Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Відміна кріпацтва Олександром ІІ. Реферат

Відміна кріпацтва Олександром ІІ. Реферат

Кріпацтво в Росії проіснувало набагато довше, ніж в будь-якій іншій європейській країні і прийняло такі форми, що мало чим відрізнялося від рабства. Проте піти на відміну кріпацтва уряд зміг лише в 1861 році

Що ж примусило поміщиків і уряд відмовитися від такої зручної форми експлуатації?

Ще в 1856 році імператор, приймаючи у себе представників дворянства, сказав їм про свій намір проведення селянської реформи. На його думку "краще почати знищувати кріпацтво зверху, ніж дочекатися того часу, коли воно почне саме по собі знищуватися знизу." В економічній сфері спостерігалося наростання кризи поміщицького господарства, заснованому на примусовій, украй неефективній праці кріпосних селян.

В соціальній сфері - посилення селянського протесту проти кріпацтва, яке виражалося в збільшенні хвилювань.

Для порівняння приведемо дані: 1831-1840 рр. - 328 селянських хвилювань; 1841-1850 рр. - 545 селянських хвилювань; 1851-1860 рр. - 1010 селянських хвилювань.

Селянська незадоволеність існуючим порядком наростала з кожним днем. Правлячі круги побоювалися того, що розрізнені селянські хвилювання переростуть в "другу пугачевщину".

Крім того, поразка в Кримській війні показала, що кріпацтво - головна причина військово-технічної відсталості країни.

Побоюючись того, що Росія буде відкинута в ряди другорядних держав, уряд встав на шлях соціальних, економічних і політичних реформ.

3 січня 1857 року був утворений секретний комітет "для обговорення заходів по пристрою побуту поміщицьких селян", але оскільки він складався з ярих кріпосників, то діяв нерішуче. Проте, через деякий час, помітивши, що селянська незадоволеність не утихає, а навпроти, наростає, комітет впритул переступив до підготовки селянської реформи. З цієї миті існування комітету перестало бути "секретом" і в лютому 1858 року він був перейменований в Головний комітет "про поміщицьких селян, що виходять з кріпосної залежності".

     

Необхідно сказати про відношення самих поміщиків до реформи. А воно кардинальне розрізнялося. Більшість поміщиків виступала взагалі проти реформи. Деякі погоджувалися, але на різних умовах: одні відстоювали варіант звільнення селян без землі і за викуп особистої свободи селянина, інші, господарство яких було сильніше втягнуто в ринкові відносини, або мали намір перебудувати його на підприємницьких початках, виступали за більш ліберальний її варіант звільнення селян із землею з порівняно помірним викупом.

Підготовка селянської реформи проходила в обстановці суспільно-політичного підйому в країні. В 50-х роках ХIХ ст. склалися два ідейні центри, очолюючі революційно-демократичний напрям російської думки: А. И. Герцена і Н. П. Огарьова, - та Н. Г. Чернишевського і Н. А. Добролюбова в Лондоні.

Відбувається помітне пожвавлення ліберально-опозиційного руху серед тих шарів дворянства, які вважали за необхідне не тільки відмінити кріпацтво, але і створити загальностанові виборні органи управління, заснувати голосний суд, ввести гласність взагалі, провести перетворення у сфері освіти і т. д.

В. І. Ленин називав обстановку суспільно-політичної кризи в Росії на рубежі 50-60-х років "революційною ситуацією" і виділяв три її об'єктивні ознаки:

  • "криза верхів", що виражалася в їх неможливості "управляти по старому";
  • "загострення, вище звичайного, потреби і бід пригноблюваних класів";
  • "значне підвищення активності мас", що не бажали "жити по-старому".

Але революційні сили були настільки слабі, що за допомогою проведення ряду буржуазних реформ, самодержавство не тільки змогло вийти з кризи, але і укріпити свої позиції. Ось в якій обстановці проводилася відміна кріпацтва.

До кінця серпня 1859 року проект "Положень про селян" був практично підготовлений. В кінці січня 1861 року проект поступив на розгляд останньої інстанції Державної поради. Тут було зроблено нове "доповнення" до проекту на користь поміщиків: за пропозицією одного з найбільших землевласників П. П. Гагарина був внесений пункт про право поміщика надавати селянам (але за угодою з ними) негайно у власність і безкоштовно ("в дар") четверть наділу. Такий наділ отримав назву "четвертного" або "дарчого" (селяни називали його "сирітським").

19 лютого "Положення" (вони включали 17 законодавчих актів) були підписані царем і отримали силу. Того ж дня цар підписав і Маніфест про звільнення селян.

По Маніфесту селянин одержував повну особисту свободу. Це особливо важливий момент в селянській реформі, і я хотів би звернути на нього увагу. Століттями селяни боролися за свою свободу. Якщо раніше поміщик міг відняти у кріпосного все його майно, насильно одружувати, продати, розлучити з сім'єю і просто убити, то з виходом цього Маніфесту селянин діставав можливість вирішувати де і як йому жити, він міг одружуватися, не питаючи на те згоди поміщика, міг самостійно укладати угоди, відкривати підприємства, переходити в інші стани. Все це надавало можливість розвитку селянського підприємництва, сприяло зростанню відходу селян на заробітчанство, а в цілому давало сильний поштовх розвитку капіталізму в післяреформеній Росії.

По "Положеннях" було введено селянське самоврядування, тобто сільський і волосний схід на чолі з сільськими старостами і волосними старшинами. Селянам надавалося право самим розподіляти землю, розкладати повинності, визначати черговість відбування рекрутської повинності, приймати в общину і звільняти з неї. Також вводився волосний селянський суд по маловажних злочинах і майнових позовах.

Вказаний в законі викуп садиб і польових наділів для селян був неможливий, тому уряд прийшов на допомогу селянству пристроєм "викупної системи". В "Положеннях "вказано, що поміщики зможуть отримати земельну позику, як тільки будуть влаштовані їх земельні відносини з селянами і встановлений земельний наділ. Позика видавалася поміщику прибутковими процентними паперами і зараховувалася за селянами, як казенний борг, який вони повинні були погасити в течії 49 років "Викупними платежами".

Порядок здійснення селянської реформи вимагав угоди між поміщиком і селянином з приводу розміру наділу, а також з приводу зобов'язань селянина по відношенню до поміщика.

Це слідувало висловити в "статутній грамоті" протягом одного року з моменту звільнення.

Якщо відміна кріпацтва відбулася відразу, то ліквідація феодальних, економічних відносин, що встояли десятиріччями, розтягнулася на багато років. Згідно із законом ще два роки селяни були зобов'язані відбувати такі ж повинності, що і при кріпацтві.

Лише дещо зменшилася панщина, і відмінили дрібні натуральні побори. До перекладу селян на викуп, вони знаходилися у тимчасово-забезпечений положенні, тобто зобов'язані за надані їм наділи виконувати по встановленим законом нормах панщину або платити оброк. Оскільки певного терміну, після закінчення якого тимчасово-забезпечений селяни повинні були бути перекладений на обов'язковий викуп, не було, те їх звільнення розтягнулося на 20 років (правда, до 1881 року їх залишалося не більше 15%).

Не дивлячись на грабіжницький для селян характер реформи 1861 року, її значення для подальшого розвитку країни було дуже велике. Ця реформа з'явилася переломним моментом при переході з феодалізму в капіталізм. Звільнення селян сприяло інтенсивному зростанню робочої сили, а надання ним деяких цивільних прав сприяло розвитку підприємництва. Поміщикам же реформа забезпечувала поступовий перехід від феодальних форм господарства до капіталістичних.


05.11.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!