И. Ликарчук: от хорошего учителя к репетитору не бегут

Лучше без учителя иностранного языка вообще, чем с таким, который не способен научить учеников

И. Ликарчук: от хорошего учителя к репетитору не бегут

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования, и. о. директора Учебно-методического центра обеспечения качества образования.

Іще кілька думок, зумовлених скандалом із аудіюванням під час ЗНО з англійської...

Залишивши в стороні проблеми, які виникли, за моїм глибоким переконанням, через неприпустимо низький рівень підготовки та адміністрування цього тесту (про це більш детальніше в попередньому пості), не варто забувати іще про одну.

Йдеться про рівень підготовки нашого пересічного вчителя іноземної мови. За моїми даними, найбільша кількість запитів на репетиторські послуги складає саме підготовка до ЗНО з іноземної мови. А, як відомо, від хорошого вчителя до репетитора не біжать.

На жаль, ситуація із аудіюванням під час ЗНО проблему відсутності хороших вчителів із іноземної лише оголила. Бо той фахівець, який гарно володіє мовою (майже на рівні того носія, котрим з якогось дива марить УЦОЯО), за шкільну зарплату працювати не буде. Той, хто володіє мовою, у не дуже великому приватному бізнесі зароблятиме в кількадесят разів більше від вчителя. Не кажу вже про великий...

У зв’язку із цим наведу поганий приклад із історії радянської школи. Коли в 70-х роках минулого століття постало питання вивчення російської мови в штурмовому режимі, то для виконання цього ганебного завдання були кинуті як фінанси, так і величезні організаційні зусилля. Починаючи від поділу найменших класів на групи до суттєвих доплат вчителям, організації факультативів, забезпечення літературою, посібниками і т. ін.

Вивчення російської забезпечили так, що й до цього дня тримається. Тож, якщо хочемо мати суттєве поліпшення вивчення іноземної мови в школі, у цю справу потрібно вкладати кошти. Чималі. Це перше.

А другий шлях вирішення проблеми - не менш серйозний. Потрібна сертифікація вчителів. Не добровільна (бо на добровільну підуть кращі), а сертифікація, обов’язкова для всіх. Краще без вчителя взагалі, аніж з тим, котрий не здатний навчити учнів.

Лише толком проведена сертифікація зможе допомогти школам позбутися того педагогічного баласту, котрого в окремих закладах занадто багато. І для якого аудіювання є іще більшою проблемою, ніж для багатьох їхніх учнів. Нехай спробують ВСІ вчителі іноземної пройти аудіювання (не учнівське) під час сертифікаційного процесу. Уявляєте, що то буде?

Оригинал

Освіта.ua
08.06.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: педагогам школ не должны урезать зарплату Почему сокращение бюджетных расходов в образовании нужно проводить за счет тех, кто проводит уроки?
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
И. Ликарчук: система ЗНО стала на путь стагнации Спасти систему ЗНО от краха или исчезновения смогут только новые команды и технологии
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Ольга
Дайте учителям учить, а не отчёты писать и в конкурсах участвовать. Учитель презентации делает, фильмы снимает, статьи пишет, книги издаёт ит.д. Чтобы это всё выполнять 40 часов в день не хатит, а ещё семья.Это одно.А попробуйте научить ребёнка, который сидит на уроке с телефоном и ничего не слышит.А ""чаду" позволено всё.Вот и результаты. Хоть семи пядей во лбу у педагога, а научить нынешних детей невозможно!Советская школа, которую так ганьбите давала знания и прекрасных педагогов.Кто сейчас идёт в учителя? В основном троечники по меркам нынешним. Я говорю, что детям , которым десять лет назад я ставила 3 бала, сейчас бы им надо было ставить 10.А в министерстве сидят люди, которым нужно вырастить дебилов, которыми легко управлять . Эти люди просто зарабатывают деньги.Каждый год меняя программы, учебники, выпуская новые тесты и т.п.
Любовь
о чем вы говорите? вы хоть знаете, что происходит в школах? если раньше в 10-11 классах уроков английского было 3 урока в неделю, то с сентября количество сократили до ДВУХ. Но при этом ТРИ урока Физкультуры и 1.5 Искусства. Как можно качественно подготовить ребенка к ЗНО за два урока в неделю? Харьков
Олена
А ті, що пройшли сертифікацію, будуть вчити по 60-80 учнів в класі? Зараз і так не вистачає вчителів. В деяких школах, ПТУ роками не викладаються предмети - немає спеціалістів. Заміну (неоплачувану) організують будь-якими вчителями. Хронічний кадровий голод з вчителями не тільки англійської, але й інформатики, не знайдеш фвхівців з хімії, фізики, географії. У нас в школі щороку, а то й частіше, міняються вчителі англійської, інформатики, геолог без педагогічної освіти викладає географію, знущається з дітей, адміністрація вимушена тримати - нема кому працювати.
Анна
"Український центр протягом усіх років свого понад десятирічного існування докладав і зараз продовжує докладати максимум зусиль".На жаль, статистика ЗНО з англійської мови спростовує це. Рік 2010: до завдання 50, яке перевіряється вчителем, спочатку пропонується 4 правильні відповіді, за 2 дні пізніше додається ще 2.Лексика, вживана в Task 5 визнається багатьма спеціалістами "рідковживаною носіями мови". Рік 2011: завдання 27 зараховується як правильне усім випускникам незалежно від їх відповіді, так як у варіантах відповідей допущена помилка.Рік 2012: у відповідях до завдання 40 не вказано вірної, натомість пропонується дієслово у неправильному часі, що суперечить оригіналу тексту з американського журналу.Рік 2015: за результатами психометричних характеристик тексту Task 5 завдання 31 зараховується усім випускникам.Рік 2018: пробне ЗНО- до завдання 32 пропонується відповідь "scuba diving" (пірнати з аквалангом) тоді як у тексті мова йде про "snorkelling"(пірнати з маскою).В оригіналі у відповіді зазначено "водні види спорту". Висновки робіть сами.До речі, протести учнів, батьків та вчителів у всіх великих містах України відбулися у 2010 з приводу зно з англійської. Пан Лікарчук мав безпосереднє відношення до підготовки зно в певні роки, чи не так?
VV
Очень интересные тезисы про сертификацию Ликарчука: «Краще без вчителя взагалі, аніж з тим, котрий не здатний навчити учнів». То есть государство и Ликарчук, которые не один год имели отношение к формированию образовательных процессов, как в школе, так и высших учебных заведениях, теперь говорят, что делали не то и не так, шли и зашли не туда куда надо. Пот так поводыри на нашу голову. А учитель за всё у них в ответе.
VV
Можно, наверное, согласиться с формулировкой автора: «И. Ликарчук: от хорошего учителя к репетитору не бегут». Но … Тогда и государство к хорошему учителю должно относиться так чтобы у него даже мысли не возникало подрабатывать репетиторством. Замечу, по собственному желанию не возникало желания, а не репрессивными методами. Значит, условия труда и заработная плата учителя на сегодняшний день должна быть от 15 до 30 тысяч гривен.
Сергей
Тільки і чую повинен те, повинен це. Пробачте, а ви спробуйте собаку навчити командам без "вкусняшки". А то ЗП 150 дол., а працювати повинен як Сухомлинський. Я згоден, що потрібна сертифікація, але може почати з управлінь. Що це за керівництво, якщо його підлеглі отримують жебрацьку зарплату. Радянський союз на всіх стадіях залишився. Заохочується не креативність а конформізм на всіх ланках керівництва. Який молодий вчитель, навіть обдарований і талановитий, піде працювати за такі гроші. Ви придивіться уважно який процент молоді у педагогічному складі навчальних закладів. Через деякий час нікому буде працювати.
реалист
Интересно, какая пенсия у господина Ликарчука и зарплата? По- моему, сытый голодного не разумеет, что-то не пошёл рядовым учителем в школу подрабатывать
Жесть
У нас в киевском лицее 57 учителю биологии 92 года, ходит с палочкой и в ясном уме, учителю физики под 75, почти слепой, но ходит на работу, на пенсию не прожить, нищета заставляет людей работать до гроба. Молодежь на точные дисциплины не бежит в школы, учителей нет, где взять АУ? И это центр Киева. Вы предлагаете всех разогнать, эти что-ли пойдут проходить сертификацию, побойтесь Бога, издеваться так над заслуженными учителями, на них все держится. Прежде чем вводить принудительную сертификацию, профессию учителя необходимо сделать престижной, с высоким окладом и соц пакетом. Ломать - не строить.
Den
Перефразирую слова деда более простым языком: плохому танцору мешают яйца. _
konsullife@i.ua
Я предлагаю уважаемому Ликарчуку первому пойти на сертификацию...Я ему подготовлю вопросы по_существу.)))
Реформаторам
Если школы избавятся от так называемого «балласта», так никого не останется, некому будет преподавать, частные школы начнут расти как грибы, простому люду образование будет не по карману. Какой учитель предпенсионного возраста на старости лет пойдёт на эту сертификацию, она ему сто лет нужна, молодежь на фирмы поустраивается. Пусть эта министерская свита своих детей агитирует работать за нищенскую зарплату в школе и проходить сертификацию.