![]() |
Основные формы «детского засорения» школьного пространства или почему, как и когда дети мусорят |
А. Мирошниченко: и снова о старом, то есть об уборке
Автор: Александр Мирошниченко, актер, режиссер, драматург.
Тема прибирання в школі безмежна, як зоряне небо. Але спробуємо розібратись. Ключовий тезис, який обґрунтовує необхідність залучати дітей до прибирання в школі, звучить так: «Діти смітять – хай і прибирають». Спробуємо розібратись, чому, як і коли діти смітять. Отже, основні форми «дитячого засмічення» шкільного простору.
- Погодне засмічення
Дощ, сніг, бруд на вулиці. Відповідно, на підлозі з’являється бруд. Винуваті в цьому діти? Ні, звичайно. Якщо в класі з’являється бруд такого типу – значить, не продуманий процес очищення взуття на вході до школи та не створена можливість застосування змінного взуття. Чия проблема? Правильно! Директора. Організував процес – проблеми і бруду такого типу не існує. Бруд є – значить, процес не організований. Винуваті діти?
- Харчове засмічення
Діти люблять їсти в класі. При цьому засмічення є закономірним результатом. Чому діти люблять їсти в класі? Бо вони не люблять їсти в їдальні. Чомусь в Італії (чому сам був свідком) в школах діти їдять не в класах, а саме в шкільній їдальні. Чому? Бо там зручно, затишно, комфортно. Це фактично кафе-бар. Де є і музика, і комфортні стільці, і навіть вай-фай. Скажете, нереально у нас? Нагадаю. Шкільні їдальні у нас здебільшого обслуговуються комерційними фірмами. Це бізнес. Так створіть нормальні умови, щоб діти радісно бігли до їдальні і їли там, а не тікали від запахів та комфорту зразка 60-х років СРСР. Отже, хто винуватий? Правильно! Той, хто не може зробити шкільні їдальні привабливими для дітей.
- Навчальне забруднення
Це коли сміття виникає після всіляких уроків праці – малювання. Тут все просто. Якщо, наприклад, діти щось ріжуть – клеять, неважко передбачити, що буде сміття. Отже, передбачаємо це. Просто перед заняттями домовляємось з дітьми про алгоритм утилізації відходів. Рулон пакетів для сміття та десять хвилин інструктажу вирішують всі проблеми.
- Забруднення дошки
У принципі, стерти написане не так вже й важко. Якщо, звичайно, не звертати увагу на те, що писання крейдою - це щось на зразок прослуховування патефону. Ну немає крейди в сучасних школах, і бути не може.
- Наслідки розваг
Оце єдина форма засмічення, яка вимагає залучення дитини. Алгоритм простий. Нашкодив – прибери за собою. Але, як правило, це дуже локальне засмічення на рівні пари кинутих папірців.
- Забруднення парт
Тут питання. Якщо забруднення сталось через погану організацію процесу - це одне. Якщо це спеціальне псування – це інше. Але досвід показує, що з появою гаджетів прагнення дітей малювати на партах зменшилась в рази.
І тепер дивимось. Фактично більшість форм забруднення класів – результат поганої організації. Діти винуваті? Діти, звичайно, далеко не янголи. Але і дорослі не янголи. Для цього і потрібні люди, які можуть організувати процес так, щоб звести процес забруднення до мінімуму. Складно? Звичайно. Легше просто примусити дітей прибирати. І плювати на Закон.
Освіта.ua
31.01.2018