Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Еразм Роттердамський: становлення гуманістичних світоглядів. Реферат

Еразм Роттердамський: становлення гуманістичних світоглядів. Реферат

Становлення гуманістичного світогляду Еразма Роттердамського почалося в дитячі роки і пов'язано з перебуванням його в Девентерській школі "братів спільного життя", де тут він вперше зустрівся з двома вирішальними для всього його подальшого життя духовними рухами – гуманізмом і так званим "новим благочестям"

Дуже багато що в світовідчуванні Еразма – не тільки в богословських його принципах, але і ширше, у філософських поглядах, - легко і переконливо пояснюється впливом саме цього періоду часу.

Надалі секуляризація мислення сталася під впливом італінізованого французького гуманістичного руху в Парижі, де Еразм навчався з 1492 по1499 рр. Вирішальними у формуванні поглядів великого гуманіста надало перебування його в Англії у віці 30 років, де він познайомився з передовими мислителями Томасом Мором і Джоном Колетом. До 32 років світогляд Еразма Роттердамського, як гуманіста було сформовано повністю.

Еразм народився в ніч з 28 на 29 жовтня 1469 року. Рік народження його був і залишається предметом вчених суперечок. П'ятисотлітній ювілей Еразма наголошувався в різних країнах впродовж чотирьох років – з 1966 по 1969. Но за найбільш вірогідну дату вважають 1469 рік, прийняту земляками великого гуманіста: 1969 рік був оголошений в Голландії "роком Еразма". Він з'явився на світло в голландському місті Роттердам. Голландські землі входили тоді до складу герцогства Бургундського; Еразм народився в правлінні останнього герцога Бургундської династії, Карла Сміливого. У ту пору прізвища у голландців ще не існували, люди звалися або по батькові, або по місцю народження.

Ім'я "Еразм" – грецького походження; у російському переказі воно звучить як "улюблений" або "бажаний"; у латинському – "desiderius". Пізніше, вже дорослим, Еразм приєднає латинський переказ до грецького оригіналу і стане відомий всьому світу як Дезідерій Еразм Роттердамський.

Він був незаконнонародженим дитям. Батько його був священик, а мати служницею. Пляма незаконного походження наносила людині важку утрату, як етичну, так і цілком речову, – перешкоджаючи кар'єрі, особливо духовній. Папа Юлій II в 1506 році особливою грамотою (бреве) звільнив Еразма від всіх канонічних обмежень, що накладалися на нього народженням поза браком. У 1517 році Лев X підтвердив це рішення.

Чотирьох років від народження хлопчика віддали в школу в місті Гауда, а п'ять років через матір відвезла Еразма і старшого брата Пітера в Девентер і помістила в школу при соборній церкві святого Лебуїна. Школа користувалася доброю популярністю не лише в Голландії, але і в сусідніх областях

У 1485 році в Девентері спалахнула чума. Мати Еразма – вона жила разом з синами в Девентері – померла; обидва хлопці повернулися в Гауду, поблизу якою служив на приході їх отець. Незабаром помер і він. Опікуни бажали щоб Еразм і Пітер пішли в монастир. Сироти чинили опір цьому плану, як могли, і врешті-решт, отримали дозвіл продовжити перервані заняття в Хертогенбосі. Тут їм довелося погано: Хертогенбосська "огуртожицяка братія" вчила своїх вихованців абияк і всі сили вживала лише на одне – переконати або примусити молодих людей прийняти чернечі обітниці. Пітер і Еразм продовжували упиратися, але не відомо, чим би кінчилася ця боротьба, якби чума не відвідала і Хертогенбос.

У 1487 році обидва брати знову в Гауде. Еразм став послушником обителі Стейн, що належала до ордена августинських статутних каноніків і розташованою приблизно в півтора кілометрах від Гауди, і після закінчення недовгого терміну послушництва прийняв постриження.

     

Перший час в Стейне Еразм відчував себе спокійно. У обителі була хороша бібліотека, він багато читав, - і "язичеських" класиків, і древніх християнських письменників, - розмовляв і переписувався з друзями, складав вірші. Але досить скоро йому стає тісно і задушливо в монастирі. Він замовкає, замикається, думає лише про те, як з чернечого маленького світу, що спротивився, знову вирватися в світ, де не лише небезпеки і згубні спокуси, але і знання, мудрість, наука. Випадок вирватися представився в 1493 році. Генріх Бергенський, єпископ сусідньої єпархії Камбрейської, готувався до поїздки до Риму і шукав вченого секретаря, що бездоганно володіє латинню. Дозвіл на тимчасову відсутність був отриманий і від настоятеля монастиря, і від генерала ордена, і від єпископа Утрехтського, в чиїй єпархії знаходився Стейн.

Служба у єпископа продовжувалася більше року і склалася зовсім не так, як розраховував Еразм. Подорож до Риму турбувалася, час минав в нескінченних кочуваннях з місця на місце, з однієї єпископської резиденції в іншу, роботи було дуже багато, дозвілля для учених і поетичної праці не залишалося зовсім.

Влітку 1492 року Еразм прохав єпископа відпустити його до Парижа, вчитися богослов'ю, і у вересні був вже студентом богословського факультету Паризького університету. Тут Еразм вперше безпосередньо стикнувся з традиціями італійського гуманізму і активно спілкувався з гуманістами Парижа. До весни 1499 року залишався він паризьким студентом, існуючи не стільки на мізерну стипендію Генріха Бергенського, скільки приватними уроками. Під опікою у нього були підлітки, яким треба було викласти загальноосвітній курс наук, що іменувався в середні віки "сім'ю вільними мистецтвами". Головною в цьому курсі була латинь, універсальна мова тодішньої науки і літератури, метою було вивчити хлопчика правильно і витончено виражати свої думки усно і письмово.

Щоб учити у згоді з новими поглядами, були потрібні і нові підручники, а їх ще не було. Еразм складав для своїх підопічних власні посібники; друкувати їх він не поспішав, але друзям передавав і пересилав регулярно. Весь цей час він шукав меценатів, які захотіли б обезсмертити своє ім'я заступництвом майбутньому світилу богослов'я і словесності. Восени 1498 року такий меценат, нарешті, знайшовся: вуликам Блаунт, четвертий лорд Маунтджой (1479-1534).

У травні 1499 року Маунтджой відвіз Еразма до Лондона. Перший візит Еразма до Англії продовжувався порівняно недовго – півроку, але англійські зустрічі виявилися надзвичайно важливими для подальшої долі, перш за все – зустрічі з Томасом Мором і Джоном Колетом. Універсальна мова середньовіччя – латинь - начисто зняв мовні бар'єри.

Томас Мор для Еразма без жодного сумніву став найчудовішою особою серед всіх, кого Еразму удалося дізнатися за своє життя. Багато в чому Еразм і Мор були несхожі і немов би доповнювали один одного, утворюючи удвох дійсно "досконалу людину", "вінець природи". Вони не просто любили один одного, гордилися і захоплювалися друг іншому – вони були необхідні один одному. "Дружні зв'язки два учених привели до створення спільної праці під назвою "Лук’янові дрібниці", що стало неабиякою подією в історії європейської культури". Страта Мора стане для Еразма важкою втратою, він втратить всякий зв'язок із зовнішнім світом і через деякий час сам зійде у небуття.

Інтерес Еразма до релігії, до її внутрішнього, насамперед, змісту, до книг Священного писання, як до джерела особистого благочестя, виник в шкільних і зміцнився в перші монастирські роки. Потім він відступив на задній план перед гуманістичними інтересами філолога і літератора. Але "Відновлення ним справжніх текстів Нового заповіту і творів "батьків церкви" зробило величезний вплив на наукову критику Біблії, що мало велике значення для відродженого вільнодумства в масштабах всієї Європи". У вченій середі його і відмітили, і оцінили "але важко не погодитися з думкою одного американського дослідника, що до тридцяти років Еразм не створив ще майже нічого, а помри він близько сорока, його навряд чи пам'ятали б сьогодні".

Щоб стати володарем дум перед-реформації Європи, а потім більше чотирьох століть зберігати репутацію найбільшого або, по малій мірі, зразкового представника ренесансного гуманізму, щоб прийти жвавим в XX століття, він повинен був знову звернутися до богослов'я, до проблем віри і благочестя. "Можливо, це прозвучить парадоксально, але, не залишився б Еразм в богослов'ї, залишся він перевазі філологом і літератором, не було ні "Похвали дурості", ні інших творів, якими захоплюється сьогоднішній читач, відносячи їх до сфери художньої літератури".

Нове звернення до богослов'я і побудова його на фундаменті твердих і глибоких філологічних пізнань, на вивченні якнайдавніших джерел християнства, свого роду союзу богослов'я з гуманістичною наукою Ренесансу були спочатку наслідком впливу Колета, Мору і інших англійських гуманістів, яких часто іменують "християнськими гуманістами". У не дуже густі лави "християнських гуманістів" стає тепер і Еразм, щоб з часом зайняти місце в самій голові колони.

Література

  1. Эразм Роттердамский. Адагии /Пер. с лат. Маркиш С. П. // Маркиш С. П. Знакомство с Эразмом из Роттердама. -М.: Мысль, 1971.223 с.
  2. Эразм Роттердамский. Воспитание христианского государя / Пер. с лат. Маркиш С. П. //Маркиш С. П. Знакомство с Эразмом из Роттердама. Указ. изд.
  3. Эразм Роттердамский. Декламация о достойном воспитании детей для добродетели и наук, и при этом с самого рождения. (О достойном воспитании детей с первых лет жизни) / Пер. с лат. Володарский В. М. // Идеи эстетического воспитания. - М.:1973. Т. 1.
  4. Эразм Роттердамский. Жалоба мира, отовсюду изгнанного и поверженого / Пер. с лат. Бакина В. Д. // Чиколини Л. С. Эразм Роттердамский и его время. М.:Наука, 1989. С. 248 -273.


05.11.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!