Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Створення і діяльність Асоціації країн Південно-Східної Азії. Реферат

Створення і діяльність Асоціації країн Південно-Східної Азії. Реферат

У рефераті подано відомості про створення і діяльність Асоціації країн Південно-Східної Азії

Отримавши у спадок повністю збанкрутілу економіку, новий глава Індонезії запросив до управління країною прибічників ринкової економіки, так званих "берклістів" – індонезійських економістів - випускників Каліфорнійського університету у Берклі. Вони зайняли ключові посади міністрів економіки, фінансів, промисловості, торгівлі та планування. Вони швидко й успішно лібералізували економіку, запровадили ринкові механізми, приступили до створення змішаного сектора, відродили кооперацію. Вже у 70-і рр. Індонезія стала найбільшим виробником нафти в Азії, а невдовзі за темпами економічного зростання (7% у першій пол. 90-х рр.) залишила далеко позаду чимало країн "третього світу".

"Новий порядок" президента Сухарто, що забезпечував необхідну для економічного реформування відносну внутрішньополітичну стабільність, спирався на підтримку збройних сил. За ними юридично була закріплена "подвійна функція" – військова і соціально-політична. Масовим інструментом забезпечення підтримки режиму Сухарто стали так звані "Функціональні групи" (ГОЛКАР), що об’єднали професійні, молодіжні, жіночі, релігійні та інші організації під урядовим контролем.

У зовнішній політиці, після ліквідації спроби ліворадикального перевороту 30 вересня 1965 р. досить швидко було покладено край конфронтації з Малайзією, урегульовані стосунки із Сінгапуром (вийшов із малайзійської федерації у серпні 1965 р., площа – 647,5 кв. км, населення – 4 млн. чол. на 2000 р.) й натомість у жовтні 1967 р. розірвані дипломатичні відносини з КНР.

Індонезійське керівництво наголосило, що країна не буде вступати у військові й політичні блоки, що азійські проблеми мають вирішувати самі народи континенту, без зовнішнього втручання. Це створило сприятливі умови для формування регіональної організації, що мала сприяти збереженню існуючих політичних режимів, покінчити з інспірованими Пекіном комуністичними повстанськими рухами та нейтралізувати невдоволення певних верств населення проамериканською орієнтацією урядів Малайзії й Філіппін.

8 серпня 1967 р. у Бангкоку на нараді міністрів закордонних справ Індонезії, Малайзії, Сінгапуру, Таїланду і Філіппін було проголошено створення Асоціації країн Південно-Східної Азії (АСЕАН).

Її головними цілями і завданнями були визначені:

  • прискорення економічного росту, соціального й культурного прогресу країн регіону;
  • сприяння встановленню миру і стабільності в регіоні на основі дотримання справедливості у відносинах між країнами та відданості принципам Статуту ООН;
  • активізація співпраці та взаємодопомоги у різних сферах (але не військовій) та ін.

Однак унаслідок відмінностей у рівнях розвитку, історичних традиціях, релігійних віруваннях та інертності мислення державних діячів протягом перших 8-ми років існування АСЕАН перебувала в анабіозному стані. Прихід комуністів до влади у країнах Індокитаю прискорив проведення у лютому 1976 р. на індонезійському о. Балі наради глав держав АСЕАН. Тоді був підписаний "Договір про дружбу і співпрацю в ПСА", що передбачав створення Високої ради на рівні глав зовнішньополітичних відомств для мирного урегулювання можливих конфліктів між членами Асоціації. "Декларація згоди" відкрила шлях до укладення наступного року компромісної угоди про преференційоване торговельне урегулювання на 71 вид товарів. Це започаткувало процес лібералізації торгівлі в рамках АСЕАН.

Незважаючи на неодноразові запевнення у тому, що АСЕАН є передусім економічним угрупованням, головною метою діяльності його учасників стало політичне співробітництво для зміцнення власних позицій у регіоні. У другій половині 70-х – 80-і рр. відбувався активний обмін військовими делегаціями всередині АСЕАН, Індонезія і Малайзія підписали угоду про спільну боротьбу з комуністичними повстанцями на кордоні, аналогічну угоду уклали також Малайзія й Таїланд. Усі члени АСЕАН на двосторонній основі регулярно проводили військові маневри, здійснювали стандартизацію озброєнь.

     

Але негативний досвід СЕАТО і СЕНТО утримував учасників Асоціації від надання їй форми військово-політичного союзу, натомість чималі зусилля АСЕАН були спрямовані на розширення організації й залучення до її складу держав Індокитаю.

Після одержання 1 січня 1984 р. незалежності від Британії учасником АСЕАН став надзвичайно заможний султанат Бруней (має золотовалютних резервів на 70 млрд. дол. США і другий в АСЕАН рівень ВВП на душу населення – 18 тис. дол., площа – 5270 кв. км, населення – 336 тис. чол. на 2000 р.), а в 1995 р. до Асоціації приєднався В’єтнам, де відбувалося активне реформування економіки на ринкових засадах. У 1997 р. учасниками АСЕАН стали Лаос і М’янма, а у квітні 1999 р. – Камбоджа.


09.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!