Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Радянський фактор у Чехословаччині після Другої світової війни. Реферат

Радянський фактор у Чехословаччині після Другої світової війни. Реферат

У рефераті подано відомості про вплив радянського фактору на процес переходу від "народної демократії" до соціалізму в Чехословаччині (1945-1948 рр.).

Після перемоги над нацистською Німеччиною відновили свою державу чехи та словаки. У відродженні сильної Чехословаччини проявив особливу зацікавленість Радянський Союз, який розглядав цю країну як форпост свого впливу в Центральній та Південно-Східній Європі [2,30].

Політичною основою нової влади у відродженій Чехословаччині став Національний фронт чехів і словаків (НФ). До чеського Національного фронту входили чотири партії: комуністична, соціал-демократична, національно-соціалістична і народна. Словацький НФ, що існував окремо від чеського, складався спочатку тільки з двох партій - комуністичної та демократичної.

Урядова програма, оприлюднена 5 квітня 1945 р. в м. Кошице (Кошицька), стала результатом компромісу основних політичних сил Чехословаччини і містила основні принципи народно-демократичної держави.

Консультації з радянським керівництвом відносно формування урядової програми та основних проблем радянсько-чехословацьких відносин проводили як лідери демократичних сил (Е. Бенеш), так і комуністи (К. Готвальд).

В березні 1945 р. лідер КПЧ К. Готвальд направив в Наркомат іноземних справ СРСР проект урядової програми, яка мала стати основою для переговорів комуністів з демократами з питань повоєнного розвитку держави, і отримав поради та зауваження майже до всіх розділів документу [2,177].

СРСР взяв активну участь у процесах відродження чехословацької держави. Весною 1945 р. ним була забезпечена охорона кордону між Чехословаччиною та Польщею, охорона президента Чехословаччини Е. Бенеша та уряду держави. Радянський Союз надав допомогу і у формуванні Збройних сил Чехословаччини.

Роль СРСР була дуже відчутною і у відновленні чехословацької економіки. Чехословацький уряд був ознайомлений з системою планування та управління окремими галузями промисловості з метою перенесення радянського досвіду в націоналізований сектор країни. Чехословацька сторона стала ініціатором створення постійного інституту радників з СРСР при Економічній раді уряду ЧСР [2,193].

Присутність радників з СРСР посилювала радянський вплив на вирішення важливих економічних проблем Чехословаччини та перехід до радянської моделі розвитку. Проблему торговельно-економічної орієнтації країни в 1947 р. теж було вирішено на користь СРСР, хоча опоненти комуністів виступали за приоритетні зв'язки зі США.

     

В питаннях зовнішньої політики радянський чинник теж відігравав визначальну роль для Чехословаччини. В 1946 р. зовнішньополітичні контакти між СРСР та ЧСР були посилені з ініціативи чехословацької сторони [2,314]. Підписання договорів Чехословаччини з західними державами проходило тільки після консультацій з Москвою.

В липні 1947 р. чехословацький уряд ухвалив рішення взяти участь в Паризькій нараді європейських країн-учасниць "плану Маршала" - програми реконструкції Європи. Але після зустрічі 9 липня 1947 р. голови уряду ЧСР К. Готвальда з Й. В. Сталіним і В. М. Молотовим у Москві, Чехословаччина відмовилась від участі в Паризькій нараді та остаточно потрапила до сфери впливу СРСР [2,463].

В 1947 р. посилилися протиріччя між комуністами та їх союзниками по урядовій коаліції. Це було пов'язано з ініціативами КПЧ щодо розширення масштабів націоналізації та поглиблення аграрних перетворень, які передбачали обмеження земельної власності. Праві партії за підтримки соціал-демократів зуміли ізолювати комуністів в уряді і провели проти них декілька рішень.

Напередодні виборів до парламенту 1948 року боротьба між демократичними партіями і комуністами досягла вищої точки. На знак незгоди з діями комуністів в уряді 12 міністрів від трьох партій - національно-соціалістичної, народної та словацької демократичної подали у відставку, сподіваючись на падіння уряду К. Готвальда і дострокові парламентські вибори.

Під час кризи в Празі з офіційним візитом перебував зам-міністра іноземних справ СРСР В. О. Зорін. Він дав рекомендацію комуністам зайняти жорстку позицію і не йти на поступки правим. Але на прохання К. Готвальда зосередити у кордонів Чехословаччини радянські війська, що були дислоковані в Австрії та Німеччині, радянське керівництво відповіло відмовою [3,73-74].

Організувавши потужну підтримку громадськості і погрожуючи загальним страйком, комуністи змусили президента Е. Бенеша прийняти відставку 12 міністрів і підписати декрети про призначення нових міністрів, створюючи таким чином уряд "відродженого" Національного фронту [3,72].

Лютневі події 1948 р. в Чехословаччині являли собою комуністичний переворот, що спирався на підтримку СРСР та лояльно налаштовані широкі верстви населення.

Вибори до Національних зборів країни 30 травня 1948 р. принесли "відродженому" Народному фронту 80,3% голосів. Чеські та словацькі комуністи разом з близькими до них соціал-демократами отримали 79% місць в парламенті [3,81].

Травнева конституція 1948 р. закріпила зміни, що відбулися. Президент Е. Бенеш відмовився підписати конституцію та пішов у відставку. Новим президентом ЧСР став лідер КПЧ К. Готвальд.

Події лютого-травня 1948 р. в ЧСР знаменували перехід від режиму "народної демократії" до соціалізму за радянським зразком, що характеризувався монополією КПЧ на владу в країні.

Література

  1. Марьина В. В. Чехословацкий февраль 1948 г. Современное видение проблемы //Вопросы истории. - 1998. - №10. - С. 150-155.
  2. Советский фактор в Восточной Европе. 1944-1953 гг. в 2-х тт. Документы /Т 1. 1944-1948 гг. Отв. Редактор Т. В. Волокитина. - М.:РОССПЭН, 1999. - 552.
  3. Чехия и Словакия в ХХ веке: очерки истории: в 2-х кн. Кн. 2 /Отв. ред.  В. В. Марьина; Ин-т славяноведения. - М.: Наука, 2005. - 558 с.


22.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!