Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Культура південних слов'ян. Реферат
Загрузка...

Культура південних слов'ян. Реферат

Багатовікове османське панування дуже негативно позначилося на стані національних культур південних, слов'ян

Турецькі завоювання супроводжувалися руйнуванням багатьох історичних пам'яток. Занепадали література, мистецтво, писемність південнослов'янських народів, а отуречення й ісламізація підкореного населення поєднувалися з асиміляторською політикою грецького духовенства. Ці процеси особливо гостро зачіпали Болгарію, яка була завойована Портою раніше за інші країни і найбільше потерпала від турецького гноблення.

За умов національного та релігійного гніту осередками болгарської культури стали монастирі (Рильський, Бачковський, на Афоні тощо). Тут зберігалися цінні предмети православного культу та православно-слов'янські бібліотеки. Багато книжок переписувалося, створювалися збірки православної літератури, серед яких траплялися й апокрифічні твори. Агіографічна література ("житія святих"), присвячена в тому числі й новим болгарським святим, прославляла патріотизм, вірність Батьківщині й православ'ю. Одним з найпопулярніших творів вважалося "Житіє Св. Миколая Софійського" (XVI ст.), присвячене болгарському ремісникові Матвію Граматику, який обрав люту смерть, але не зрадив православ'ю. Упродовж наступних століть "Житіє" було своєрідним моральним кодексом для всіх болгар. Його цінність полягала й у тому, що тут містилися важливі історичні відомості: про соціальну структуру болгарського суспільства, особливості судової системи, характер взаємин між завойовниками і підкореним населенням, опис Софії та ін.

Османське іго призвело до відтоку з Болгарії значних творчих сил. Наприклад, на Русі мусили шукати притулку визначні представники болгарської літератури Григорій Цамблак і Кіпріан. Останній згодом став московським митрополитом.

У перші століття турецького панування провідну роль у болгарській культурі відігравав народний фольклор. Героїчний епос, казки, гайдуцькі пісні сприяли збереженню історичної пам'яті, рідної мови, пробуджували патріотичний дух як серед болгар, так і серед інших південнослов'янських народів.

У Сербії, Чорногорії, Боснії і Герцеговині відбувалися майже тотожні етнокультурні процеси. Іноземне панування завдало культурі цих країн величезних втрат. Тут також центрами культури залишалися здебільшого монастирі сербської православної церкви в Требіне, Мелешеві, Дечанах, при яких, як правило, діяли школи.

Через зазначені вище причини література в Сербії, Чорногорії, Боснії і Герцеговині мала переважно релігійний характер і видавалася здебільшого за кордоном. Сербські та чорногорські церковні книги виходили, наприклад, у друкарнях Північної Італії, створених самими сербами й чорногорцями. До південнослов'янських земель завозилися книжки з Росії, що сприяло дальшому зміцненню загальнослов'янських культурних зв'язків.

Найбільшого розквіту досягла в XVI-XVII ст. художня література в Дубровницькій республіці. Статус Дубровника як фактично незалежної від Порти держави сприяв розвиткові тут мережі освітянських закладів. Географічна близькість Італії зумовлювала вплив Ренесансу на місцеву літературу, розвій у ній традицій гуманізму. З'явилися твори різних жанрів, у тому числі історичні п'єси, комедії, трагедії. Видатним дубровницьким поетом першої половини XVII ст. вважається Іван Гундулич. В епічній поемі "Осман" він змалював перемогу над турками польських військ і українських козаків у битві під Хотином. Твір пройнятий закликами до об'єднання слов'янських народів і їхньої спільної боротьби проти турецького панування.

Загальний занепад культури південнослов'янських народів позначився й на архітектурі. Церковне будівництво, яке здійснювалося раніше з ініціативи царської влади, за часів османського панування майже зовсім припинилося. У цивільному будівництві поширюються елементи східної архітектури. Однак ці процеси не торкнулися Дубровника, де італійський Ренесанс справив істотний вплив на місцеве будівництво. Серед архітектурних стилів там переважало бароко.

     

Література

  1. Всемирная история: В 24 т. Минск, 1996. Т. 9, 11.
  2. История Болгарии: В 2 т. Москва, 1954. Т. 1.
  3. История Югославии: В 2 т. Москва, 1963. Т. 1.
  4. Косев Д. Краткая история Болгарии. София, 1963.
  5. Краткая история Болгарии: С древнейших времен до наших дней. Москва, 1987.
  6. Погодин А. Л. История Болгарии. Санкт-Петербург, 1909.
  7. Погодин А. Л. История Сербии. Санкт-Петербург, 1909.
  8. Разин Е. А. История воєнного искусства: В З т. Москва, 1957. Т. 2.


30.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!