О. Охредько: образовательная война за крымчан

Революционные изменения МОН Украины для Крыма, вызывают беспокойство у оккупантов

О. Охредько: образовательная война за крымчан

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик центра гражданского образования «Альменда».

21 червня 2016 р. Державна Дума Російської Федерації, в другому та третьому читанні прийняла рішення про продовження перехідного періоду для тимчасово окупованому Криму в освітній сфері.

Російська Держдума в черговий раз дозволила дітям в анексованому Криму не складати ЄДЕ (Єдиний державний Екзамен є своєрідним аналогом ЗНО).

Перехідний період був продовжений до 2018 року, тобто випускники з тимчасово окупованого Криму 2016-2017 та 2017-2018 навчальних років будуть теж мати можливість вступати до російських вузів не за результатами ЄДЕ, а через стару систему екзаменів. Які екзамени будуть складати кримчани кожен вуз буде визначати окремо, відповідно його правил вступу.

Причини прийняття цього закону російські законотворці пояснили тим, що «Уровень подготовки крымских школьников постепенно выравнивается с уровнем подготовки других российских школьников. Однако в 2017 году выпускники школ Крыма еще не будут в полном объеме готовы к сдаче единого государственного экзамена. Поэтому законопроектом предусмотрено пролонгирование возможности прохождения государственной итоговой аттестации в школах на территории Крыма по выбору обучающихся в различных формах: в форме ЕГЭ или в форме государственного выпускного экзамена» (з пояснювальної записки до законопроекту).

Проте поява в червні, напередодні вступної компанії, такого закону викликає багато питань. Це вже не перша законодавча дія російської окупаційної влади в освітньому полі анексованого Криму. Вперше пільги для вступу для випускників окупованого Криму були надані вже навесні 2014 р. Потім вони були подовжені на вступну компанію 2015 р. і за підсумками її, восени 2015 р. ще раз продовжені на 2016 р. І ось знову приймається закон та ще й на два роки. Без підсумків вступної компанії та результатів завершення ЄДЕ. Окрім того результати попередньої компанії ЄДЕ у 2015 р. (в якому прийняло участь біля 1200 кримчан), написання єдиного диктанту та інші загальноросійські заходи показують, що учні кримських шкіл мають доволі непогані результати.

Всі ці дії окупаційної влади говорять про суттєві проблеми з освітою на анексованому півострові (хоча проблеми виникають не тільки в освіті). Це і катастрофічна ситуація з ліцензуванням навчальних закладів, і суттєві зміни з оплатою праці та багато іншого.

Виникають проблеми і з вступною компанією. Взяти хоча б звичайні цифри: в 2016 р. школи окупованого Криму завершило біля 10200 учнів, а кримські виші готові прийняти 9000 студентів (дані 2015 р.), окрім того ще минулого року поширилася тенденція вступу до професійно-технічних закладів (в 2015 р. терміново збільшили на 1000 кількість місць в ПТУ), також в тому ж 2015 р. до вишів Росії вступило біля 2500 кримчан і до українських вишів в цьому році планує вступати понад 500 учнів. Залишаться ще випускники, які не будуть продовжувати навчання. От і виходить, що вища освіта окупованого Криму знаходиться в тяжкому стані.

Не останню роль в діях окупаційної влади відіграває й Україна. Останні нововведення Міністерства освіти і науки України, яке разом з громадськими організаціями розробило і запровадило революційні зміни в освітньому полі для окупованого Криму, викликають суттєве занепокоєння у окупантів. От вони і поспішають.

І на останнє. Не зважаючи на намагання «підсолодити пігулку» російська влада вже не має достатніх резервів, щоб створювати суттєві преференції для окупованого Криму. Про це каже й те, що разом із прийняттям закону про продовження пільгового режиму для вступників, російський уряд відмінив квотування для кримських абітурієнтів. Якщо в 2014, 2015 та 2016 рр. для кримчан в російських вузах виділялося 16000 місць на бюджетній основі, то в супровідних документах до прийнятого закону говориться, що «Механизм квотирования мест позволяет проводить прием крымчан по результатам отдельного конкурса, в результате чего они не соревнуются с другими абитуриентами. С 2017 года предлагается не вводить квотирование мест для приема крымчан в вузы». Таким чином діти з окупованого Криму будуть вступати з наступного року на загальних умовах. А дозвіл  вступати без ЄДЕ вже не дуже актуальний, наприклад в цьому році в Севастополі 84% випускників складали єдиний екзамен, а в Криму кількість бажаючих збільшилося в 3 рази.

Освіта.ua
05.07.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев