И. Совсун: три вещи о высшем образовании в Швеции

Несколько интересных фактов для расширения дискуссии о реформе высшего образования в Украине

И. Совсун: три вещи о высшем образовании в Швеции

Автор: Инна Совсун, вице-президент Киевской школы экономики.

Позавчора повернулась з короткої поїздки в Копенгаген, де в якості радника Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун спілкувалась з представниками ВООЗ з приводу медичної освіти.

Після зустрічі в ВООЗ зустрілась також з одним з членів Наглядової ради Магістерська програма з публічної політики та врядування KSE, 2017-2019 Томом Нільсоном з Malmo University у Швеції (через міст Oresund 40 хвилин на поїзді).

Поговорили про можливість співпраці у напрямку академічної мобільності, але то більш внутрішні розмови. Але також почула 3 цікаві речі про вищу освіту у Швеції.

Не так давно в них поміняли механізм оцінки якості освіти на програмах. Зараз вони збирають раду з професорів з різних університетів, методом випадкової вибірки обирають дипломні роботи, читають їх, оцінюють та на основі цього роблять висновок про рівень програми загалом. Дуже цікавий підхід, який зустріли в Швеції доволі неоднозначно. Частина університетів стверджують, що недостатньо оцінювати лише рівень роботи, а треба ще й структуру програм, рівень викладачів і так далі. В Україні довший час говорять про необхідність запровадження ЗНО після закінчення університету. Я, особисто, не вважаю, що це хороший підхід, бо це зменшуватиме автономію університетів щодо розробки власних навчальних програм. А от підхід, коли оцінюють за рівнем письмових робіт студентів, враховує індивідуальність програм, а також певною мірою свідчить про рівень знань та підготовку студентів, тому такий підхід щонайменше заслуговує на увагу.

Друга цікавинка – до дискусії про рівень фінансової автономії університетів. Загалом у Швеції вона дуже висока, але попри те університети не володіють приміщеннями, у яких працюють. У Швеції університетські приміщення належать окремій організації – Akademiska Hus. Університет орендує приміщення у держави та платить за це гроші. Водночас, для Університету Malmö, дефакто, було побудовано додаткове приміщення, бо їм не вистачало тих, що були. Але це приміщення управляється не самим університетом.

Третє. Я знала, що більшість магістерських програм у Швеції є англомовними ще з часів свого власного навчання (о жах! зрозуміла, що це було 10 років тому), а тут дізналась, що в університеті Malmö 2 чи 3 роки тому на факультеті політології фактично усі бакалаврські програми було також переведено на викладання англійською.

Оригинал

Освіта.ua
19.01.2018

Популярные блоги
В. Громовой: рубеж необратимости уже пройден Отрицательный отбор в образовании продолжается, ведь уходят лучшие, а «скамейка запасных» почти пуста
Е. Стадный: идея увеличения веса аттестата ошибочна Чем больше будут учитывать аттестат, тем меньше будет шансов у детей с хорошими знаниями из строгих школ
Д. Бабурин: образование за ширмой рейтинговой шкалы За ширмой рейтинговой шкалы 100-200, которую нам каждый год представляет УЦОКО, скрывается реальное состояние образования в Украине
В. Громовой: как спасти образование от развала Как вызвать бешеную ненависть, но спасти школьное образование от окончательного развала
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!