (назва факультету) за спеціальністю та програмою (назва спеціальності).
До заяви надаю копії наступних документів:
- паспорта громадянина/громадянки України № (номер паспорту);
- атестат про повну загальну освіту та додаток до нього/довідку про складання ДПА;
- довідку по складання профільного екзамену.
Дата Підпис
Освіта.ua
25.07.2018