Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Наслідки війни для Англії. Внутрішня та зовнішня політика лейбористів. Реферат
Загрузка...

Наслідки війни для Англії. Внутрішня та зовнішня політика лейбористів. Реферат

У рефераті подано відомості про наслідки Другої світової війни для Англії та розглянуто внутрішню та зовнішню політику лейбористів

Друга світова війна для Англії була тріумфом і трагедією. З одного боку, Англія була з числі переможців, а з другого, - перемога виявилася "пірровою". Англія втратила 25% національного багатства, 30% торгового флоту, зовнішній борг складав 3,335 млрд. ф. с. Послабили сь зв'язки з колоніями В 1947 р. експорт США в британські колонії на 70% перевищував англійський.

Однак післявоєнна відбудова йшла досить швидко. Ріст виробництва складав не менше 6% на рік. Уже в 1947 р. Англія досягла довоєнного рівня виробництва. її доля в промисловому виробництві капіталістичного світу склала 11,9%. Швидкій післявоєнній відбудові сприяло оновлення основного капіталу, значні військові витрати. Проте успіхи визначилися лише в нових галузях А хронічний дефіцит платіжного балансу та часті фінансові кризи (1947, 1949, 1951 рр.) дуже скоро змусили вдатися до системи державного регулювання економіки.

На виборах 1945 р. перемогла лейбористська партія, котра нараховувала в той час 3 млн. осіб, причому 80% всіє чисельності давали колективні члени - тред-юніони (профспілки). Лейбористи прийшли до влади під лозунгами націоналізації, житлового будівництва, відміни закону 1927 р., котрий обмежував профспілкову діяльність, збереження союзу з країнами антигітлерівської коаліції. В пропагандистській діяльності лейбористи використали також популярний тоді лозунг переростання капіталізму в соціалізм шляхом реформ. Прем'єр-міністром став К. Еттлі. А герой війни, не тільки знаменитий, але й великий політик, як тільки минув час "національної кризи", перестав бути главою уряду. Чому так? Невдячність співвітчизників Черчілля? Мабуть, головна причина була в тому, що англійці прагнули перемін в економіці та політиці.

В 1945-1947 р,, виконуючи програму "Обличчям до майбутнього", лейбористи націоналізували Англійський банк, вугільну та газову промисловість, ряд електростанцій, окремі авіакомпанії. В 1950-1951 рр. були націоналізовані також сталеплавильні заводи. Власникам виплачено 2,5 млрд. ф. с. Часткова націоналізація, в основному сировинних галузей, відповідала лейбористській концепції демократичного соціалізму, яка передбачала існування змішаної приватно-державної економіки.

Уже в 1949 р. лейбористи заявили, що "історична місія соціалізму завершена". Вона виразилась в націоналізації та широкому використанні чинників ДМК.

Програма лейбористської партії "Обличчям до майбутнього" частково була виконана. Характерним наслідком націоналізаторської діяльності лейбористів наприкінці 40-х років було те, що половина валового національного продукту на початку 60-х років приходи-лось на долю держави (в основному сировина, енергія, виробництво напівфабрикатів, а виробництво готової продукції було справою приватного підприємництва). Також половина всіх капіталовкладень припадала на долю держави. В 1946 р. відмінено закон 1927 р.. урізано права палати лордів, частково виконано обіцянки по житловому будівництву, розширена допомога по безробіттю. Ці заходи у 1949 р. дещо підірвала девальвація фунта стерлінгів на 30,5%.

Після Другої світової війни почався розпад Британської колоніальної імперії. Політика метрополії щодо визнання права колоній на незалежність існувала в двох вимірах. Якщо виявлялося, що ту чи іншу колонію не вдасться втримати в існуючому стані, то надання території статусу домініону чи повної незалежності оголошувалося як акт милосердя та великодушності з боку британської корони. Так в 1947 р. стався поділ на домініони Індостану (Індійський Союз та Пакистан), в 1948 р. права домініону отримав Цейлон, незалежною стала Бірма. Тим часом в Африці {Уганда, Кенія, Золотий Берег, Нігерія), Азії (Малайя) англійці вдалися до воєн з метою збереження колоніальних володінь.

Водночас Англія намагалася повернутися до своєї традиційної політики на європейському континенті - ролі арбітра. Однак ситуація в: Європі та світі змінилася настільки, що Британії довелось визнати керівну роль США. Британія стала браги активну участь в усіх акціях та організаціях, котрі повинні були протидіяти просуванню комунізму на європейському континенті. Великобританія прийняла план Маршалла (1945 р.), стала членом Західноєвропейського союзу (1946 р.), НАТО (1949 р.).

     

Черчілль називав сталінізм варварством, яке несло страшну катастрофу Європі. Така обстановка примусила Великобританію взяти участь в гонці озброєнь, переозброєнні Німеччини тощо.

Література

  1. Історія країн Центральної та Південно-Східної Європи. - Запоріжжя: ЗДУ, 2003. - 77с.
  2. Історія країн Західної Європи нового часу. - Львів: ЛНУ, 2002. - 150с.
  3. Іваницька Ольга Павлівна: Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002). - Вінниця: ФОЛІАНТ, 2003. – 560 с.
  4. Газін, Володимир Прокопович: Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2002 роки: Навчальний посібник/ В. П. Газін, С. А. Копилов; За ред. А. О. Копилова. - К.: Либідь, 2004. - 624с. - 14-53.
  5. Історія сучасного світу:Соціально-політична історія XV-XX століть: Навчальний посібник/ За ред. Ю. А. Горбаня. - 2-ге вид., доп. І перер. - К.: Вікар, 2003. - 440с. - (Київському національному університету ім. Тараса Шевченка 170 років). - 24.50.


23.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!