Олег Охредько: в четвертый раз на те же грабли

Выполняя закон, приемные комиссии не примут документы от абитуриентов с оккупированных территорий

Олег Охредько: в четвертый раз на те же грабли

Автор: Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда»

У вересні місяці цього року Міністерство освіти і науки України запропонувало для громадського обговорення проект Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році. В проекті враховано багато реалій сучасного дня, наприклад з’явилася інформація про вступ дітей з окупованого Криму через освітні центри та інше. Проте є дуже цікавий момент…

На сторінці 19 Проекту Умов прийому в Розділі «V. Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів» можливо прочитати наступне:

5. Під час подання заяви в паперовій формі вступник пред'являє особисто: …військовий квиток або посвідчення про приписку - для військовозобов’язаних;

Проте діти з анексованого Криму не мають а ні військового квитка, а ні посвідчення про приписку, так як вони не ставали на військовий облік (Ст.14 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу») в зв’язку з відсутністю українських призовних дільниць та військових комісаріатів на окупованих територіях.

Під час прийому документів, виконуючи «букву закону», приймальні комісії будуть відмовлятися брати пакет документів у вступників з окупованих територій, мотивуючи «відсутністю повного пакету документів».

Ось і виникає питання, а які документи вимагають міністерські чиновники. Можливо країни-окупанту?

Ще одне викликає викликне здивування. Адже це питання підіймалося не одного разу. Щороку громадські організації звертаються до Міністерства освіти і науки України і щороку чиновники видають відповідно листи.

Так у 2014 році був виданий Лист МОН від 04.07.2014 № 1/9-348 «Щодо особливостей вступної кампанії до вищих навчальних закладів», в якому зазначалося:

У зв’язку із неможливістю роботи військових комісаріатів … Автономної Республіки Крим, … Міністерство рекомендує керівникам вищих навчальних закладів забезпечити прийом документів для вступу …. від громадян вказаних регіонів без надання ними посвідчення про приписку (військового квитка).

Наступного 2015 року для вирішення цього питання громадські організації провели цілу адвокаційну компанію (про це писав «Голос Криму»: «Прикріплення до військкомату — останній мур для кримського абітурієнта», «Громадськість звернулась до Міносвіти з проханням втрутитись у хід вступної компанії») і освітні чиновники знову внесли зміни, видавши Лист МОН України від 23/07/2015 № 1/9-344 «Щодо прийому документів від вступників до вищих навчальних закладів у 2015 році», в якому дуже коротко МОН повідомляло:

Зважаючи на суспільну ситуацію в країні та з метою забезпечення прав на освіту випускників, Міністерство освіти і науки України, як виключення, дозволяє приймати документи на вступ на навчання від мешканців Автономної Республіки Крим … без військового квитка або приписного свідоцтва.

І ось нарешті вступна компанія 2016 року. Ще навесні Центр громадянської просвіти «Альменда» надіслало листи до  МОН, де підіймалося це питання. Окрім того на зустрічах в МОН знов таки наголошувалося на цьому питанні. Проте результатів не було. І тільки початок вступної кампанії заставив чиновників звернути на цю проблему увагу і видати черговий лист - Лист МОН від 04.07.2016 № 1/9-342 «Щодо прийому документів від вступників, що проживають на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, а також в Автономній Республіці Крим», в якому наголошувалося:

…Міністерство освіти і науки України надає роз’яснення, що особам, які проживають … на тимчасово окупованій території — Автономній Республіці Крим, при вступі до вищих навчальних закладах не обов’язково надавати посвідчення про приписку вступників.

Що саме цікаве, чиновники як завжди прикриваються «багаточисельними зверненнями».

І ось новий проект Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році, в якому повторюється все знову.

Тому і виникає питання, якщо перший раз була допущена помилка, другий раз забули, то третій раз – це вже відсутність професійної компетенції. Ну, а четвертий раз нічим іншим окрім саботажу і назвати важко.

Освіта.ua
05.10.2016

Популярные блоги
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев