Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Східний похід Олександра Македонського. Реферат
Загрузка...

Східний похід Олександра Македонського. Реферат

Олександр Македонський (356-323 до н. е.) є однією з найпопулярніших постатей давнини

Масштаби його завоювань, що сягали від Егейського моря до басейну Інду і від Лівійської пустині до Каспійського моря, і той короткий час, протягом якого їх було здійснено (близько 10 років), справили незабутнє враження на сучасників і зробили його героєм легенд і сказань.

Покінчивши зі своїми ворогами в Греції, Олександр почав готуватися до задуманого його батьком перського походу.

Сили, з якими Олександр у 334 р. до н. е. рушив в Азію, були загалом незначні (30 тис. піхоти, 5 тис. вершників і 160 кораблів). Але Персія за останніх Ахеменідів цілком виправдала порівняння її з колосом на глиняних ногах. Пригнічувані податками, військовою службою, сваволею правителів, підкорені Персією народи піднімали повстання, намагаючись визволитися від перського панування. Особливо сильним визвольний рух був у Єгипті.

У 334 р. до н. е., зібравши в місті Амфіполі на Фракійському узбережжі всі сили, Олександр рушив до Геллеспонту. В македонській армії Олександра були і грецькі війська (близько 7 тис. воїнів). Переправившись через Геллеспонт, армія Олександра розбила передові сили персів коло річки Гранік, що впадає в Пропонтиду. Після цієї перемоги Олександр легко оволодів малоазійськими полісами: велика частина малоазійських міст здавалася Александрові добровільно і зустрічала його як визволителя.

Тільки Мілет і Галікарнас чинили опір, і їх було взято після запеклих боїв. Завойовані міста Олександр закріплював за собою різноманітними засобами: в одних випадках залученням на свій бік демократичних верств, в інших - підтримкою жрецтва. У деяких випадках він встановлював родинні стосунки з колишніми правителями. Так, у Карії він домігся, щоб його усиновила цариця Ада.

У 333 р. до н. е., армія Олександра рушила на завоювання східного узбережжя Середземного моря - Сирії. Коли Олександр зі своїм військом вступив у міжгір'я хребта Тавру, в так звані Ворота Сирії, в тил йому вийшла вся величезна перська армія на чолі з самим царем Дарієм III. Поблизу містечка Ісса Олександрові вдалося могутнім натиском своєї фаланги і важкої кінноти викликати паніку в скупчених військах персів і здобути блискучу перемогу. Дарій втік, кинувши свій табір з усім майном, щит і колісницю. Сім'ю Дарія, яка супроводжувала його, було взято в полон.

Ця перемога Олександра спонукала перського царя почати з ним переговори про мир. Олександр відповів гордовитим посланням, у якому вимагав від Дарія беззаперечної здачі та іменував себе "володарем усієї Азії".

Дальші успіхи армії Олександра - захоплення Бібла, Сідона і потім, після шестимісячної облоги, сильно укріпленого Тіра - зробили його володарем Фінікії.

     

Література

  1. Александр Македонский и Юлий Цезарь; Кромвель; Ришелье; Наполеон І; Бисмарк: Биогр. повествования / Н. Ф. Болдырев (сост., общ. ред. и послесловие). - Челябинск: Урал, 1995. - 537с.
  2. Боуз Патра. Стратегическое искусство Александра Македонского: Вне времени:уроки строителя величайшей империи:Пер. с англ.. - М.: Олимп-Бизнес, 2005. - XVIII, 249с.
  3. Співак Ігор Олександрович. Олександр Македонський і зороастризм: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00. 02 / НАН України; Інститут сходознавства ім. А. Кримського - К., 2007. - 18с.
  4. Ткачов Юрій Геннадійович. Сюжет про Александра Македонського та його модифікації у світовій літературі: Дис... канд. філол. наук: 10.01. 05 / Чернівецький держ. ун-т ім. Ю. Федьковича. - Чернівці, 1996. - 186л.
  5. Успенский Федор Иванович. История Византийской империи: Период Македонской династии (867-1057) / Л. В. Литвинова (сост., подгот. текста). - М.: Мысль, 1997. - 527с.


09.10.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!