![]() |
Типичные вопросы, которые звучат при обсуждении внедрения выборочных дисциплин |
И. Совсун: почему внедряются выборочные дисциплины
Автор: Инна Совсун, первый заместитель министра образования и науки.
Окремі приклади успіхів реформи університетів - це добре, але безперечно питання запровадження вибіркових дисциплін - це довгий і складний шлях. І ми лише на його початку.
Деталі та виклики обговорювались на нараді в КНЕУ 30 травня.
Такої кількості охочих прийти на подію, щоб послухати презентації, я не пам'ятаю. Вочевидь, університети розуміють неуникненність переходу на вибіркові дисципліни для студентів, проте не всі розуміють механізми реалізації цієї норми.
Найтиповіші питання, які постійно звучать при обговоренні впровадження вибіркових дисциплін такі.
1) А яким чином гарантувати викладачеві ставку, якщо частину курсів обирають студенти і університет не може гарантувати, що у конкретного викладача виберуть курс?
Відповідь: ніяк. Одна з причин, чому впроваджуються вибіркові дисципліни - щоб через конкуренцію стимулювати викладачів покращувати курси, зацікавлювати студентів, тому що чим кращим буде курс - тим більше студентів на нього запишеться, і тим вищу ставку (і зарплату) отримуватиме викладач.
2) Як формувати розклад, якщо студенти з однієї групи записуються на різні дисципліни?
Відповідь: не намагатись скласти щільний розклад; розклад з "вікнами" - єдиний можливий шлях. Якщо у розкладі обов'язкових дисциплін є "вікна" - то вищі шанси на те, що буде час відвідувати іншу дисципліну. Ну і звісно питання кількості курсів, які слухають студенти одночасно - теж важливе. В американських і європейських університетах студенти слухають одночасно 4-6 курсів, і це звісно автоматично означає вільніший розклад і уможливлює відвідування курсів на вибір.
3) Студенти - це діти, вони самі не знають, чого вони хочуть, вони не можуть адекватно обирати, що їм треба слухати.
Відповідь: студенти - це дорослі люди, котрі мають право обирати Президента і Верховну Раду, мають право воювати за цю країну, мають право вступати у шлюб і т.д. Давайте не будемо вважати, що вони не здатні зробити вибір щодо того, які курси їм цікаві.
Про це та багато чого іншого - за посиланням.
Освіта.ua
08.06.2016