Елена Панич: о дискуссии между Квитом и Спиваковским

Можно понять борьбу министра за качество образования, но и позиция экс-проректора ХГУ обоснована

Елена Панич: о дискуссии между Квитом и Спиваковским

Автор: Елена Панич, кандидат исторических наук, Национальный педагогический университет им. Драгоманова.

Щодо дискусії між міністром освіти С.М.Квітом і депутатом О.В. Співаковським. Не люблю конфліктів, але тут дозволю собі сказати кілька слів. На мій погляд, у всьому цьому треба бачити не міжособистісний діалог, хай навіть і його елементи присутні. Проблема насправді набагато глибша. Це проблема різних бекграундів і світоглядів, які об'єктивно сформувалися у цих людей — колишнього ректора НаУКМА і колишнього проректора Херсонського державного університету.

От ви задумувалися, що означає бути ректором Могилянки? НаУКМА — унікальний, брендовий столичний університет, заснований переважно на зарубіжні гроші. Відносно невелика кількість студентів і при цьому солідні капіталовкладення в інфраструктуру, бібліотеку, наукові та піар-проекти. Мільйони коштів, які надходять не з українського бюджету (бо там їх просто не було). І, що важливо, університет практично без радянського минулого, не обтяжений пам'яттю про тоталітарне управління, побудований за західною моделлю. Легко демонструвати «якість освіти», працюючи в такому університеті. Але скільки в нас таких? Один, два. Могилянка і УКУ.

Що таке Херсонський державний університет? ВНЗ регіонального масштабу, яким останні роки доводиться буквально виживати, застосовуючи всі мислимі і немислимі способи, воювати за землі, які місцева влада намагається відібрати, боротися за абітурієнтів, які прагнуть до столиці або за кордон. Ніяких спонсорських мільйонів, ні вигідного столичного статусу тут немає. При цьому і там є діти, студенти, яких треба вчити і освіта яких буде забезпечувати людський капітал регіону, його стабільність. Таких закладів у нас — сотні. Хто захистить їх в процесі реформування, яке зводиться фактично до скорочення і закриття?

Звичайно, колишньому ректору Могилянки легко виглядати авторитетною людиною, не плагіатором якимось, а поважним професором з широкими закордонними зв'язками. Легко говорити гарні, розумні речі, демонструвати боротьбу за якість, обгрунтовуючи закриття всіх, «хто не може», «хто не дає якісної освіти», піднімати планку вимог для всіх цих недолугих периферійних «неякісних» університетиків. Бо його унікального брендового ВНЗ це не зачепить. А що робити тим, іншим? Всім тим, у кого давно вже немає нормальної бази для освіти, і ніколи не було солідних зарубіжних спонсорів? Хто допоможе їм вийти на новий рівень в умовах обмежених ресурсів і нечесної конкуренції?

Майже всю нашу освіту можна звинувачувати в поганій якості. І ВНЗ, і ПТУ, і школи. Можна так вдосконалити тести ЗНО, що півкраїни їх не зможе скласти, і тоді сотні ВНЗ сміливо і з чистою совістю позбавляти ліцензії «через відсутність потреби». Тільки що буде з людьми після цього всього? Сотні випускників шкіл не стануть студентами через раптове різке підвищення вимог до якості. Більшість з них, скоріш за все, не знайде роботи. Будуть курити в підвалах провінційних містечок, перебиваючись дрібними крадіжками? Викинути на вулицю «поганих» викладачів, «поганих» студентів і абітурієнтів, залишити тільки декілька елітарних ВНЗ, забезпечивши їм все найкраще, ну, звісно, це можна назвати реформою. Але це реформа на кшталт: «народ не виправдав сподівання політиків, тому політики обирають інший народ». Це реформа не для людей, а для окремих людей.

Я думаю, можна зрозуміти колишнього ректора Могилянки в його боротьбі за якість освіти. Але і позиція колишньго проректора ХДУ також має свої підстави. Кожен з них є виразником певного бачення, зумовленого специфікою свого попереднього досвіду. Єдине, що мені хотілось би, щоб ці бачення все-таки вдалося збалансувати.

Оригинал

Освіта.ua
09.02.2016

Популярные блоги
Е. Кравченко: неужели только экзамен гарантирует знания? Надо создавать не экзамены, а систему нормального патриотического воспитания в школах
Я. Абрамейцева: в чем цель обязательной математики? Выпускники 2023 важнейшие годы почти не имеют возможности овладевать предметами вообще
Игорь Ликарчук: хайп вокруг оценивания учеников Оценка давно утратила дидактическую значимость и превратилась в холодную формальность для отчета
Е. Козолуп: почему учитель должен работать на 150%? «Менеджеры» довели образование до такого состояния, что учитель должен делать свою работу на 150% при любых условиях
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев