Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Сербська культура (XVI-XVIII ст.). Реферат
Загрузка...

Сербська культура (XVI-XVIII ст.). Реферат

Під османською зверхністю практично припинився вільний розвиток сербської писемної культури, вся культурна діяльність на певний час зосередилася в рамках усної народної творчості, яка перетворилася на форму само-ідентифікації та самозбереження нації

Однією з причин виникнення такої ситуації було знищення соціальної бази існування культури, тобто освічених верств населення, в тому числі дворянства і вищого та середнього духовенства. Іншою - ліквідація культурних осередків і загальнонаціонального та локальних культурних середовищ.

Моральна сила, душевний ліризм і трагічність долі сербського народу проявилися в його багатій та різнобарвній народній поезії. Саме зі зразками такої поезії постали серби наприкінці XVIII - на початку XIX ст. перед очима освіченої Європи. Сербські народні пісні заведено поділяти на дві великі групи: епічні ("юнацькі") та ліричні ("жіночі"), що відрізнялися тематикою та художніми особливостями.

Серед епічних пісень виділяються чотири цикли: пісні про події до появи турків; пісні про діяння правителів з династії Неманичів; пісні, присвячені боротьбі проти турків; нарешті, пісні нового часу. Ліричні пісні розкривають побут народу, його менталітет.

Однією з найкращих і найвідоміших сербських епічних пісень є "Хасанагиниця". її в 1774 р. опублікував у своїй праці "Мандрівка по Далмації" А. Фортіс. Протягом наступних п'ятдесяти років "Хасанагиницю" перекладено основними європейськими мовами: німецькою (Гете, 1778 р.), англійською (В. Скотт, 1779 р.), французькою (Нодьє, 1821 р.).

Народна поезія стала важливою складовою у процесі становлення та розвитку сербської писемної літератури. В XVI - XVIII ст. цю літературу здебільшого репрезентували представники так званої "слов'яно-сербської школи": патріарх Паїсій, Захаріє Орфелін, Іоаким Вуїч та інші, серед яких особливо виділявся Иован Раїч (1726-1801), автор першої систематизованої історії південних слов'ян ("История разных славянских народов, найпаче болгар, хорватов и сербов"). Він у 1750-х роках навчався у Київській духовній академії.

Просвітництво у сербів пов'язане з ім'ям Досітея Обрадовича (1731-1811), котрий був останнім представником "слов'яно-сербської школи" й разом з тим започаткував новий етап у розвитку національного красного письменства, безпосередньо готуючи появу такої постаті, як Бук Караджич. "Живот и приключения", що описують власне життя Обрадовича, коментують і мотивують його думки та вчинки з позицій новонароджуваної просвітницької ідеології. Інший твір Обрадовича - "Совет здравого разума" - став немовби першим курсом практичної моралі для сербського народу.

З кінця XV ст., й особливо активно протягом XVI-XVII ст., розпочинається друкарство сербською мовою. З 1791 р. у Відні виходить перше періодичне видання сербською мовою - "Сербські новини". У 1792-1794 рр. їхнє місце посіли "Слов'яно-сербські відомості".

Література

  1. Австро-Венгрия. Опыт многонационального государства. Москва, 1995.
  2. История Югославии: В 2 т. Москва, 1963. Т. 1.
  3. История южных и западных славян. Курс лекций. Москва, 1979.
  4. История южных и западных славян: В 2 т. Москва, 1998. Т. 1.
  5. Лещиповская М. Сербская культура XVIII века. Москва, 1994.
  6. Очерки истории культуры славян. Москва, 1996.
  7. Энциклопедический словарь Брокгауза и Эфрона. Т. 58. Ст. "Сербия", "Сербская литература", "Сербская народная поэзия", "Сербская церковь", "Сербский язык", "Серби". Европа и Срби. Београд, 1996.


30.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!