Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Всесвітня історія: грецька культура. Реферат

Всесвітня історія: грецька культура. Реферат

Кухня. Народне мистецтво. Народний календар. Куреш. Традиційна музика і спів. Танцювальна культура. Етнопедагогіка. Видатні постаті. Трагедії. Воля до свободи (національно-визвольні рухи)

Кухня

Що їдять греки у святкові дні

На Різдво і Новий рік.

 • індичку, запечену з картоплею;
 • коровай;
 • козинакі;
 • кураб'є;
 • листовий пиріг (з монеткою на щастя).

На Пасху:

 • баранця, запеченого на вертелі;
 • чуреки;
 • пасхальні калачі;
 • крашені яйця.

В дні посту:

 • мучні коржі;
 • пісні блюда (морепродукти, бобові, салати, халву).

В поминальні дні:

 • кутю.

Народне мистецтво

Гончарна, ковальська справа, домашнє ткацтво, вишивка, килимарства. Збереглися пам'ятки егейської культури, кераміка (вазопис) геометричного, "килимового", чорно фігурного та червоно фігурного стилів, витвори скульптури.

     

Народний календар

Свято Різдва Христового "Христуену" (25 грудня). У цей день у домівках прикрашали ялинку. Співали пісні "Христос інисін" (Христос народився). Дарували один одному подарунки. Пригощали усіх, хто входив у дім, смачною їжею, солодощами.

Свято "Мега Юрти" - в перекладі "велике свято". Це, по суті, фестиваль грецької народної творчості. Тут демонструють свої таланти як професійні, так і художні самодіяльні колективи, проводяться виставки виробів прикладного мистецтва, виставки-дегустації блюд національної кухні, роботи художників. Поети читають свої вірші. Музеї експонують предмети побуту й етнографії, які свідчать про життя греків в попередні часи. Закінчується свято спортивними змаганнями по перетяганню каната, перегонам на конях і обов'язково греко-римською боротьбою "куреш".

Куреш

Куреш – це грецька національна боротьба. Здавна вона проводилась на святкуванні релігійних свят, але в основному - панаіра, релігійного храмового свята, який відмічали в день пам'яті святого, на честь якого було освячено престол в місцевій церкві.

Для проведення боротьби обиралась суддівська колегія з двох - трьох старих. Формувалося коло з глядачів. Спочатку в середину кола виходять хлопчики і починають боротися, імпровізуючи спортивні змагання. Іноді в цю гру включаються старі, найчастіше ті, хто в молодості брав участь в таких змаганнях. Але, нарешті, судді насправді вступають в свої права і запрошують в коло першого бійця. Боротися з ним може вийти будь-хто з глядачів. Починається боротьба-куреш. Перемагає той, хто першим покладе на спину 3 людини поспіль. Нагородою переможцю є живий баран, якого переможець звалює на плечі та обходить коло шани, підкреслюючи цим свою силу.

Поряд з боротьбою – куреш на святі проводились також і перегони на конях.

Традиційна музика і спів

Жанри народних пісень давньої Греції:

 • георгіки – селянські,
 • епіталами і гіменеї – весільні,
 • трени – заплачки,
 • ембатерії – похідні,
 • сколії – застільні та ін.

Велике місце в Давній Греції відводили співам на честь богів:

 • Аполлона (пеани номи),
 • Артеміди (парфенії, юпінги),
 • Діоніса (дифирамби, іобакхі, фаллікі),
 • Деметри (іули),
 • Киибелы (метроа) та ін.

В музичній практиці існували багато-чисельні різновиди інструментів:

Струнних – ліра, кіфара, формінга, кінір, барбитон, лірофенікс, самбіка, спадикс, псалтерій, магадис, пектіда, епігоній, набл.

Духових - різноманітні види авлоса (бомбікс, борим, калам, гінгр, ниглар, елім), сирінги (одно-, двух- и багатотрубчаті) та труб (сальпінга, керас).

Ударні – тимпан, сиситр, кімвалы, кротали, псифира.

Гідравлос – водяний орган.

Музичні інструменти сучасної Греції – п'ятиструнна ліра, авлос, гайда (рід волинки) та струнні бузуки. Авлос – давній грецький язичковий духовий інструмент. Представляє собою пару окремих циліндричних або конічних трубок з троснику, дерева, кістки, пізніше з металу з 3-5 (пізніше більше) пальцевими отворами. Використовувався професійними виконавцями для супроводу сольного і хорового співів, танців, під час поховальних і весільних обрядів, воєнних ритуалів, а також в театрі.

Танцювальна культура

Високим етосом володіла танцювальна музика в Давній Греції, де призначення танцю бачили в удосконаленні людини.

Сиртос – тип хороводного танцю, педіктос – танець з підскоками, сіртакі. Весільні танці – яремава и бугданок.

Етнопедагогіка

Іграшки. В дитячих похованнях античної епохи знайдені художні іграшки зі слонової кістки, янтарю, теракоти (ляльки, маріонетки, предмети лялькового господарства, фігурки тварин та ін.) Згідно свідчень Плінія и Плутарха в той час були відомі іграшки з заводними механізмами. Великі художники робили на замовлення заможних рабовласників іграшки зі срібла та мармуру. В Афінах та Римі існувала розвинута торгівля іграшками. Серед народу були розповсюджені прості саморобні іграшки – м'ячі зі шкіри, дерев'яні рухомі іграшки та примітивні ляльки, бабки, дзиґи, лялькове господарство та інші.

Загадки

Одна бабуся, дві матері, дві доньки і одна онучка. Скільки всього? (Троє: бабуся, донька, онука)

Біжить, біжить, йде, йде і назад не обертається (час)

Мене не їдять й без мене не їдять (каструля)

Біле поле, темні насінини, розмовляють з нами, як той, хто їх посадив (Написані слова)

Ігри

Горіхи - карид'я.

Коли наступає пора збору грецьких горіхів, діти із захопленням в них грають.

Гра перша.

Ведучий - "мана" складає п'ять горіхів в купку, а всі інші по черзі кидають свої горішки та намагаються потрапити в них з певної відстані. Хто промахнувся, той втрачає свій горішок. Горішок дістається ведучому. Той, хто потрапить, забирає всі горіхи і стає наступним ведучим.

Гра друга.

Всі учасники виставляють в ряд по горішку. Домовляються про черговість кидків. Визначають відстань, з якої усі будуть намагатися потрапити своїм горішком по вибудованому ряду. Потрапив - забрав, кидає знову. Промахнувся - передав хід наступному. Коли всі зробили по першій спробі, хід отримує той, в кого горішок знаходиться якнайдалі від ряду. Грають до тих пір, поки не виб'ють останній горішок. Переможцем вважають того, хто виграв найбільше всього горіхів.

Видатні постаті

Феоктист Хартахай – (1836 – 1880).

Народився в селі Чердакли Маріупольського повиту. Закінчив Петербурзький університет. Автор книг "Християнство в Криму" та "Історичні долі кримських татар". В 1875 році заснував в Маріуполі чоловічу і жіночу гімназії, які в 1876 році стали державними. Займався укладанням словника греків – румеїв.

Георгій Костоправ - (1903 – 1938). Народився в селі Малий Янисоль. Грецький поет. Перекладач, укладач та редактор літературних видань на румейській мові. Автор поетичних збірників та книг "Калимера, зисимо" (Здравствуй, життя), "Леонтій Ханахбей", "Та прота вымата" (Перші кроки). Працював в грецькій газеті "Коллективістіс" в Маріуполі. Пав жертвою репресій 1930-х років.

Трагедії

Однією із найбільш похмурих сторінок в історії українських греків була депортація з Криму, організована російською владою в період з 1774 до 1783 року. Акцію було проведено під наглядом О. Суворова. Греків, що жили в Тавриді протягом понад 20 століть пересилили з рідної землі в райони північного Приазов'я. В Петербурзі вважали, що депортація кримських християн, переважно ремісників та купців, знищить економіку Кримського ханату, та полегшить приєднання Криму до Росії. Жертвам же сваволі, як завжди, пояснювали, що вигнання здійснюється заради їх же власного добра.

У другій половині 30-х років почалися репресії, національні райони зліквідували, школи закрили, письменників розстріляли. Грецьке відродження в Україні теж стало розстріляним відродженням.

Кримських греків, як і кримських татар, теж депортували в 1944-му році, але на відміну від татар, яких звинувачували в зраді СРСР, греків ні в чому не звинувачували. Депортували мовчки і без пояснень, головним чином до Узбекистану, де дозволили видавати газету грецькою мовою, що не без чорного гумору була названа "Неос дромос" – "Новий шлях".

Воля до свободи (національно-визвольні рухи)

У кінці XVIII ст. у Греції та грецьких колоніях у Європі створювалися грецькі патріотичні товариства, гетерії. Найбільше товариство "Філікі етерія", засноване в Одесі у 1814 році, очолювали брати Іпсіланті.

У Греції 25 березня 1821 року почалась грецька визвольна боротьба проти турецького ярма під лозунгом "Воля або смерть".


05.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!