Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Китай на початку ХХ ст. Синьхайська революція. Реферат
Загрузка...

Китай на початку ХХ ст. Синьхайська революція. Реферат

Першим практичним кроком в серії реформ у Китаї була реорганізація Головної канцелярії по закордонних справах, на базі якої незабаром після придушення повстання іхетуань було створено Міністерство закордонних справ по європейському зразку

Були скасовані ряд синекур при дворі і в провінціях. У 1903 р. замість колишнього міністерства суспільних робіт було створено міністерство землеробства, промисловості і торгівлі, перед яким було поставлено завдання виробити статути, що регламентують діяльність торгово-промислових підприємств, всіляко сприяти притоці капіталів в промисловість і торгівлю.

У 1905 р. створюється міністерство поліції, перетворене наступного року в міністерство внутрішніх справ. В той же час створюються міністерства освіти, пошти, шляхів сполучення, фінансів, армії і права (замість міністерства кримінальних покарань). У 1906 р. засноване Головне митне управління. Судові органи відділяються від адміністрації. Судову систему склали Верховна судова палата, суди вищого ступеня, окружні суди і суди першої інстанції. Одночасно була установлена прокуратура.

У 1906 році був обнародуваний указ про проведення підготовчих заходів для переходу до конституційного правління. У зв'язку з цим в наступному році Ціни заснували бюро по складанню і перевірці конституції, а також бюро законодавчих реформ, що зосередило свої зусилля на підготовці кодексів. 1 серпня 1908 р. був опублікований документ під назвою "Основна програма конституції". Підкреслюючи непорушність імператорської влади, необмеженість її прав у всіх областях політичного життя, цей документ згадував, разом з тим, про створення в майбутньому представницької установи - парламенту, правда, з вельми обмеженими дорадчими функціями.

Після придушення повстання іхетуань кількість підпільних революційних організацій продовжувала рости, не припинялися і стихійні виступи селян. У 1905 р. відбулося об'єднання революційних організацій країни в Союзну лігу (Тунмин хуей), ядром якої стало Товариство відродження Китаю.

Програмою Союзної ліги стали три принципи, розроблені великим китайським революціонером Сунь Ятсеном:

  • націоналізм (скидання Цінської династії і відновлення незалежності Китаю),
  • народовладдя (установлення республіки),
  • народне благоденствування (здійснення зрівняльного землекористування).

1906-1908 рр. були періодом революційного підйому, в ході якого Союзна ліга підсилила свій вплив серед народних мас. У революційний рух були залучені солдати і офіцери нових, тобто по-європейськи навчених військ.

Революція почалася повстанням революційних солдатів і офіцерів в Учані в жовтні 1911 р. Повстання швидко перекинулося у всі провінції Південного і Центрального Китаю. На півночі країни, менш розвиненому в промисловому відношенні, влада залишилася в руках цінського уряду. Ціни звернулися за допомогою до генерала Юань Шикаю, колишнього губернатора столичної провінції Чжілі, безпринципному політиканові і кар'єристові що знаходився у той час не у справ. Юань Шикай був призначений головнокомандуючим всіма імператорськими озброєними силами, а на початку листопада став прем'єр-міністром імператорського уряду.

В той же час на півдні сформувався тимчасовий революційний уряд, а в грудні 1911 р. на конференції представників 17 революційних провінцій тимчасовим президентом республіки був вибраний Сунь Ятсен, що повернувся до Китаю з еміграції. В результаті ряду політичних маневрів був досягнутий компроміс, фіналом якого було зречення Цінів. Проте і Сунь Ятсен був вимушений віддати Юаню Шикаю президентський пост.

     

10 березня 1912 р. збори представників провінцій оголосили себе Національними зборами, прийняли Тимчасову конституцію республіки, запропоновану Сунь Ятсеном. Для напівфеодального Китаю ця конституція була прогресивним документом. Вона проголошувала принципи рівноправ'я всього населення і недоторканності особи, свободи зборів, друку віросповідання, таємниці листування, права принесення скарг на дію чиновників і так далі. Як вищий органи законодавчої влади Конституцією передбачався парламент у складі нижньої палати і сенату.

Сунь Ятсен вважав, що конституція обмежуватиме диктаторські наміри Юань Шикая. Проте цей розрахунок не виправдався. На виборах до парламенту в грудні 1912 - лютому 1913 рр. більшість місць отримав Гоміндан (Національна партія), створений в результаті перетворення Союзної ліги. Лідер нової партії Сун Цзяожень готувався стати прем'єр-міністром.

Для того, щоб звести нанівець вплив парламенту, Юань Шикай удався до політичного терору. По його розпорядженню за три тижні до відкриття парламенту був убитий Сун Цзяожень. Юань Шикай ігнорував думку парламенту по найважливіших питаннях внутрішньої і зовнішньої політики. В той же час він добивався підтримки з боку іноземних держав, навіть ціною національної зради. Тому в травні 1913 р. Сунь Ятсен призвав народ і війська південних провінцій повалити диктатуру Юань Шикая. Антиюаньшикайське повстання почалося в тому ж році, але потерпіло поразку. Сунь Ятсен знову був вимушений покинути країну.

Юань Шикай, подавивши повстання, прийняв заходи для зміцнення особистої влади. Шляхом погроз і підкупів він провів через парламент свою кандидатуру як постійний президент. Парламент був розпущений, 14 травня 1914 р. була оголошена нова Тимчасова конституція, що надала президентові диктаторські повноваження. Кабінет міністрів ставав відповідальним вже не перед парламентом, а перед президентом. Відмінялися багато демократичних інститутів. В кінці 1915 р. було офіційно оголошено про відновлення монархії. Напередодні цього акту диктатор прийняв так звану "21 вимогу" Японії, направлену на перетворення Китаю на японську колонію. Все це підсилило опозицію диктатурі Юань Шикая. На півдні почалося нове антиюаньшикайське повстання.

Диктатор був вимушений зробити заяву про відмову від монархії, але це не зупинило повстання. Незабаром після смерті Юань Шикая в 1916 р. влада опинилася в руках північно-китайських мілітаристів-генералів, що встановили військову диктатуру на підвладних їм територіях. Але революційний Південь не визнав влади північних генералів.  У вересні 1917 р. в Гуанчжоу (Кантон) сформувався військовий уряд захисту республіки на чолі з Сунь Ятсеном.

Жовтнева революція в Росії додала новий імпульс боротьбі китайського народу за національне звільнення і соціальну справедливість. У Китаї вона відгукнулася "рухом 4 травня", що поклало початок новому етапу визвольної боротьби.

4 травня 1919 р. в Пекіні відбулися багатолюдні демонстрації проти політики капіталістичних держав відносно Китаю і зокрема, проти вирішення Паризької мирної конференції, що санкціонувала захоплення Японією провінції Шаньдун. У 1921 році за допомогою Комінтерну була створена Комуністична партія Китаю.

Література

  1. Болдырева Галина Николаевна. Новая и новейшая история стран Азии и Африки: Учеб. пособие для студ. и аспирантов ист. фак. пед. вузов - Воронеж: Изд-во ВГУ, 1995. - 315с.
  2. Васильев Леонид Сергеевич. История Востока: В 2 т.:Учеб. по спец. "История" - М.: Высш. шк., 1998. - 495с. Т. 1 - М.: Высш. шк., 1998 - 495с.
  3. История Востока: В 6 т. / РАН; Институт востоковедения / Р. Б. Рыбаков (ред.) - М.: "Восточная литература" РАН, 2000. Т. 3: Восток на рубеже средневековья и нового времени. XVI- XVIII вв.. - М.: "Восточная литература" РАН, 1999 - 696с.


05.11.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!